Przyszłość po fizyce na FUW

Nektarynekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2021, o 14:19
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19

Przyszłość po fizyce na FUW

Post autor: Nektarynekk »

Witam,
matura tuż za rogiem, a ja jako pasjonat fizyki chciałbym udać się na FUW.

Jak wygląda sprawa ze znalezieniem pracy po takim kierunku jak fizyka?

Marzeniem moim jest praca w CERN w Szwajcarii, natomiast robienie doktoratu za granicą również jest osiągalne, o ile nie pożądane.

Pytanie - czy to jest aby "wykonalne"? Jaka jest właściwie na to szansa?

Czy UW daje wysokie możliwości co do kontynuowania nauki za granicą? Czy lepszym rozwiązaniem nie będzie odłożenie studiów za rok, poprawa matury na świetny wynik, doszlifowanie angielskiego i kwalifikowanie się od razu na studia zagraniczne?

Na stronie FUW czytam:
"Nasi absolwenci, po przejściu w trakcie studiów szkoły solidnego myślenia, nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Czekają na nich wyższe uczelnie w Polsce i za granicą, instytuty naukowo-badawcze, oświata, firmy high-tech, banki, firmy konsultingowe, ubezpieczeniowe, instytucje medyczne, wydawnictwa i środki masowego przekazu."

Co, gdy nie wyjdzie i okaże się, że nie jestem przystosowany do tak zaawansowanej placówce jak CERN? Czy faktycznie po fizyce mam na co liczyć w kwestii pracy w takich dziedzinach jak bankowość, firmy technologiczne, instytucje medyczne?
Oraz jak wygląda "przebranżowienie" przykładowo na ekonomię czy IT po ukończeniu studiów fizyki? Gdzie miałbym pracować w międzyczasie?
Ponury123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 5 lip 2015, o 14:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nie wiem
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 24 razy

Re: Przyszłość po fizyce na FUW

Post autor: Ponury123 »

Mogę się wypowiedzieć tylko na temat samego przebranżowienia do IT. Krótka odpowiedź jest taka, że nic nie stoi na przeszkodzie, znam kilka osób, które kończyły fizykę, a pracują typowo w IT, natomiast co tam robią to już bardzo indywidualna sprawa. Generalnie jeśli jesteś ścisłowcem to znajdziesz coś dla siebie, jakby samo pojęcie IT to bardzo szerokie spectrum. Czy jest coś konkretnego, takiego typowego w IT gdzie bycie po fizyce jest wręcz wskazane? Raczej nie, ale to czy coś będzie Ci odpowiadać to już Twoja kwestia. Jest taki kanał humorystyczny o tematyce IT na YouTube, podsyłam link do filmiku takiego nieco bardziej na poważnie, właśnie o tematyce przebranżowienia się. Treść skierowana jest trochę dla osób nieco starszych niż świeży absolwent, ale i tak to całkiem dobry wywód, moim zdaniem nieźle oddaje realia branży.

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=Bv_Yhpb-EFM
Nektarynekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2021, o 14:19
Płeć: Mężczyzna
wiek: 19

Re: Przyszłość po fizyce na FUW

Post autor: Nektarynekk »

A jak w praktyce wygląda przebranżowienie? Czy czysto po fizyce znajdę gdzieś zatrudnienie w branży IT, czy muszę na nowo kończyć kolejny kierunek? Jak praktycznie może wyglądać nabyta wiedza po kierunku fizyca w branży IT? Widziałem, że jest jakieś programowanie na fizyce przeglądając zajęcia na FUW.

A wypowie się ktoś na temat FAIS (fizyka astronomia informatyka stosowana) na UJ? Jest sens w to iść jak najbardziej chciałbym mieć zawód związany z fizyką (dobrze płatny, trzeba będzie jakoś utrzymać rodzine :D ), a przebranżowienie, gdy okaże się, że mój mózg nie jest do tego przystosowany? Co mnie odrzuca to trochę tego, trochę tego, ale nic konkretnego (takie mam wrażenie patrząc na nazwę kierunku :D) jest ktoś w stanie się wypowiedzieć?

Powiem tak - nie zastanawiałbym się nad wyborem gdybym był pewien, że po ukończeniu FUW miałbym plan B, gdzie w dość łatwy i w miarę szybki sposób (będę już prawie przy 30...) mógłbym się przebranżowić na inny dobrze płatny zawód.
Oprócz tego interesuje mnie ekonomia... Lubię czytać książki na temat giełdy, informatyki również mógłbym się uczyć w domu w czasie trwania studiów
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Przyszłość po fizyce na FUW

Post autor: kruszewski »

Czy nie najlepiej byłoby zapytać "panią kadrową" w CERN o ich planowane potrzeby kadrowe i próbować dopasować do nich swoje.
Ponury123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 5 lip 2015, o 14:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: nie wiem
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 24 razy

Re: Przyszłość po fizyce na FUW

Post autor: Ponury123 »

Nektarynekk pisze: 16 lut 2021, o 10:32 A jak w praktyce wygląda przebranżowienie? Czy czysto po fizyce znajdę gdzieś zatrudnienie w branży IT, czy muszę na nowo kończyć kolejny kierunek?
Wszystko zależy od Twoich umiejętności i tego na jakie stanowisko aplikujesz. Czasami firmy IT szukają specjalistów w danej dziedzinie jako konsultantów, albo do opracowania specyfikacji wymagań, procesów biznesowych, generalnie do pomocy z projektem. Bo jeśli system dotyczy jakiś skomplikowanych zjawisk w konkretnej dziedzinie nauk to zwykły programista nie będzie wiedział jak to ugryźć, ktoś będzie musiał mu wyjaśnić ten proces żeby on wiedział jak go zaimplementować.

Ogólnie mówiąc, w IT nie pracują tylko "informatycy", jest tam całe mnóstwo innych stanowisk, tak zostało to przestawione w filmiku, który Ci podlinkowałem. Co do konieczności kończenia nowego kierunku to zapomnij, z własnego doświadczenia wyrobiłem sobie opinię, że to naprawdę nie ma znaczenia jakie posiadasz wykształcenie, jeśli udowodnisz, że potrafisz coś zrobić to wystarczy. Choć wiadomo, w procesie rekrutacji papierek może być pomocny, przynajmniej na starcie i jeśli aplikowałbyś na stanowisko programisty, a chętnych byłoby całe mnóstwo to możliwe, że HR priorytetowo potraktowałby aplikację ludzi typowo po informatyce. To znowu dość płynna kwestia.
Nektarynekk pisze: 16 lut 2021, o 10:32 Widziałem, że jest jakieś programowanie na fizyce przeglądając zajęcia na FUW.
Nie nastawiaj się, że na fizyce, ani też na informatyce nauczą Cię dobrze programować.
ODPOWIEDZ