Oblicz prędkość średnią

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: a4karo »

AiDi pisze:I podtrzymuję, tylko w tym przykładzie koniec podróży jest inny niż początek, zatem zero nie będzie. No chyba, że Kraków i Tarnów się połączyły. I ta Bochnia ciągle początkiem...
Dla mnie było tak oczywiste, że pytanie jest o trasę zamkniętą, że nawet nie dojrzałem tej drobnej różnicy.
W 3 klasie liceum zapomniałem o tym rozróżnieniu i ze sprawdzianu powtórkowego dostałem 4 zamiast 5
AU
AU
33l2u53.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 148 razy
No i mamy powód trzymania się hiperpoprawności (fizycznej)...

O zakład jednak idę, że w sformułowaniu zadania autor miał na myśli potoczne rozumienie sformułowania "prędkość średnia".

A w końcu fizycy też mało się przejmują nie zawsze zbieżnymi całkami, więc pewnie nie warto kruszyć kopii o takie drobiazgi.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: AiDi »

O zakład jednak idę, że w sformułowaniu zadania autor miał na myśli potoczne rozumienie sformułowania "prędkość średnia".
No, ja nawet jako hiperpurysta nie umiem się czepiać takich zadań.
Ukryta treść:    
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7918
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Oblicz prędkość średnią

Post autor: janusz47 »

Na zakończenie tej dyskusji, proponuję rozwiązać dwa zadania z klasy 8.

Zadanie 1

Koń wykonał \(\displaystyle{ 4}\) pełne okrążenia wokół areny cyrkowej w czasie \(\displaystyle{ 1\text{ min}}\) . Promień areny wynosi \(\displaystyle{ 12\text{ m}}\) . Proszę obliczyć wartość średniej prędkości konia w ciągu tego czasu.

Zadanie 2

Pływak przebywa długość basenu \(\displaystyle{ l = 50\text{ m}}\) tam i z powrotem w czasie \(\displaystyle{ 50\text{ s}}\) . Proszę obliczyć wartość średniej prędkości pływaka w tym ruchu.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: a4karo »

AiDi – jednak nie do końca zacytowałem arka1357 - on jeszcze napisał, że w nanosekundę teleportuje się do Krakowa, a w moim cytacie tego zbrakło.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: SlotaWoj »

a4karo pisze:AiDi – jednak nie do końca zacytowałem arka1357 - on jeszcze napisał, że w nanosekundę teleportuje się do Krakowa, a w moim cytacie tego zbrakło.
Ten niezacytowany fragment niewiele zmienia. W dalszym ciągu punkt początkowy i końcowy są różne.
Arek1357 szybko pisze, co niestety odbija się na jakości przekazu.
arek1357 pisze:Bo z bandą fizyków wolę nie mieć do czynienia (szczególnie z panem H.).
Arku! Pomyśl, jak wyglądałoby nasze życie gdyby nie dokonania fizyków.
I dlaczego tak nie lubisz Stephena Hawkinga? To mi wygląda na jakąś manię prześladowczą.
Czy wiesz, czym on się zajmuje? Jakie jego prace przeczytałeś?

@A4karo Zalinkowane przez Ciebie jest koronnym przykładem braku zdecydowania. Jeśli mamy się skutecznie porozumiewać, to w nauce i dydaktyce musimy posługiwać się jednoznacznymi i starannie dobranymi terminami, a wcześniej czy później znajdzie to jakieś odzwierciedlenie w języku potocznym. Tak było np. w przypadku terminologi medycznej.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: a4karo »

Ale to znaczy również, że głupio dosyć brzmią teksty typu:
energiaspoczynkowa pisze: W ogóle przytoczyłeś coś na kształt definicji średniej szybkości. Prędkość jest wektorem, a z ilorazu drogi i czasu nie wyjdzie wektor nigdy.
Zauważyłam, że zazwyczaj źle się dzieje, kiedy matematycy zabierają się za układanie zadań z kontekstem fizycznym.
bo świadczą o oderwaniu od rzeczywistości. I o tym właśnie pisałem.
energiaspoczynkowa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 25 lis 2016, o 20:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 5 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: energiaspoczynkowa »

No to rozwiązujmy:
"Z miejscowości A i B wyruszyli jednocześnie dwaj turyści idący ze stałymi prędkościami. Pierwszy przeszedł drogę z A do B i zaraz wrócił do A. Drugi przeszedł z B do A i wrócił do B. Turyści minęli się po raz pierwszy w odległości 4 km od A, drugi raz w odległości 3 km od B. Jaka jest odległość z A do B?"
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Oblicz prędkość średnią

Post autor: a4karo »

energiaspoczynkowa pisze:No to rozwiązujmy:
"Z miejscowości A i B wyruszyli jednocześnie dwaj turyści idący ze stałymi prędkościami. Pierwszy przeszedł drogę z A do B i zaraz wrócił do A. Drugi przeszedł z B do A i wrócił do B. Turyści minęli się po raz pierwszy w odległości 4 km od A, drugi raz w odległości 3 km od B. Jaka jest odległość z A do B?"
Pewnie każdy licealista rozwiąże to zadanie. Natomiast Ty nie jesteś w stanie, bo skoro prędkość jest wektorem i na dodatek stałym, to żaden z podróżników nie może wrócić do miejsca startu.
energiaspoczynkowa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 25 lis 2016, o 20:58
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 5 razy

Oblicz prędkość średnią

Post autor: energiaspoczynkowa »

janusz47 pisze:Na zakończenie tej dyskusji, proponuję rozwiązać dwa zadania z klasy 8.

Zadanie 1

Koń wykonał \(\displaystyle{ 4}\) pełne okrążenia wokół areny cyrkowej w czasie \(\displaystyle{ 1\text{ min}}\) . Promień areny wynosi \(\displaystyle{ 12\text{ m}}\) . Proszę obliczyć wartość średniej prędkości konia w ciągu tego czasu.

Zadanie 2

Pływak przebywa długość basenu \(\displaystyle{ l = 50\text{ m}}\) tam i z powrotem w czasie \(\displaystyle{ 50\text{ s}}\) . Proszę obliczyć wartość średniej prędkości pływaka w tym ruchu.
Na Sokratesa!
A bywa i tak, że ze zmieszania 2 l (słownie: dwóch litrów) roztworu 96% z 1 l (słownie: jednym litrem) roztworu 1% wychodzą 3 l (słownie: TRZY litry) roztworu o jakimś tam stężeniu. A rzeczywistość? Kto mieszał etanol, ten wie...

-- 4 sty 2018, o 22:34 --
a4karo pisze:
energiaspoczynkowa pisze:No to rozwiązujmy:
"Z miejscowości A i B wyruszyli jednocześnie dwaj turyści idący ze stałymi prędkościami. Pierwszy przeszedł drogę z A do B i zaraz wrócił do A. Drugi przeszedł z B do A i wrócił do B. Turyści minęli się po raz pierwszy w odległości 4 km od A, drugi raz w odległości 3 km od B. Jaka jest odległość z A do B?"
Pewnie każdy licealista rozwiąże to zadanie. Natomiast Ty nie jesteś w stanie, bo skoro prędkość jest wektorem i na dodatek stałym, to żaden z podróżników nie może wrócić do miejsca startu.
Ależ! Nie kłóćmy się, po prostu spróbuj rozwiązać, proszę.
ODPOWIEDZ