Zadanie z nawijania kabla

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
Cykorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 5 lip 2022, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
wiek: 35

Zadanie z nawijania kabla

Post autor: Cykorek »

Witam mam takie zadanie nie ukrywam że troszkę mnie to pokonało. W załączniku przesyłam schemat układu. Otóż mam maszynę nawijajaca kabel na szpule. Układ jest bardzo prosty jest wrzeciono które się obraca i wózek który chodzi na boki i rozkłada kable. Moje pytanie. Jaki będzie wzór na prędkość wózka. Wydaje mi się że prędkość wózka powinna spadać wraz z następnymi warstwami, wynika to z tego że średnica szpuli po nawinięci kilku warstw wzrośnie i prędkość przesuwającego kabla spadnie.
Załączniki
Nowy obraz mapy bitowej (3).jpg
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Zadanie z nawijania kabla

Post autor: kerajs »

Cykorek pisze: 5 lip 2022, o 15:56 Wydaje mi się że prędkość wózka powinna spadać wraz z następnymi warstwami, wynika to z tego że średnica szpuli po nawinięci kilku warstw wzrośnie i prędkość przesuwającego kabla spadnie.
Mam inne zdanie. Jeśli wrzeciono obraca się ze stałą prędkością, to wraz z każdym kolejnym nawojem prędkość kabla (wysuwającego się z wózka) rośnie. Nie wpływa to na ruch posuwisto zwrotny podajnika. Ta oscylacja powinna być stała.
Math_Logic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 8 paź 2021, o 20:06
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 14 razy

Re: Zadanie z nawijania kabla

Post autor: Math_Logic »

Zgadzam się z kerajsem. Średnica rośnie, a jeśli wózek utrzymuje swoją prędkość poruszania się na boki, to ma w tym samym czasie do nawinięcia więcej kabla.

Generalnie masz trzy zmienne: Prędkość wózka (na boki), prędkość wysuwania się kabla i prędkość obrotu wrzeciona. Dwie zostawiasz w spokoju - dobierasz jedną. Chyba, że to to poruszające wrzeciono nawija kabel, wtedy masz dwie zmienne.

Domyślam się, że sytuacja stworzona na potrzeby zadania, a nie praktyczny problem?
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Zadanie z nawijania kabla

Post autor: Niepokonana »

A to nie jest tak, że moment pędu musi być zachowany, więc to po lewej zacznie przyśpieszać, bo wytraca masę?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8570
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 306 razy
Pomógł: 3347 razy

Re: Zadanie z nawijania kabla

Post autor: kerajs »

Niepokonana pisze: 9 lip 2022, o 19:53 A to nie jest tak, że moment pędu musi być zachowany
A czy jest to układ odizolowany?
Niepokonana pisze: 9 lip 2022, o 19:53 więc to po lewej zacznie przyśpieszać, bo wytraca masę?
Nie, gdyż ''to po lewej'' ma ograniczoną możliwość ruchu (do kierunku wskazywanego przez strzałki) i zwykle nie jest pojemnikiem (właśnie ze względu na masę kabla/liny/itp )
przykład:    
ODPOWIEDZ