Matura z fizyki 2020

Halloq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2019, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ch
Podziękował: 1 raz

Matura z fizyki 2020

Post autor: Halloq »

Zanim ktoś mnie wyśle do poprzednich tematów chcę powiedzieć, że zakładam ten żeby przedstawić swoją indywidualną sytuację, może dowiem się czegoś nowego.

Jestem w drugiej klasie liceum na mat-fiz. Planuję zdawać maturę z fizyki za rok. Nie mam problemów z nauką, fizyka nie przychodzi mi jakoś szczególnie trudno, tylko nie wiem od której strony zacząć. Z materiałem nie jestem w szkole jakoś szczególnie daleko, mam za sobą kinematykę, dynamikę i bryłę. Nie mam pojęcia tylko jak się za to wziąć porządnie. W szkole przerabiamy zbiór Zrozumieć Fizykę nowej ery, ale czuję że to za mało. Mam póki co do dyspozycji Hallidaya i Ortyla, ale jeśli jest coś wartego uwagi to nie ma problemu żeby to załatwić. Wiem również, że zbiór CKE jest nie taki zły i warto go przerobić. Cholera tylko wie od czego zacząć. Było by miło usłyszeć konkretne wskazówki zamiast "licz cokolwiek będzie dobrze". Z systematycznością sobie poradzę, potrzebuję konkretów. Poza tym jeśli ktoś zna jakiś dobry podręcznik z fizyki który faktycznie wniesie do mojej nauki coś więcej niż zwykła teoria, to również może się tym podzielić (choć mam wrażenie że taki jest właśnie Halliday). Za pomoc z góry dziękuję.

TL;DR mam zbiór ortyla, hallidaya i w necie zbiór CKE, jestem w 2 kl LO, od czego i jak zacząć naukę do matury za rok
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Matura z fizyki 2020

Post autor: AiDi »

Halloq pisze:W szkole przerabiamy zbiór Zrozumieć Fizykę nowej ery, ale czuję że to za mało.
Moim zdaniem to dobry zbiór, ale warto dodatkowo przerobić dwuczęściowy zbiór ZamKoru. Zbiór Ortyla też, a także wszystkie matury próbne z różnych wydawnictw i zbiór CKE. Jak chcesz coś trudniejszego to jest zbiór Kruczka, ale nie jest on za bardzo 'maturalny' :wink: W z zadania z Hallidaya bym się nie pchał.
Było by miło usłyszeć konkretne wskazówki zamiast "licz cokolwiek będzie dobrze".
Nie "cokolwiek", tylko wszystko co się da :) Z fizyką i matematyką jest jak ze sportem, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. I jak masz ambicje, to warto być do przodu z materiałem. Najlepiej skończyć wszystko dużo wcześniej i potem tylko doskonalić umiejętności. Warto moim zdaniem przysiąść trochę w wakacje. Dla mnie to był najlepszy okres na nadrabianie braków, bo fizykę pokochałem dopiero w drugim semestrze w drugiej klasie. Do końca wakacji przed 3 klasą miałem przerobiony praktycznie cały materiał :wink:
Halloq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2019, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ch
Podziękował: 1 raz

Re: Matura z fizyki 2020

Post autor: Halloq »

A myślisz, że powinienem w tym momencie zacząć powtarzać powoli materiał z początku, czy skupić się tylko na tym co mam aktualnie(termo)? Nie bardzo jeszcze wiem jaki system obrać, czy robić wszystkie zadania jakie się da z danego działu naraz, czy rozkładać je w formie oddzielnych powtórek? Co do przysiedzenia w wakacje to też o tym myślałem, dobry pomysł. No i oczywiście dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Matura z fizyki 2020

Post autor: AiDi »

Halloq pisze:A myślisz, że powinienem w tym momencie zacząć powtarzać powoli materiał z początku, czy skupić się tylko na tym co mam aktualnie(termo)?


Możesz zacząć przerabiać mechanikę ze zbioru ZamKoru. To jest forma powtórki Dobrze jest moim zdaniem przerabiać dwa różne działy jednocześnie, żeby ćwiczyć taką "podzielność uwagi". W końcu na maturze będziesz miał zadania ze wszystkiego
Nie bardzo jeszcze wiem jaki system obrać, czy robić wszystkie zadania jakie się da z danego działu naraz, czy rozkładać je w formie oddzielnych powtórek?
No ja bym się nie rozdrabniał, tylko tym drugim zbiorem nadgonił materiał. Najpierw zobacz jak Ci z tym będzie szło, jak dobrze to możesz zacząć rozkładać, "ciąć" i jeszcze coś np. z Ortyla zacząć
Awatar użytkownika
Bratower
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 26 paź 2017, o 05:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olsztyn
Podziękował: 64 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Matura z fizyki 2020

Post autor: Bratower »

AiDi czy filmy na youtube są dobrym źródłem, aby nauczyć się samodzielnie fizyki?
Halloq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2019, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ch
Podziękował: 1 raz

Re: Matura z fizyki 2020

Post autor: Halloq »

Z zamkoru rozumiem chodzi ci o ten zbiór

Kod: Zaznacz cały

https://www.ceneo.pl/32384876#tab=reviews
? Te przerabianie dwóch działów jednocześnie wydaje się całkiem dobrym pomysłem. A jeśli chodzi o stronę teoretyczną jest coś co możesz polecić? Właściwie to nie chodzi o samą czystą teorię tylko jakieś ciekawe, że tak to nazwę, sytuacje, na które mogę trafić w zadaniach i w ogóle nie wiedzieć o co chodzi. Nie wiem jak to dokładnie sprecyzować, chodzi mi o rzeczy typu warunki toczenia się z poślizgiem, jakieś dziwne ułożenia bloczków, coś w tym stylu.-- 8 mar 2019, o 22:51 --@Bratower

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/playlist?list=P
... 8OXNJFkwHQ może ci się przyda
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Matura z fizyki 2020

Post autor: AiDi »

Bratower, jak umiesz uczyć się ze słuchu to tak Na pewno jest dużo wartościowych filmików na temat szkolnej fizyki, ale moim zdaniem podręcznika nic nie zastąpi. YouTuba traktowałbym bardziej jako uzupełnienie.

Halloq, tak, o ten zbiór.
Halloq pisze:Właściwie to nie chodzi o samą czystą teorię tylko jakieś ciekawe, że tak to nazwę, sytuacje, na które mogę trafić w zadaniach i w ogóle nie wiedzieć o co chodzi. Nie wiem jak to dokładnie sprecyzować, chodzi mi o rzeczy typu warunki toczenia się z poślizgiem, jakieś dziwne ułożenia bloczków, coś w tym stylu.
Toczenie z poślizgiem jest tematem mało maturalnym A nawet i mało studenckim, bo na studiach trafiło mi się tylko jedno zadanie, na drugim roku na mechanice analitycznej. Dziwne to trochę. Tak czy inaczej, na maturze cudów nie znajdziesz, więc jeśli tylko o maturę Tobie chodzi to nie musisz się martwić. A jak szukasz ciekawej lektury do poduszki, to poszukaj w bibliotece "Jak rozwiązywać zadania z fizyki" Tarasowa. Książka napisana w formie dialogu dwóch uczniów z nauczycielem. Bardzo fajna
ODPOWIEDZ