Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to ile czasu zabierze 100 lisom złapanie 100 kur?

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
conderus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2006, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to ile czasu zabierze 100 lisom złapanie 100 kur?

Post autor: conderus »

Mam pytanie o takie zdanie z treścią, jakim sposobem wychodzi 3 minuty ? Dodam tu je jeszcze raz:

Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to ile czasu zabierze 100 lisom złapanie 100 kur?

Moje rozumowanie:

Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to 1 lis potrafi złapać 1 kurę w jedną minutę, czy to się zgadza ? Więc skoro 100 lisów jednocześnie zaczyna łapanie, to po 1 minucie ich wynik to 100 złapanych kur. A odpowiedź jest 3 minuty. No jak ? Załamało mnie to doszczętnie to "zdanie", nie wiem jak zapisać inaczej można te obliczenia niż to jak ja to liczę.

Jednak z drugiej strony jak mineły 3 minuty, to przy 3 lisach wychodzą 3 kury, czyli 1 kura na lisa w ciagu 3 minut, ale w takim razie czemu nie można iść tym tokiem rozumowania - "Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to 1 lis potrafi złapać 1 kurę w jedną minutę" , i w ten sposób liczyć. Czegoś nie widze, ale nie wiem czego. Bo to prawda jest, że w takim przypadku średnia na 1 lisa to 1 kura na minutę, ale z jakiegoś powodu nie można tego tak przełożyć
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to ile czasu zabierze 100 lisom złapanie 100 kur?

Post autor: a4karo »

Każdy lis zajmuje się swoją kurą i zabiera mu to trzy minuty
conderus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 13 lis 2006, o 20:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Re: Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to ile czasu zabierze 100 lisom złapanie 100 kur?

Post autor: conderus »

Tak, chyba chodzi o zrozumienie zadania a nie same obliczenia, jakby było napisane "1 lis potrafi złapać 1 kure w 3 minuty" to by nie było problemu, specjalnie tak napisali żeby zrobić podpuchę i sieczkę z mózgu komuś :(
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Re: Jeśli 3 lisy potrafią złapać 3 kury w 3 minuty, to ile czasu zabierze 100 lisom złapanie 100 kur?

Post autor: a4karo »

Cóż, myślenie polega na tym, żeby takich prostych pułapek unikać

Dodano po 7 minutach 42 sekundach:
Inna sprawa, że te sto lisów się pozagryza wzajemnie w kurniku
ODPOWIEDZ