Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Bor3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2019, o 19:44
Płeć: Mężczyzna

Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Bor3k »

Witam, jestem uczniem drugiej klasy liceum. Poszukuje dobrych i sprawdzonych zbiorów zadań z fizyki rozszerzonej i dobrego podręcznika. Jedyne pozycje jakie mam to :
Podręczniki :

"Z fizyka w przyszłość, zakres rozszerzony, część 1 "- wydawnictwo WSIP ,wydanie 5 (2018)
Zbiory zadań :
-"zbiór zadań z fizyka w przyszłość" częsc 1 (adekwatna do podrecznika)
-"Zadania z fizyki" pod redakcja M.S CEDRIKA wydanie 2 poprawione (1973)- Państwowe wydawnictwo Naukowe
- "zbiór zadań z fizyki" J.Jędrzejewskiego i W.Kruczka - Wydanie 12 (2016)

Myślałem nad takimi podręcznikami jak np.
"Fizyka dla szkół średnich " Mariana Kozielskiego ()
lub
"fizyka i astronomia" m.kozielskiego
lub
"z fizyka w przyszłość część 2 " -WSIP

co do zbiorów zadań to planuje kupić jeszcze:
-jakiś zbiór zadań od B.J.Mendla lub Krzysztofa Chyli. Niestety w internecie jest pełno ofert i nie wiem która będzie odpowiednia dla ucznia 2 klasy lic z fiz rozszerzona.

Dlatego jeśli ktoś ma wiedze na temat wyżej wymienionych pozycji lub korzystał z innych książek, które może polecić to proszę o wszelkie info na ten temat.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Gosda »

Zależy, do czego Ci ta fizyka jest potrzebna. Ja od siebie mogę polecić klasykę, to znaczy Halliday, Resnick w pięciu tomach - może nie jest najlepszy do matury, ale ma ciekawe, z życia wzięte zadania i mi pomógł wyrobić sobie zrozumienie, a nie tylko wykuć ileś wzorów na pamięć.
Bor3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2019, o 19:44
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Bor3k »

Tak, słyszałem o tych podręcznikach, jednak słyszałem także, że poziom matematyki w nich wykracza ponad lic (tj. całki). Teraz zależy mi na przygotowaniu się pod maturę, ale również wiąże swoją przyszłość z studiami o kierunku ścisłym, dlatego nie chce wykuwac wzorów tylko je zrozumieć. Potrzebuję podręcznika, który nie wykracza poziomem poza lic i pomogą mi zrozumieć fiz a nie ją wykuc.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Gosda »

Przejrzałem pobieżnie to, co mam i całki są tylko w wyprowadzeniach wzorów, jeśli inaczej nie dało się tego zrobić. Ale posłuchajmy co mają inni forumowicze do powiedzenia.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7911
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: janusz47 »

Wybieram Fizykę część I II III - podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych zakres rozszerzony pod redakcją Jadwigi Salach. Wydawnictwo Zamkor. Kraków

Kaczorowska, Żak Fizyka i Astronomia Podręczniki 1,2,3 Liceum Ogólnokszałcące zakres rozszerzony. Wydawnictwo Żak Zofii Dobkowskiej.

Kaczorowska, Żak Fizyka i Astronomia Zbiór zadań. Liceum Ogólnokszałcące zakres rozszerzony. Wydawnictwo Żak Zofii Dobkowskiej.
Bor3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2019, o 19:44
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Bor3k »

Dzięki panie Januszu za informację, na pewno się przyda, ale czy słyszał ktoś o podręcznikach Kozielskiego? Dziękuję z góry.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: korki_fizyka »

janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7911
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: janusz47 »

Są to naprawdę dobre podręczniki wraz z dwoma zbiorami zadań, zwłaszcza dla kandydatów na politechnikę i nie tylko.

Pan doc.dr hab. Marian Kozielski jest nauczycielem akademickim w Instytucie Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Autorami czwartego tomu - trzeciego wydania tych podręczników (przez Wydawnictwo B.Z. Kozielski) są Marek Demiański i Marian Kozielski.

Prof. Marek Demiański jest pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Dodatkową zaletą tych podręczników jet to, że oprócz prostego języka przekazu i dużo rozwiązanych przykładów, po każdym rozdziale znajdują się pytania sprawdzające opanowanie materiału.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: AiDi »

Ja zacząłem je przeglądać po latach i znalazłem trochę nieścisłości w rozdziale dotyczącym kinematyki, a rozdział o energii to moim zdaniem jeden wielki dramat... Jak na razie zatrzymałem się pod koniec pierwszej części. Ale i tak to wciąż moje ulubione podręczniki szkolne.

Pytania na koniec rozdziałów faktycznie fajne, nawet je spisałem wszystkie do jednego pliku i zadaję moim maturzystom do opracowania w ramach powtarzania teorii. Podobnie fajne pytania są w starym wydaniu Hallidaya i Resnicka, już ze 2 lata planuję je spisać, może w końcu mi wyjdzie...
Bor3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2019, o 19:44
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Bor3k »

Przepraszam jeszcze, jak dokładnie nazywa się podręcznik m. Kozielskiego? '' Fizyka i astronomia'' czy ''fizyka dla szkół średnich ''
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7911
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: janusz47 »

Najnowsze wydania tych podręczników noszą nazwy:

Marian Kozielski FIZYKA I ASTRONOMIA Podręcznik Tom 1,2,3. Wydawnictwo Szkolne PWN 2004
Bor3k
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2019, o 19:44
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: Bor3k »

Dziękuje za pomoc, już prawie je kupiłem, jednak wciąż potrzebuje dobrego zbioru zadań, także jakby ktoś chciał podzielić się swoim doświadczeniem to zapraszam do dyskusji.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Jakie zbiory i podreczniki polecacie?

Post autor: korki_fizyka »

ODPOWIEDZ