Parcie na klapę w zbiorniku

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: StudentIB »

Witam,

trafiłem na dosyć ciekawe zadanie z mechaniki płynów. To jego treść:

W pionowej ścianie zbiornika wypełnionego wodą znajduje się kwadratowy otwór, zamknięty metalową pokrywą, przymocowaną obrotowo na osi \(\displaystyle{ O}\). Oblicz ciężar \(\displaystyle{ G}\) potrzebny do utrzymania szczelności tej klapy. Tarcie w osi pominąć. Dane do obliczeń na rysunku.

Rysunek do zadania (uzupełniłem go o wymiary używane w mojej próbie obliczeń):

Kod: Zaznacz cały

https://imgur.com/Njntx3q


Moje podejście do tego zadania oparłem na "Zbiorze zadań z hydrauliki z rozwiązaniami" K. Baran-Gurgul (str. 36 Przykład 1-18 Metoda analityczna):

Kod: Zaznacz cały

https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i3/i6/i8/i5/i8/r36858/BaranGurgulK_ZbiorZadan.pdf


Oto ono:

\(\displaystyle{ \gamma=\rho g}\)

\(\displaystyle{ P=\gamma \cdot z_{s} \cdot A}\)

\(\displaystyle{ P=\rho g \cdot \left( h+ \frac{a}{2} \right) \cdot a^{2}}\)

\(\displaystyle{ y_{c}=\frac{I}{\left( h+ \frac{a}{2} \right) \cdot a^{2} }=\frac{\frac{a^{2}}{12}}{\left( h+ \frac{a}{2} \right) \cdot a^{2}}}\)

\(\displaystyle{ r=y_{c}+ \frac{a}{2}}\)

\(\displaystyle{ M_{O}=P \cdot r}\)

warunek równowagi: \(\displaystyle{ G \cdot l = M_{O}}\)

Jak widać korzystam tu z podejścia polegającego na wyznaczeniu rzędnej środka parcia \(\displaystyle{ y_{c}}\) i wyliczeniu momentu obrotowego wypadkowej siły parcia wzgl. osi obrotu. Zastanawiam się jednak czy w przypadku takiej klapy w zbiorniku nie trzeba by zamiast wypadkowej siły parcia policzyć wartość siły parcia działającą na sam spód klapy i na tej podstawie określić moment obrotowy. Mamy tu bowiem taką sytuację jak na rys. I-29 (str. 37 we wspomnianej książce) tylko z osią obrotu na górze. Czy da się w ogóle policzyć siłę parcia w dowolnym punkcie (tutaj na spodzie klapy) ? Jeśli tak to jak to zrobić ? Zdaje się, że metoda graficzno-analityczna też służy tylko do wyznaczania wypadkowej.

Z góry dziękuję za pomoc
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: kruszewski »

W dowolnym punkcie ściany siła parcia płyny na ten punkt to ciśnienie panujące na tej głębokości.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: StudentIB »

Wiem, że ciśnienie na danej głębokości można policzyć ze wzoru:

\(\displaystyle{ p_{h}=p_{0}+ \rho g h}\)

Ale to nie pozwoli mi wyznaczyć siły działającej na dany punkt klapy, bo nie ma jak przemnożyć go przez powierzchnię.

Z tego co rozumiem wzory na siłę parcia służą wyznaczeniu jej wypadkowej wartości.

Zatem czy jest sposób na obliczenie siły (w niutonach) działającej na dół klapy ?

Kod: Zaznacz cały

https://imgur.com/i245N7i
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: kruszewski »

Zdefiniuj proszę terminy "dół klapy" i siły na dole klapy.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: StudentIB »

Mam na myśli punkt klapy najbardziej oddalony od osi obrotu i siłę działającą w tym punkcie (zakładając model dwuwymiarowy). Ale może spytam inaczej - czy obliczenia z mojego pierwszego posta są prawidłowym rozwiązaniem zadania ?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: kruszewski »

\(\displaystyle{ \displaystyle{ y_{c}=\frac{I}{\left( h+ \frac{a}{2} \right) \cdot a^{2} }=\frac{\frac{a^{2}}{12}}{\left( h+ \frac{a}{2} \right) \cdot a^{2}}}}\)

Zauważ proszę, że \(\displaystyle{ y_c}\) ma miarę długości.

\(\displaystyle{ \ m \ = \frac{\frac{a^{2}}{12}}{\left( h+ \frac{a}{2} \right) \cdot a^{2}} = \frac{\ m^2}{ m \cdot m^2} = \frac{1}{\ m} }\)
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: StudentIB »

Faktycznie, pomyliłem się we wzorze na moment bezwładności kwadratu. Powinno być \(\displaystyle{ I=\frac{a^{4}}{12}}\). Wtedy jednostki się zgadzają. Dziękuję za podpowiedź.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Parcie na klapę w zbiorniku

Post autor: kruszewski »

Niech Pan zastosuje superpozycję obciążenia. Prostokątnym i trójkątnym przebiegiem i elementarnymi metodami obliczy moment całkowity naporu na płytę podpartą wzdłuż jednej krawędzi tak, jak oblicza się taki dla belki nieważkiej obciążnoej trapezowym rozkładem obciążenia ciągłego. Środki ciężkości trójkąta i prostokąta mają znane położenia i nie skomplikowane są wzory na ich współrzędne. Proste metody są najskuteczniejsze.
ODPOWIEDZ