przetworniki nieelektryczne

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
bhastek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2014, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 6 razy

przetworniki nieelektryczne

Post autor: bhastek »

Dzień dobry. Nie bardzo wiem czy to dobry dział, ale nie za bardzo jest gdzie umieścić. Chodzi mi o to, czy istnieje takie pojęcia jak "przetworniki nieelektryczne", bo z mojej słabej wiedzy na ten temat wychodzi, że są raczej tylko elektryczne. Gdzie szukać informacji na ten temat? Pozdr.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: przetworniki nieelektryczne

Post autor: StudentIB »

Zacytuję definicję przetwornika pomiarowego z książki "Miernictwo dynamiczne" Hagela:

Przetwornik pomiarowy stanowi względnie wyodrębniony zespół elementów, które służą do przetwarzania - z określoną dokładnością i według określonego prawa - wartości wielkości mierzonej (albo wielkości już przetworzonej z wielkości mierzonej) na wartość innej wielkości lub inną wartość tej samej wielkości. Przetwornikami pomiarowymi są więc np. czujniki indukcyjnościowe, elektrody pH-metru, dźwignie i przepływomierze zwężkowe, termoelementy, mostki niezrównoważone, mierniki wskazówkowe i cyfrowe, boczniki wymienne do amperomierza i inne."

Większość przetworników albo przekształca jedną wielkość elektryczną w drugą albo wielkość nieelektryczną w elektryczną (np. tensometry). Ale już wśród tych przykładów wymienionych w książce można zauważyć chociażby przepływomierze zwężkowe, które przetwarzają jedną wielkość nieelektryczną na inną.
ODPOWIEDZ