[Sprzężenie zwrotne] model kontroli poziomu wody w zbiorniku

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
Awatar użytkownika
trelek2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 13:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 1 raz

[Sprzężenie zwrotne] model kontroli poziomu wody w zbiorniku

Post autor: trelek2 »

Witam, dzisiaj proste zadanko, ale z inżynierii bardziej niż z fizyki, może ktoś miał styczność z czymś takim:

Chodzi o napsanie prostego modelu kontroli poziomu wody w zbiorniku wodnym do poziomu referencyjnego za pomocą równania wykorzystując sprzężenie zwrotne.

Do zadania nie ma absolutnie żadnych danych, zbiornik wygląda jak zwykły cylinder. Widać, że woda może zostać pobrana rurami "zwykłymi" oraz rurami "rezerwy", gdy poziom spadnie poniżej poziomu krytycznego ( z obrazka).

Jest też rura którą wlewa się wodę do zbiornika. I to jest właściwie tyle. Nie bardzo wiem jaki model byłby sensowny dla inżynierów.

Mogę dodać, że widziałem przykład dla tempomatu w samochodzie. Równanie było nastpępujące:

\(\displaystyle{ \frac{dy}{dt}+c \cdot y=k(y_{d}-y)}\), gdzie y to prędkość, c stała związana z oporami działającymi na samochód, \(\displaystyle{ y_{d}}\) prędkość z którą chcemy jechać a k to stała "zysku". Acha, prawa strona równania to "odpowiedź kontrolerów"

Czyli wygląda jakbyśmy rozwiązywali zwykłe zadanie z fizyki. A z tym zbiornikiem to nawet fizykę ciężko znaleźć, zastanawiam się jak można napisać zależność poboru wody od jego poziomu i dostarczania.
Awatar użytkownika
Kamil Wyrobek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 644
Rejestracja: 24 paź 2010, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 60 razy

[Sprzężenie zwrotne] model kontroli poziomu wody w zbiorniku

Post autor: Kamil Wyrobek »

A nie pomogłoby Ci w tym przypadku równanie Bernoulliego?
ODPOWIEDZ