zbiornik z manometrem rtęciowym

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
merquito7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 7 gru 2010, o 14:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

zbiornik z manometrem rtęciowym

Post autor: merquito7 »

treść i obrazek jest na rysunku
nie jestem pewna czy dobrze rozumuję w tym zadaniu.
chce ułożyć równanie na podstawie linii jednakowych ciśnień. stwierdziłam ze możne to być linia w manometrze rtęciowym. ta linia na poziomie rtęci, z dwiema 'kropkami'.
ułożyłam coś takiego: \(\displaystyle{ p _{g} = p _{B} - \gamma _{\text{wody}} \cdot h + \Delta h \cdot \gamma _{\text{Hg}}}\).
I moje pytanie jest takie: czy to jest dobre równanie?
Ostatnio zmieniony 17 gru 2011, o 18:26 przez ares41, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Grzegorz t
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 813
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Kąty Wrocławskie
Pomógł: 206 razy

zbiornik z manometrem rtęciowym

Post autor: Grzegorz t »

Równanie wg mnie jest ułożone poprawnie (zamiast ciężar właściwy piszę iloczyn gęstości i przyspieszenia ziemskiego :

\(\displaystyle{ p_{g} - \rho_{H_{g}}\cdot g\cdot \Delta h + \rho_{H_{2}O}\cdot g\cdot h = p_{B}}\)

ciężar właściwy, jako iloraz gęstości i przyspieszenia ziemskiego, jest rzadzej stosowanym określeniem niż gęstość

\(\displaystyle{ \rho\cdot g = \gamma}\)
R1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 639
Rejestracja: 25 lis 2010, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sochaczew
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 19 razy

zbiornik z manometrem rtęciowym

Post autor: R1990 »

Więc ja mam pytanie. Czy ten zapis \(\displaystyle{ \rho_{H_{2}O}\cdot g\cdot h = p_{B}}\) wynika z tego, że na poziomie porownawczym 'tym wyzszym z dwoma kropkami' woda jest pchna do gory przez cisnienia pb ale też grawitacja wody przeszkadza temu pb w pchaniu do gory i przez to bedzię to roznica nadcisnienia minus hydrostatyczne?
ODPOWIEDZ