Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Post autor: Thingoln »

Witajcie. Natrafiłem na takie oto zadanie:
Udowodnij, że dla dowolnej liczby naturalnej \(\displaystyle{ n}\) prawdziwa jest nierówność:
\(\displaystyle{ (1 + \frac{1}{3})(1 + \frac{1}{3^2})(1 + \frac{1}{3^4})\dots (1 + \frac{1}{3^{2^n}}) < \frac{3}{2}}\)
W rozwiązaniu autorzy proponują, aby pomnożyć obustronnie tę nierówność przez \(\displaystyle{ (1 - \frac{1}{3})}\) i rzeczywiście wówczas łatwo już dokończyć dowód. Czy macie jednak jakieś inne pomysły na podejście do tego zadania? Przyznam, że na to nie wpadłem, ale próbowałem coś kombinować ze średnimi, indukcja też nie pomogła, jednak fajnie, gdyby podejść do tego z jeszcze innej strony.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Post autor: Janusz Tracz »

Można zauważyć, że dla dodatnich \(\displaystyle{ x}\) zachodzi \(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{x^{2^k}} \right) = \sum_{k=0}^{2^n-1} \frac{1}{x^k} }\) wtedy kładąc \(\displaystyle{ x=3}\) dostaniemy do pokazania, że:

\(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{3^{2^k}} \right)=\sum_{k=0}^{2^n-1} \frac{1}{3^k}}\)

oczywiście jest to ciąg rosnący i dodatni gdy patrzymy na to kolejne \(\displaystyle{ n}\) dlatego najwięcej dostaniemy w granicy gdy \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty }\) a wtedy:

\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{ \infty } \frac{1}{3^k}= \frac{3}{2} }\)

co wynika z sumy szeregu geometrycznego. Zatem dla każdego \(\displaystyle{ n}\) mamy

\(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{3^{2^k}} \right)=\sum_{k=0}^{2^n-1} \frac{1}{3^k}< \frac{3}{2} }\)
bo \(\displaystyle{ \frac{3}{2} }\) jest granicą.

Dodano po 13 minutach 24 sekundach:
Szacowanie przez \(\displaystyle{ \frac{3}{2} }\) jest dość ostre wręcz jest to najmniejsza liczba którą można szacować ten ciąg z góry. Można pokazać słabszy wynik za pomocą innej metody. Zauważmy, że dla \(\displaystyle{ x>0}\) zachodzi \(\displaystyle{ 1+x<e^x}\) zatem:

\(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{x^{2^k}} \right) <\exp \left( \sum_{k=0}^{n}\frac{1}{x^{2^k}} \right)<\exp \left( \sum_{k=0}^{ \infty }\frac{1}{x^{2^k}} \right) }\)

kładąc \(\displaystyle{ x=3}\) dostajemy:

\(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{3^{2^k}} \right) <\exp \left( \sum_{k=0}^{ \infty }\frac{1}{3^{2^k}} \right) }\)
oczywiście policzenie sumy \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{ \infty }\frac{1}{3^{2^k}}}\) nie jest łatwe (nie wiem czy jest to nawet możliwe by to sensownie zrobić) choć można ją przybliżyć \(\displaystyle{ 0,456943}\). Wtedy:
\(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{3^{2^k}} \right) <\exp \left(0,456943 \right) \approx 1,57924 }\)
oczywiście ta druga metoda nie rozwiązuje zadania ale czasem takie oszacowanie jest wystarczające.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Post autor: Thingoln »

Janusz Tracz pisze: 11 lut 2020, o 20:01 Można zauważyć, że dla dodatnich \(\displaystyle{ x}\) zachodzi \(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{x^{2^k}} \right) = \sum_{k=0}^{2^n-1} \frac{1}{x^k} }\)
Mogę się mylić, ale czy na pewno? Dla \(\displaystyle{ n = 0}\) nie jest spełnione
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Post autor: Janusz Tracz »

Zgubiłem jedynkę przy \(\displaystyle{ n}\) powinno być \(\displaystyle{ \prod_{k=0}^{n}\left( 1+ \frac{1}{x^{2^k}} \right) = \sum_{k=0}^{2^{\red{n+1}}-1} \frac{1}{x^k} }\) nie zmienia to jednak w żaden sposób dalszego sposobu rozwiązania.
Thingoln
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 133
Rejestracja: 27 lip 2019, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Post autor: Thingoln »

Dziękuję bardzo za pomoc, bardzo podoba mi się ten sposób, chociaż sam nie zauważyłbym tej równości. :) Jest to jedna z szerzej znanych, czy znaleziona w ramach tego zadania? Co do metody z liczbą \(\displaystyle{ e}\), to również wydaje się być ogólnie przydatna, postaram się o niej pamiętać, a może kiedyś pomoże przy jakimś zadaniu.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Nierówność z iloczynem wyrazów ciągu

Post autor: Janusz Tracz »

Jest to jedna z szerzej znanych, czy znaleziona w ramach tego zadania?
Kilka lat temu na OM coś takiego było do udowodnienia ale już dokładnie nie pamiętam o co chodziło a teraz nie umiem tego znaleźć. Dlatego podstawiłem kilka \(\displaystyle{ n}\) pod lewą stronę i znalazłem wzór na potrzeby zadania.
ODPOWIEDZ