Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

SebaByloZajete
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2019, o 20:17
Płeć: Mężczyzna

Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: SebaByloZajete »

W czwartej klasie technikum ekonomicznego doszedłem do wniosku, że księgowość to nie jest szczyt moich marzeń. Celowałbym w jakąś politechnikę - matematyka nie będzie problemem, jestem aktualnie na rozszerzeniu. Problem się pojawia w kwestii fizyki. Nie miałem jej od czasów gimnazjum (w pierwszej klasie połowy planowanych lekcji nie było, a na drugiej połowie nie robiliśmy nic). Spodziewalne jest zdanie fizyki rozszerzonej na zadowalającym poziomie zaczynając w tym punkcie? Oczywiście przy rozsądnym nakładzie pracy - spokojnie zdałbym jakbym siedział przy tym po 6h dziennie, ale bez przesady. Jak tak, z czego się uczyć, co polecicie do nauki całego programu podstawowego i rozszerzonego? Zarówno teoria i zbiory zadań oczywiście.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: janusz47 »

Kaczorowska, Żak. Fizyka i Astronomia. Podręczniki 1,2,3. + Zbiory zadań ,Wydawnictwo Zofii Dobkowskiej, Żak.

Fiałkowski... Salach, Wybieram fizykę 1,2,3 Wydawnictwo Zamkor.

Braun ...Wojtowicz. Zrozumieć fizykę 1,2,3. Wydawnictwo Nowa Era.

FIZYKA ZBIORY ZADAŃ - z zakresu podstawowego i rozszerzonego CKE.

Alfred Ortyl. FIZYKA , zbiór zadań maturalnych Wydawnictwo OMEGA.

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych z fizyki zakres podstawowy i rozszerzony z lat ubiegłych.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: AiDi »

SebaByloZajete pisze: 14 wrz 2019, o 20:31 Spodziewalne jest zdanie fizyki rozszerzonej na zadowalającym poziomie zaczynając w tym punkcie?
Zależy co rozumieć przez "zadowalający poziom". Jeśli faktycznie siedziałbyś po 6 godzin dziennie i masz smykałkę do fizyki to coś z tego może być. Ale wydaje mi się, że ciężko Ci będzie poświęcić aż tyle czasu, tym bardziej jeśli fizyka nie jest Twoją pasją. Ja sam ogarnąłem dwie klasy fizyki w dwa wakacyjne miesiące, ale patrząc z perspektywy mojego nauczycielskiego doświadczenia jestem dość mocnym odchyleniem od średniej w kwestii tempa przyswajania wiedzy. No i dołożyła się moja wielka fascynacja fizyką, dzięki której byłem w stanie siedzieć nad nią nawet od rana do wieczora. Zrób sobie taki tydzień próbny - pożycz od kogoś podręcznik i zbiór zadań, np. wydawnictwa Nowa Era i spróbuj przez tydzień wyrabiać te 6 godzin nauki dziennie. Zobaczysz czy dasz radę :wink:
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: janusz47 »

Pomysł na sześciogodzinną codzienną pracę na fizyką jest karkołomny. Wystarczą dwie godziny dziennie, by z pożytkiem dla umysłu własnego wykorzystać ten czas.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: korki_fizyka »

janusz47 pisze: 16 wrz 2019, o 09:55 Pomysł na sześciogodzinną codzienną pracę na fizyką jest karkołomny. Wystarczą dwie godziny dziennie, by z pożytkiem dla umysłu własnego wykorzystać ten czas.
Ale nie wystarczą do przerobienia całego materiału wymaganego programem i nauczenia się tego właściwie od podstaw (skoro fizyki do tej pory praktycznie nie było) przygotowując się równolegle jeszcze do innych przedmiotów. Jest to po prostu nierealne. W jeden semestr można co najwyżej powtórzyć i utrwalić to co się już umie.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: AiDi »

korki_fizyka pisze: 16 wrz 2019, o 11:16 Ale nie wystarczą do przerobienia całego materiału wymaganego programem i nauczenia się tego właściwie od podstaw (skoro fizyki do tej pory praktycznie nie było) przygotowując się równolegle jeszcze do innych przedmiotów.
Zgadzam się i z Tobą i po części z Januszem. Nauka po 6 godzin dziennie codziennie jest zadaniem karkołomnym, ale niestety przerabianie podręczników i robienie zadań zajmuje bardzo dużo czasu.
Swoją drogą przygotowuję właśnie jednego pana do rozszerzonej matury z fizyki, praktycznie od zera. Z tą tylko różnicą że ów pan już jest po studiach, a więc kulturę uczenia się ma bardziej rozwiniętą. No i nie ma na głowie szkoły i innych matur. Zobaczymy co z tego będzie.
SebaByloZajete
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2019, o 20:17
Płeć: Mężczyzna

Re: Matura rozszerzona z fizyki w jeden semestr?

Post autor: SebaByloZajete »

Oczywiście po pomyśle z 6h dodałem "bez przesady". A z innymi maturami nie ma problemu - polski wystarczy zaliczyć, nie jest praktycznie punktowany w rekrutacji, angielski bez nauki 2x 90-100%, egzaminy zawodowe są banalne a przygotowywanie z matematyki i fizyki to sama przyjemność. Jeszcze w czasach gimnazjum fizyka to był mój ulubiony przedmiot i od połowy pierwszej klasy technikum zacząłem lekko żałować, że nie poszedłem na mat-fiza do liceum. W każdym razie wystarczy, że jakkolwiek podnieśliście człowieka na duchu <3
ODPOWIEDZ