Sto lat niepodległości

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Sto lat niepodległości

Post autor: a4karo »

Dla uczczenia stulecia niepodległości Bardzo Ważne Ministerstwo wydało ukaz, aby do liczenia średniej ocen w szkole zamiast średniej arytmetycznej użyć średniej potęgowej
\(\displaystyle{ M_{100}(x_1,\dots,x_n)=\left(\frac{x_1^{100}+\dots+x_n^{100}}{n}\right)^{1/100}}\)

Potomek ministra z owego ministerstwa osiągnął w semestrze 10 pał i jedną trójczynę. Czy zaliczy semestr?

Spróbuj oszacować ile pał można mieć aby przy jednej ocenie pozytywnej zaliczyć semestr?

Ile pał można mieć, aby przy jednej piątce (za ładnie prowadzony zeszyt) mieć szansę na nagrodę rektorską (średnia 4.95)?



Podobno Ministerstwo ma długofalowy plan podnoszenia jakości kształcenia - w roku \(\displaystyle{ n}\) ma być stosowana średnia \(\displaystyle{ M_n}\)
Ostatnio zmieniony 8 lis 2018, o 02:34 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Sto lat niepodległości

Post autor: Premislav »

Polityczne przeboje

A tak na serio: no ja przepraszam bardzo, nie określono warunków zaliczenia semestru, te WSO i PSO bywają dosyć dzikie (na jednym przedmiocie miałem w którymś semestrze czwórkę bez możliwości poprawy ze średnią ocen ważoną 4,65, co jeszcze jakoś można przełknąć, na drugim każdą moją oceną cząstkową w drugim semestrze było 4+, w pierwszym semestrze miałem czwórę, a dostałem na koniec liceum piątkę). Nie wiadomo, czy by zaliczyć, wystarczy średnia ocen \(\displaystyle{ 2.6, \ 1.6, \ 1.7, \ 2.0, \ 1.1}\) czy jakie dziwy. Bez tego żaden matematyk (i niektórzy niematematycy, jak ja) nie podejmie się rozwiązania. Chociaż szacowanie średnich potęgowych to ciekawe zagadnienie (niby z Taylora zawsze można, ale chyba czytałem ciekawsze pomysły). Pewnie z racji zainteresowań naukowych user szw1710 mógłby coś o tym powiedzieć.
Ostatnio zmieniony 9 lis 2018, o 00:08 przez Zahion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ