Wartość wyrażenia

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Wartość wyrażenia

Post autor: qwerty355 »

Witam, mam problem z następującym zadaniem:
Niech \(\displaystyle{ a = \sqrt{2 - \sqrt{3}} + \sqrt{2 + \sqrt{3} } }\) oraz \(\displaystyle{ b = \sqrt{6 + \sqrt{6 + \sqrt{6 + \sqrt{6 + ...} } } } }\). Oblicz wartość \(\displaystyle{ a^{2b} }\).
Obliczyłem \(\displaystyle{ a}\) podnosząc obustronnie do kwadratu i stosując wzór skróconego mnożenia na kwadrat sumy. Wyszło mi \(\displaystyle{ a = \sqrt{6} }\). Mam jednak problem z obliczeniem wartości \(\displaystyle{ b}\). Myślę, że będzie to suma szeregu geometrycznego, jednak nie wiem, jak wyznaczyć pierwszy wyraz i różnicę tego szeregu. Mógłby ktoś mnie naprowadzić?
Ostatnio zmieniony 19 mar 2020, o 22:46 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Janusz Tracz »

Rozważ ciąg \(\displaystyle{ b_n= \sqrt{6+ b_{n-1} } }\) przy czym \(\displaystyle{ b_1= \sqrt{6} }\). Spróbuj pokazać, że:

\(\displaystyle{ \bullet}\) ciąg \(\displaystyle{ b_n}\) jest ograniczony,

\(\displaystyle{ \bullet}\) ciąg \(\displaystyle{ b_n}\) jest monotoniczny.

Zatem ciąg \(\displaystyle{ b_n}\) ma granicę \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }b_n=b }\), policzymy ów granicę.
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: qwerty355 »

Nie bardzo wiem, jak mam to zrobić... Ciąg jest rosnący, bo \(\displaystyle{ b_2 = \sqrt{6 + \sqrt{6} } }\), czyli \(\displaystyle{ b_2 > b_1 }\) . Czyli iloraz ciągu to \(\displaystyle{ \frac{\sqrt{6 + \sqrt{6} }}{ \sqrt{6} } }\) ?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Janusz Tracz »

Nie bardzo wiem, jak mam to zrobić
Ale co konkretnie?

Ciąg jest ograniczony z dołu przez \(\displaystyle{ 0}\) z góry przez \(\displaystyle{ 3}\). Ograniczenie dolne jest oczywiste, a górne wynika np. z próby przepchnięcia dowodu indukcyjnego, że \(\displaystyle{ b_n}\) faktycznie jest ograniczony. Jeśli \(\displaystyle{ b_n \le M}\) to

\(\displaystyle{ b_{n+1}= \sqrt{b_n+6} \le \sqrt{M+6}=M }\)

to się udaje gdy \(\displaystyle{ M=3}\), zatem \(\displaystyle{ M}\) jest ograniczeniem górnym jeszcze sprawdzamy czy \(\displaystyle{ \sqrt{6} \le 3 }\). Monotoniczność sprawdzamy z definicji czy spełniona jest nierówność \(\displaystyle{ b_{n+1} \ge b_n}\) czyli innymi słowy \(\displaystyle{ \sqrt{b_n+6} \ge b_n}\)?
qwerty355 pisze: 19 mar 2020, o 22:30Ciąg jest rosnący, bo \(\displaystyle{ b_2 = \sqrt{6 + \sqrt{6} } }\), czyli \(\displaystyle{ b_2 > b_1 }\) .
Nie. Sprawdzenie jednego przypadku nie jest dowodem trudno nawet nabyć intuicji jak zachowuje się ten ciąg sprawdzając tylko \(\displaystyle{ 1}\) przypadek.
Czyli iloraz ciągu to \(\displaystyle{ \frac{\sqrt{6 + \sqrt{6} }}{ \sqrt{6} } }\) ?
Nie. Tu nigdzie nie ma ciągu geometrycznego więc nie ma mowy o ilorazie.
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: qwerty355 »

Dowodu indukcyjnego jeszcze nie miałem, więc to rozwiązanie chyba nie na mój poziom... Czy potraktowanie tego wyrażenia jako szeregu geometrycznego i obliczenie jego sumy, jak pisałem o tym na początku, jest błędne? Myślałem o tym zadaniu raczej w tym kierunku, więc jeśli jest to możliwe, to prosiłbym o naprowadzenie właśnie na tę metodę - wyznaczenie pierwszego wyrazu i ilorazu.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Jan Kraszewski »

qwerty355 pisze: 19 mar 2020, o 23:00Czy potraktowanie tego wyrażenia jako szeregu geometrycznego i obliczenie jego sumy, jak pisałem o tym na początku, jest błędne?
Przecież to nie jest ani szereg, ani geometryczny...

Można uprościć to rozwiązanie nieco oszukując. Możesz zauważyć, że

\(\displaystyle{ b= \sqrt{6+b}, }\)

skąd dostajesz

\(\displaystyle{ b^2=6+b}\)

czyli \(\displaystyle{ b=-2}\) lub \(\displaystyle{ b=3}\). Ale oczywiście \(\displaystyle{ b>0,}\) zatem \(\displaystyle{ b=3.}\)

To rozwiązanie jest oszukane o tyle, że korzystasz ze zbieżności ciągu \(\displaystyle{ b_n}\), opisanego przez Janusza Tracza, nie udowodniwszy uprzednio, że jest zbieżny, ale podejrzewam, że w Twojej sytuacji jest to oszustwo dopuszczalne.

JK
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Janusz Tracz »

Czy potraktowanie tego wyrażenia jako szeregu geometrycznego i obliczenie jego sumy, jak pisałem o tym na początku, jest błędne?
Do póki nie powiesz o sumę jakiego konkretnie ciągu geometrycznego chodzi to nikt nie będzie w stanie Ci powiedzieć czy robrze robisz. Niemniej jednak marne szanse by powiązać to z sumą szeregu geometrycznego jakiegoś (mistycznego szeregu z kapelusza). W jakim kontekście pojawiło się to zadanie? Być może chodziło o nonszalanckie rozwiązanie.
nonszalanckie rozwiązanie:    
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: a4karo »

qwerty355 pisze: 19 mar 2020, o 22:30 Nie bardzo wiem, jak mam to zrobić... Ciąg jest rosnący, bo \(\displaystyle{ b_2 = \sqrt{6 + \sqrt{6} } }\), czyli \(\displaystyle{ b_2 > b_1 }\) . Czyli iloraz ciągu to \(\displaystyle{ \frac{\sqrt{6 + \sqrt{6} }}{ \sqrt{6} } }\) ?
Z faktu że `b_2>b_1` nie wynika, że ciąg jest rosnący. I, jak już wiesz, mówienie o iloczynie nie ma sensu
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Jan Kraszewski »

Janusz Tracz pisze: 19 mar 2020, o 23:21Być może chodziło o nonszalanckie rozwiązanie.
Jeśli to jest zadanie "szkolne", to oznaczenie \(\displaystyle{ b=\sqrt{6 + \sqrt{6 + \sqrt{6 + \sqrt{6 + ...} } } }}\) można uznać dodatkową informację, że ciąg jest zbieżny... W analogiczny sposób zwija się w szkole ułamki okresowe.

JK
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Janusz Tracz »

Jan Kraszewski i właśnie dlatego uważam, że nonszalancja to lepsze określenie niż oszustwo dopuszczalne :)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34296
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Jan Kraszewski »

Janusz Tracz pisze: 19 mar 2020, o 23:29Jan Kraszewski i właśnie dlatego uważam, że nonszalancja to lepsze określenie niż oszustwo dopuszczalne :)
A może zostaniemy przy eufemizmie "rozwiązanie szkolne"? Przecież szkoła nie oszukuje i nie jest nonszalancka, tylko przekazuje uczniom tyle matematycznej prawdy, ile są w stanie znieść... ;)

JK
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4076
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: Janusz Tracz »

Jan Kraszewski pisze: 19 mar 2020, o 23:32 A może zostaniemy przy eufemizmie "rozwiązanie szkolne"?
Ok na to się mogę zgodzić :) Chyba, że to było pytanie retoryczne... no dobra mniejsza z tym, koniec of.
qwerty355
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 85
Rejestracja: 24 maja 2015, o 13:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy

Re: Wartość wyrażenia

Post autor: qwerty355 »

Zapewne o takie rozwiązanie chodziło w tym zadaniu. Dziękuję obu Panom za pomoc.
ODPOWIEDZ