Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

Post autor: pkrwczn »

Witam,

We wrześniu ubiegłego roku zacząłem studia, kierunek fizyka, Manchester. Mieszkam w UK i jestem na drugim roku. Pozwolili mi przeskoczyć pierwszy rok bo jestem stary - mam 31 lat. Poziom nie wydaje mi się zbyt wysoki i inni studenci nie wydają się być zainteresowani fizyką, czego nie rozumiem, ponieważ zawsze uważałem że taki kierunek jest tylko dla tych, którzy są tym zainteresowani.

I chcę studiować Postgraduate ale jednemu z moich wykładowców ostatnio zadałem pytanie. I on pytania nie zrozumiał. Ponieważ dotyczyło ono zagadnień brzegowych (boundary value problems) i równań różniczkowych cząstkowych (partial differential equations). Powiedział, że wynik może mieć różne postacie, wynikiem są szeregi, ale one są "the same" takie same. Ja powiedziałem, czy nie są te szeregi jednostajnie zbieżne na pewnym przedziale (they converge uniformly), na przedziale \(\displaystyle{ \left( 0,L\right) }\) ale matematycznie są różne, ponieważ są zdefiniowane róznież dla innych argumentów. Nie są takie same matematycznie, bardzo trudno jest je porównać.

Ja nie jestem specem, dla mnie to są też bardzo trudne rzeczy. Ale się uczę. Ale jak Profesor, Doktor, który mnie uczy nie wie i nigdy nawet nie słyszał o uniform convergence, czyli o zbieżności jednostajnej. Czy polski fizyk i profesor by to pytanie zrozumiał?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

Post autor: AiDi »

Zależy komu byś to pytanie zadał :P Jeśli ów fizyk się z tym na co dzień nie zajmuje to możliwe, że miałby problem z natychmiastową odpowiedzią. Nieużywana wiedza bardzo szybko z głowy ulatuje, szczególnie jeśli ta głowa intensywnie zajmuje się innymi rzeczami.

Czy wykładowca któremu zadałeś to pytanie wykłada Tobie równania różniczkowe cząstkowe?
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

Post autor: pkrwczn »

AiDi pisze: 23 sty 2021, o 11:35 Czy wykładowca któremu zadałeś to pytanie wykłada Tobie równania różniczkowe cząstkowe?
Tak. Uczy nas tego.

Dodano po 16 minutach 52 sekundach:
Ale tego nie wykłada. Nauka jest na zasadzie zapamiętaj, zapamiętaj; na egzaminie nie będzie; "nie zainteresuj się zbytnio bo tego na egzaminie nie będzie"; nigdy Ci się to nie przyda. Nie sięgajcie do podręczników bo są wam niepotrzebne. Zniechęcają nas od czytania. A jak zadam pytanie to są zakłopotani. Nie potrafią odpowiedzieć mimo, że pytanie jest z podręcznika, z którego mamy się uczyć. Okazuje się, że nigdy go nie przeczytali.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

Post autor: AiDi »

No to trafiłeś na kiepską uczelnię w takim razie, jeśli większość wykładowców taka jest. Jeśli nie jesteś typowym samoukiem to raczej szukałbym innego miejsca.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

Post autor: korki_fizyka »

Ja bym na Twoim miejscu od razy startował na egzamin doktorski, bo może tam też tego nie będzie :D
pkrwczn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 27 paź 2015, o 23:44
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 30 razy

Re: Doktorat w Polsce czy PhD w Wielkiej Brytanii?

Post autor: pkrwczn »

korki_fizyka pisze: 23 sty 2021, o 17:15 Ja bym na Twoim miejscu od razy startował na egzamin doktorski, bo może tam też tego nie będzie :D
Mógłbym Ciebie poprosić o rozwinięcie tego postu? Szukałem i nic nie znalazłem. Jakiego rodzaju pytania są zadawane podczas egzaminu doktorskiego? Powiedzmy, że pytam z ciekawości więc nawet jak ktoś nie jest pewny to mimo to byłbym wdzięczny. O co mogliby zapytać podczas takiego egzaminu?
ODPOWIEDZ