Test z trzech działów

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

Witam
Bardzo proszę o pomoc. Będę mieć test z trzech działów: kinematyka+dynamika+praca,moc,energia. Chciałabym dostać 3, ale nie mam już czasu na całościową powtórkę. Jakie są najważniejsze wzory/wiadomości, które muszę powtórzyć?

Umiem (tak mi się wydaje):
Wzory na ruch przyśpieszony/opóźniony
Zasady dynamiki Newtona
Rzuty
Zasadę zachowania energii
Co to jest praca i moc.

Nie umiem:
Nie wiem, jak rozbijać siły na składowe, kiedy trzeba pomnożyć przez sinus a kiedy cosinus
Nieinercjalne układy odniesienia
Ruch po okręgu
Napisać równanie toru w rzucie ukośnym.

Generalnie to mam problem z tym, żeby dobrze rozbić jakąś siłę na składowe. Na przykład rozłożę i napiszę, że jest to składowa prostopadła ciężaru, ale nie wiem, ile ona wynosi.
Proszę o rady, co zrobić. Korepetycje odpadają, nie mam kiedy.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: korki_fizyka »

Jeżeli ten test jest jutro, to lepiej idź już spać. Nie jest to sarkazm tylko dobra rada. Umysł wypoczęty lepiej funkcjonuje, no chyba, że test jest przed 9 rano, wtedy za to nie ręczę.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2020, o 22:45 przez korki_fizyka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

Nie, nie jest jutro. A powiesz mi, co zrobić? Mam parę dni, jak się tego nauczyć w miarę szybko i bezboleśnie?
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: korki_fizyka »

To jest proste, jakkolwiek mogłaś to zrobić miesiąc, dwa miesiące temu..itd. to zajmie Ci tyle samo czasu co i te 2 miechy temu czyli masz szansę w te kilka dni. Jednak żeby uzyskać dobry rezultat i nie być zaskoczoną żadnym pytaniem na teście, to wymaga czasu na przećwiczenie tego, co się wcześniej opanuje. A żeby coś opanować w stopniu zapewniającym ocenę dostateczną trzeba: otworzyć podręcznik, zajrzeć np. do wikipedii, rozwiązać ileś tam zadań, zadać ieś tam pytań, sobie lub komuś=mistrzowi i dostać jeszcze na nie odpowiedzi, przeanalizować je itp. Mózg wymaga też czasu na ułożenie sobie nowych umiejętności, zwykle robi to w nocy. To proces całkowicie bezbolesny, zatem dobrej nocy.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

Chciałeś powiedzieć zbiór zadań.
Ok dobranoc.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: siwymech »

Kod: Zaznacz cały

https://images89.fotosik.pl/293/9990ada7c4b9b110med.jpg


Ot, taka pomoc, :oops:
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: kruszewski »

"Generalnie to mam problem z tym, żeby dobrze rozbić jakąś siłę na składowe. Na przykład rozłożę i napiszę, że jest to składowa prostopadła ciężaru, ale nie wiem, ile ona wynosi".
Zauważ proszę, że rzutujesz "przeciwprostokątną" którą jest tu rzutowany wektor , na dwie proste prostopadłe do siebie takie, że razem z przeciwprostokątną, z tym rzutowanym wektorem, tworzą trójkąt prostokątny, a wtedy miary przyprostkątnych są wg koła trygonometrycznego z którym warto trzymać "sztamę" .
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

No właśnie znam ten trójkąt prostokątny, ale nie potrafię ogarnąć, gdzie ma jakie kąty. Biorę rysunek, widzę, że mam tu trójkąt prostokątny, ale nie wiem, jakie on ma kąty i gdzie.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: korki_fizyka »

Niepokonana pisze: 18 lut 2020, o 17:42 No właśnie znam ten trójkąt prostokątny, ale nie potrafię ogarnąć, gdzie ma jakie kąty. Biorę rysunek, widzę, że mam tu trójkąt prostokątny, ale nie wiem, jakie on ma kąty i gdzie.
To może zacznij od podstaw: konstrukcja trójkąta, kąt prosty, ostry, rozwarty, tw. Talesa -zdaje się 4 klasa SP? itd.
Nie wiem, być może to dlatego, że jestem już dość wiekowy ale ciężko mi zrozumieć, że jak to napisałaś "bierzesz rysunek i nie widzisz co jest na nim narysowane: ? To może sama zrób ten rysunek, wtedy Ci coś mądrego do głowy wpadnie ;)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: kruszewski »



Z tego rysunku widać dobrze który kąt w trójkącie \(\displaystyle{ \Delta BCD}\) jest równy i dla czego tak jest, kątowi \(\displaystyle{ \alpha}\) nachylenia równi do poziomu.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

Ojcze chrzestny, Ty w ogóle nie rozumiesz, o co mi chodzi. Biorę sobie siłę, rozkładam ją na składowe. Jedna ma na imię prostopadła, druga równoległa. Ale nie wiem, jak dopasować do nich funkcje trygonometryczne, bo nie wiem, gdzie jest jaki kąt.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: korki_fizyka »

Domyślałem się ale nie chciałem Cię zawstydzać ;)

tego rzeczywiście nie było w programie SP choć posługiwali się już nimi starożytni lecz jako proporcjami.

Dodano po 2 minutach 6 sekundach:
PS nie nazywaj mnie ojcem chrzestnym, bo nie przypominam sobie żebym się dał kiedykolwiek na tę fuchę nabrać :D
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

Ojciec chrzestny w sensie szef mafii, w Boga nie wierzę, więc nie uznaję czegoś takiego jak gościu trzymający do chrztu.

Ja się chyba obrażę, przydałby mi się przykład.
Klocek zsuwa się z równi pochyłej w układzie nieinercjalnym. Kąt pochylenia równi wynosi \(\displaystyle{ 30}\). No i trzeba rozłożyć siłę bezwładności na składowe. I umiem to zrobić, ale nie wiem, który kąt w powstałym trójkącie ma \(\displaystyle{ 30}\) stopni, a który \(\displaystyle{ 60}\). Po prostu rysuję tak brzydko, że się nie doczytuję z obrazka.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 608 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: siwymech »



Musi Pani umieć bezbłędnie(o każdej porze dnia i nocy :oops: ) rozpoznać boki trójkąta prostokątnego kierując sie kątem prostym i kątem ostrym (\(\displaystyle{ \alpha )}\) i wypisać stosowne funkcje trygonometryczne. Patrz rys.
Częsty błąd, to mylenie przyprostokątnych!
Dobrze jest dla utrwalenia umiejętności- ćwiczeń, narysować trójkąt prostokątny w rożnych położeniach, oznaczeniach boków, kątów.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Test z trzech działów

Post autor: Niepokonana »

Ale ja to umiem, tylko robię te rysunki nieczytelnie i nie wiem potem, o co w nich chodzi.
ODPOWIEDZ