Mechanika techniczna, trudność w rozwiązaniu trzech zadań

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
reliantification
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 mar 2018, o 08:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Mechanika techniczna, trudność w rozwiązaniu trzech zadań

Post autor: reliantification »

Witam, przygotowuję się do poprawy mechaniki technicznej, muszę mieć przerobione 6 zadań które dostałem od Profesorki, trzy z nich zrobiłem już we własnym zakresie. Ale z pozostałymi trzema zadaniami mam niestety bardzo duży problem... Proszę o pomoc.

Zadanie 1:
Dla kuli o ciężarze G zawieszonej na linkach przymocowanych w punktach A i B (jak na rysunku). Proszę zaznaczyć reakcję w punktach A i B oraz wyznaczyć je. Scharakteryzować typ więzów, do których należy linka i jak ogranicza ją ruch.
AU
AU
d6f0cf42bacc18e0gen.png (72.55 KiB) Przejrzano 131 razy
Zadanie 2:
Przyśpieszenie normalne kabiny wirówki jest stałe, równe an. Odleglość kabiny od osi obrotu jest równa r. Ile wynosi przyspieszenie styczne? Zaznacz na rysunku wektory prędkości i przyśpieszeń w układzie naturalnym. (Nie wiem czy dobrze zaznaczyłem na rysunku).
AU
AU
91fa094a7172aaeegen.png (102.55 KiB) Przejrzano 131 razy
Zadanie 3:
Nieważka sztywna tarcza kołowa o promieniu r1 z doczepionymi na obwodzie czterema masami m kg każda, wiruje z prędkością kątową w1. Ile wynosi kręt tego układu?
AU
AU
5cc056cae94fe420gen.png (229.14 KiB) Przejrzano 131 razy
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Mechanika techniczna, trudność w rozwiązaniu trzech zada

Post autor: kruszewski »

!. To zagadninie trzech sił. Więzy są wiotkie, stąd wiemy o kieruku i zwrocie reakcji.
Więcej o więzach pod hasłem więzy w Googlach *).
2. To ruch obrotowy bez przyspieszenie kątowego a zatem bez przyspieszenie wzdłuż toru ale z dośrodkowym!
3. Przypominamy sobie definicje: kręt to moment pędu, pęd to iloczyn masy i jej prędkości, Moment wypadkowy względem bieguna jest sumą momentów składowych względem tego samego bieguna
Pęd ale i kręt są wektorami.
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
*) Koniecznie czytaj podręcznik. Google są dla już coś umiejących i nie zastąpią podręcznika.
ODPOWIEDZ