Strona 1 z 1

Poślizg i toczenie

: 3 wrz 2018, o 23:55
autor: 9lewandowski
Witam, mam do rozwiązania zadanie z mechaniki-statyka, gdzie na płaskiej powierzchni jest walec. Do podłoża przymocowujemy przegubowo belke i opieramy na walcu, a na drugim końcu belki przykładamy siłę. Mam znaleźć max siłę jakiej mogę użyć, żeby to pozostało w równowadze. Występują również opory toczenia tylko po podłożu, a współczynniki tarcia belka-walec i walec-podłoże są jednakowe. Nie mam pojęcia, jak zachowa się walec, ale wyliczyłem, że siła tarcia działająca na walec przy podłożu jest większa niż siła tarcia przy belce. Oznacza to, że pezy tym samy współczynniku tarcia poślizg będzie tam, gdzie belka styka się z walcem? Z góry dzięki

Re: Poślizg i toczenie

: 4 wrz 2018, o 10:06
autor: kruszewski
Proszę sporządzić rysunek i popatrzeć.
Orientacja siły o którą jest pytanie jest istotna.

Poślizg i toczenie

: 4 wrz 2018, o 21:33
autor: 9lewandowski
Zadanie drugie.

Jeśli, współczynniki tarcia są te same, to poślizg nastąpi tam, gdzie jest mniejsze tarcie? Wiem, że w przypadku, gdyby z momentu względem środka walca wyszło, że tarcia w obu punktach styku są identyczne co do wartości i współczynniki w obu punktach tarcia są równe, to poślizg nastąpi tam, gdzie reakcja jest mniejsza. Ale w przypadku, gdy siła tarcia na dole jest większa od tej na górze, to co to oznacza?-- 5 wrz 2018, o 20:18 --Chodzi mi tylko czy jeśli tarcie w danym punkcie jest większe, to można zakładać toczenie w tym miejscu.

Re: Poślizg i toczenie

: 5 wrz 2018, o 23:21
autor: kruszewski
Myślę, że ten rysunek wyjaśni Koledze Jego problem.
Proszę zauważyć, że składowa siły tarcia o listwę prostopadła do podłoża dodaje się do akcji walca (kuli) na płytę wzmacniając jego nacisk a tym samym reakcję podłoża, a zatem zwiększa siłę tarcia w punkcie (wzdłuż linii) styczności z podłożem. Proszę zauważyć różnicę długości wektorów sił tarcia czerwonej i amarantowej, a stąd i różnicę momentów tych sił względem środka kuli (osi walca) i zwrot jej wektora,"kierunek obrotu" .


Linie jednakowego koloru nie są przypadkowe.

Poślizg i toczenie

: 16 wrz 2018, o 12:14
autor: 9lewandowski
Więc w obliczeniach na poziomie statyki (warunek graniczny ruchowi) należy przyjąć, że poślizg nastąpi w punkcie styku walca i listwy? A i w zadaniu należy przyjąć, że nie występują opory toczenia. Za nic nie mogę znaleźć max siły P.