Drony - zagadnienia teoretyczne

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
maxim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2019, o 20:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Drony - zagadnienia teoretyczne

Post autor: maxim »

Cześć wszystkim, pracuję ostatnio nad pewnym projektem i potrzebuję kilku wskazówek. Chciałbym zbudować drona, który docelowo unosiłby ciało o masie 5-10kg. Oczywiście, dron będzie się składał standardowo z kilku elektrycznych silników śmigłowych. Ja preferuję, aby było ich osiem. Chciałbym dowiedzieć się jak pewne rzeczy wyglądają od strony teoretycznej, a mianowicie:

a) jakie dane oraz wzory będę potrzebował do obliczenia siły ciągu pojedynczego silnika?
b) przez jaki czas silnik będzie w stanie pracować na maksymalnych obrotach dla danego akumulatora?
c) które źródło zasilania byłoby najbardziej odpowiednie: akumulatory litowo-jonowe, czy super-kondensatory? A może jakieś inne? Najlepiej z dużą pojemnością, tak aby mogło dostarczać energię przez długi czas, ponieważ chciałbym, aby docelowo dron był w stanie przelecieć około 25km.
d) dron docelowo będzie miał pod swoim brzuchem przymocowaną skrzynkę, w której będzie się znajdowało ciało (5-10kg). Jaki układ silników byłby najbardziej korzystny względem tego pojemnika w takiej sytuacji?

Jestem tego świadom, że udźwig silnika, czy też jego maksymalny czas pracy są zapewne podane w specyfikacjach, ale chciałbym się dowiedzieć, jak to jest obliczane.

Liczę na dobre wyjaśnienia, podpowiedzi, wzorki.
StudentIB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 618
Rejestracja: 9 lut 2015, o 13:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 48 razy

Re: Drony - zagadnienia teoretyczne

Post autor: StudentIB »

Nie znam się wprawdzie na dronach, ale spotkałem się już z takimi obliczeniami.

Tutaj masz ciekawe linki:

- krótko i na temat:
... ontrol.pdf

- obszerna (700 stron) praca o projekcie drona:

- post na blogu amatorów tej dziedziny:
https://4smigla.pl/diy-czesc-2-liczymy- ... parametry/

- okazuje się, że są nawet programy wspomagające projektowanie dronów:
https://forbot.pl/blog/z-programem-mit- ... en-id18881

Generalnie z tego co wiem (i co widać też w tych materiałach) to bardziej niż typowe obliczenia ze wzorami przyda Ci się umiejętność przetwarzania sygnałów z czujników.
ODPOWIEDZ