parcie hydrostatyczne

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
merquito7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 7 gru 2010, o 14:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

parcie hydrostatyczne

Post autor: merquito7 »

Otwór o wymiarach \(\displaystyle{ a \times a}\), wbudowany w pionową ścianę zbiornika zamyka równoramienna klapa o osi obrotu O. Obliczyć wysokość \(\displaystyle{ x}\) wody nad klapą, przy której otwór jest zamknięty. Dane: \(\displaystyle{ m = 2000\,\mathrm{kg},\ a = 1\,\mathrm{m},\ P_n = 0.2 \cdot 10 ^{6}\,\mathrm{Pa}}\) . Ktoś wie jak to zrobić?
Ostatnio zmieniony 24 paź 2011, o 18:04 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: Chromosom »

Zamieść rysunek, jeśli takowy dołączono do treści zadania. Sprecyzuj znaczenie symbolu \(\displaystyle{ P_n}\). W przeciwnym wypadku może być trudno pomóc. Przynajmniej ja nie potrafię sobie wyobrazić jak to wygląda, a z fizyką mam do czynienia od kilku lat. Niemniej jednak zastanowię się jeszcze nad tym zadaniem.
merquito7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 7 gru 2010, o 14:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

parcie hydrostatyczne

Post autor: merquito7 »

działa?
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: Chromosom »

Zgadza się. Moment siły parcia względem punktu zaczepienia musi być równy lub większy niż moment siły ciężkości. Należy obliczyć odpowiednie całki. Wiesz jak to zrobić?
merquito7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 7 gru 2010, o 14:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

parcie hydrostatyczne

Post autor: merquito7 »

szczerze to nie bardzo. dopiero zaczynam mechanikę płynów a z fizyki to raczej nie szło mi dobrze.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: Chromosom »

Ważna jest jeszcze jedna informacja: czy klapa ma masę, czy należy założyć że jest jedynie obciążona masą \(\displaystyle{ m}\)?

Przypomnij sobie wzór na siłę parcia. Różniczka tej siły wyraża się wzorem \(\displaystyle{ \text dF=p\,\text dS=\rho gx\,\text dS}\), gdzie \(\displaystyle{ x}\) jest głębokością na której znajduje się element powierzchni \(\displaystyle{ \text dS}\). Wykonaj rysunek tej sytuacji. Przekształcając dalej, mamy \(\displaystyle{ \text dS=a\,\text dx}\), gdzie \(\displaystyle{ a}\) jest szerokością elementu powierzchni, natomiast \(\displaystyle{ \text dx}\) jest elementem wysokości. Opis ten jest pewnym skrótem, w którym starałem się zawrzeć najważniejsze rzeczy. Trudno jest wytłumaczyć przez internet wszystko od początku do końca. Jeśli któryś z fragmentów nie jest zrozumiały, zadaj pytanie.
merquito7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 7 gru 2010, o 14:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

parcie hydrostatyczne

Post autor: merquito7 »

postaram sie to przetrawić, ale jakby coś to jeszcze napisze. Dziękuje za pomoc.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: Chromosom »

Proszę pisać. Wiem że wytłumaczenie może być skomplikowane dla osoby, która nie ma częstej styczności z fizyką i praktycznym zastosowaniem matematyki w tej dziedzinie wiedzy.
merquito7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 7 gru 2010, o 14:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

parcie hydrostatyczne

Post autor: merquito7 »

nie wiem od czego zacząć. nie wiem nawet jaki wzór zastosować. wiem tylko ze powinnam stworzyć jakąś równość i od tego zacząć. ale nie wiem jaką.
Chromosom
Moderator
Moderator
Posty: 10365
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 127 razy
Pomógł: 1271 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: Chromosom »

Najpierw oblicz siłę parcia działającą na śluzę od wewnętrznej strony. Niech górna krawędź śluzy znajduje się na głębokości \(\displaystyle{ h}\). Wyznacz \(\displaystyle{ \text dF}\) w taki sposób jak napisałem wcześniej. Następnie wykonaj całkowanie.

Wyznaczanie \(\displaystyle{ \text dF}\) zacznij od znalezienia wartości ciśnienia w zależności od głębokości pod poziomem wody.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: joe74 »

Siła parcia poziomego:

\(\displaystyle{ F _{x} = \left[ p _{n} + \warrho g \cdot \left( x + \frac{a}{2} \right)\right] \cdot a ^{2}}\)

Zagłębienie punktu C przyłożenia siły parcia:

\(\displaystyle{ h _{C} = h _{S} + \Delta h _{C} = x + \frac{a}{2} + \frac{a ^{2}}{6\left( 2x + a\right)} \ *}\)

* za HYDRAULIKA I MECHANIKA PŁYNÓW, Jerzy Sobota, Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, wyd. II , zmienione, Wrocław 2003, str.52

Głębokość zanurzenia środka parcia C oblicza się ze wzoru

\(\displaystyle{ h _{C} = h _{S} + \Delta h _{C} = h _{S} + \frac{I _{x,S}}{h _{S} \cdot A }}\)

gdzie:

\(\displaystyle{ h _{S}}\) - zagłębienie środka ciężkości S figury

\(\displaystyle{ I _{x,S}}\) - moment bezwładności figury względem osi równoległej do lustra cieczy i przechodzącej przez punkt S, będący środkiem ciężkości figury

A - pole powierzchni zanurzonej figury

Moment siły parcia względem punktu O musi być mniejszy niż moment siły ciężkości pochodzący od ciężarka:

\(\displaystyle{ F _{x} \cdot \left( h _{C} - x \right) < mg \cdot a}\)

\(\displaystyle{ \left[ p _{n} + \warrho g \cdot \left( x + \frac{a}{2} \right)\right] \cdot a ^{2} \cdot \left[ x + \frac{a}{2} + \frac{a ^{2}}{6\left( 2x + a\right)} - x\right] < mg \cdot a}\)

\(\displaystyle{ \left[ p _{n} + \warrho g \cdot \left( x + \frac{a}{2} \right)\right] \cdot a ^{2} \cdot \left[ \frac{a}{2} + \frac{a ^{2}}{6\left( 2x + a\right)} \right] < mg \cdot a}\)

Rozwiązujemy nierówność kwadratową i mamy

\(\displaystyle{ x < .....}\)

To jedno z raczej prostszych zadań , jakie spotkasz na MECHANICE PŁYNÓW. czakją np. równania (albo układy równań z, powiedzmy, trzema niewiadomymi) rozwiązywane metodami przybliżonymi.
joe74
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 727
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 17:25
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 112 razy

parcie hydrostatyczne

Post autor: joe74 »

Chromosom pisze:Sprecyzuj znaczenie symbolu \(\displaystyle{ P_n}\). W przeciwnym wypadku może być trudno pomóc.
\(\displaystyle{ p _{n}}\) to nadciśnienie w stosunku do otoczenia zbiornika, nadwyżka nad ciśnieniem zewnętrznym
ODPOWIEDZ