Rozkład na czynniki z wyznacznika

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
SemastianM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2020, o 23:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 29
Podziękował: 11 razy

Rozkład na czynniki z wyznacznika

Post autor: SemastianM »

Cześć,
mam problem mz następującym zadaniem:

Rozłóż na czynniki wyznacznik z:
\[ \begin{bmatrix} 1 & 1 & 1 \\
a & b & c \\
a ^{3} & b^{3} & c ^{3} \\ \end{bmatrix}
\]
Dochodzę do postaci:
\(\displaystyle{ (a-b)(b-c)(c ^{2} +bc-ab)}\).
I nie wiem co dalej. Proszę o pomoc.
W odpowiedziach jest: \(\displaystyle{ (a-b)(b-c)(c-a)(a+b+c) ^{2} }\)
Ostatnio zmieniony 7 mar 2021, o 20:14 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Rozkład na czynniki z wyznacznika

Post autor: Premislav »

Twoja postać jest niestety niepoprawna, powinno być: \(\displaystyle{ (a-b)(b-c)\left(c^{2}+bc-ab-a^{2}\right)}\) i swoją drogą to jest równe
\(\displaystyle{ (a-b)(b-c)(c-a)(a+b+c)}\), a nie \(\displaystyle{ (a-b)(b-c)(c-a)(a+b+c)^{2}}\). Jeśli chodzi o samą metodę rozwiązania, ja bym zaproponował skorzystanie z tego, że dodając do którejś z kolumn macierzy kombinację liniową pozostałych kolumn nie zmieniamy wyznacznika. To pozwala np. przejść od tego wyznacznika do wyznacznika
\(\displaystyle{ \left(\begin{array}{ccc}0&0&1\\a-b&b-c&c\\a^{3}-b^{3}&b^{3}-c^{3}&c^{3}\end{array}\right)}\)

Teraz stosujemy rozwinięcie Laplace'a względem pierwszego wiersza i dostajemy
\(\displaystyle{ (a-b)\left(b^{3}-c^{3}\right)-(b-c)\left(a^{3}-b^{3}\right)}\), używamy dwa razy wzoru na różnicę sześcianów, wyciągamy wspólne czynniki przed nawias i po herbacie.
SemastianM
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2020, o 23:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 29
Podziękował: 11 razy

Re: Rozkład na czynniki z wyznacznika

Post autor: SemastianM »

Premislav pisze: 8 mar 2021, o 03:50 Twoja postać jest niestety niepoprawna, powinno być: \(\displaystyle{ (a-b)(b-c)\left(c^{2}+bc-ab-a^{2}\right)}\) i swoją drogą to jest równe
\(\displaystyle{ (a-b)(b-c)(c-a)(a+b+c)}\), a nie \(\displaystyle{ (a-b)(b-c)(c-a)(a+b+c)^{2}}\). Jeśli chodzi o samą metodę rozwiązania, ja bym zaproponował skorzystanie z tego, że dodając do którejś z kolumn macierzy kombinację liniową pozostałych kolumn nie zmieniamy wyznacznika. To pozwala np. przejść od tego wyznacznika do wyznacznika
\(\displaystyle{ \left(\begin{array}{ccc}0&0&1\\a-b&b-c&c\\a^{3}-b^{3}&b^{3}-c^{3}&c^{3}\end{array}\right)}\)

Teraz stosujemy rozwinięcie Laplace'a względem pierwszego wiersza i dostajemy
\(\displaystyle{ (a-b)\left(b^{3}-c^{3}\right)-(b-c)\left(a^{3}-b^{3}\right)}\), używamy dwa razy wzoru na różnicę sześcianów, wyciągamy wspólne czynniki przed nawias i po herbacie.
Faktycznie, nie mam pojęcia czemu zerowałem \(\displaystyle{ a^{2} }\). Wyszło mi już elegancko tak jak podałeś bez kwadratu. No niestety czasem się trafią takie błędy w książce :(
ODPOWIEDZ