Dwie różne równie pochyłe.

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Dwie różne równie pochyłe.

Post autor: Niepokonana »

Witam proszę o pomoc.
Mamy dwie równie pochyłe o tych samych długościach (to znaczy mają takie same przeciwprostokątne), ale są pod różnymi kątami do podłoża.
Długość to \(\displaystyle{ 0,6m}\). Jedna z nich jest nachylona do podłoża pod kątem \(\displaystyle{ \alpha =30\circ}\) druga pod kątem \(\displaystyle{ \beta=60\circ}\). Na tych równiach położono klocki \(\displaystyle{ m_{2}=0,3kg}\). Doczepiono do nich nieważnie nici i na końcu nici doczepiono klocki \(\displaystyle{ m_{1}=0,4kg}\). Te klocki zwisają ze szczytu równi i spadną. Oblicz czasy, w którym te klocki spadną na podłoże, zakładając, że spadają z wysokości równi. Współczynnik tarcia \(\displaystyle{ f=0,25}\).

No więc ja myślę, że najpierw trzeba policzyć z trygonometrii wysokości tych równi. A potem przyśpieszenie klocków, które spadają. I z tych dwóch danych wyliczyć czas spadania. Tarcie działa tylko na klocki \(\displaystyle{ m_{1}}\). Dobrze myślę?
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Dwie różne równie pochyłe.

Post autor: korki_fizyka »

Niepokonana pisze: 20 lis 2019, o 17:28
No więc ja myślę, że najpierw trzeba policzyć z trygonometrii wysokości tych równi. A potem przyśpieszenie klocków, które spadają. I z tych dwóch danych wyliczyć czas spadania. Tarcie działa tylko na klocki \(\displaystyle{ m_{1}}\). Dobrze myślę?
Z twojego komentarza domyśliłem się, że klocek o masie \(\displaystyle{ m_1}\) leży na równi a \(\displaystyle{ m_2}\) zwisa pionowo na nitce. Zastanawiam się nadal dlaczego użyłaś l.mn.? Tylko jeden klocek "spadnie" czyli dotknie ziemi. Przydałby się rysunek, bo trochę wygląda to jak wróżenie z fusów a ja kawy nie piję ;)
PS> dobrze myślisz.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Dwie różne równie pochyłe.

Post autor: Niepokonana »

Kod: Zaznacz cały

https://imgur.com/a/wTklh2u

A jak dobrze myślę, to rozwiążę sama.

Dodano po 25 sekundach:
PS Ja też nie

Dodano po 48 minutach 13 sekundach:
Czy dobrze myślę?
a= \(\displaystyle{ \frac{F_{c}-F_{s}-T}{m_{1}+m_{2}} }\) \(\displaystyle{ F_{s}}\) to siła ściągająca z równi.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Dwie różne równie pochyłe.

Post autor: korki_fizyka »

tak
\(\displaystyle{ a = \frac{m_1 - m_2(\sin \alpha + f\cos \alpha)}{m_1 + m_2}g}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Dwie różne równie pochyłe.

Post autor: Niepokonana »

Dziękuję, ojcze chrzestny, właśnie mi nie wychodziło podstawienie z siły, chyba dwa razy cosinus podstawiłam, ale teraz mam dobrze. ^^
ODPOWIEDZ