Czy można się cofnąć w czasie?

Morgotheron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 9 maja 2013, o 12:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy

Czy można się cofnąć w czasie?

Post autor: Morgotheron »

Wiem, że trzeba się rozpędzić do prędkości światła i co i się cofamy? Jeszcze coś było o tunelach czasoprzestrzennych i jakimś obrocie kosmosu, że będzie wtedy czas szedł do tył↓, ale nie wiem o o chodzi.

Na jednym filmie było też coś takiego. Jeden bohater został na statku kosmicznym, a inni bohaterowie polecieli na planetę i ten co został na statku strasznie się postarzał, a tamci co zostali na planecie nie. Dlaczego?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Czy można się cofnąć w czasie?

Post autor: AiDi »

Morgotheron pisze:Wiem, że trzeba się rozpędzić do prędkości światła
Nic co posiada masę \(\displaystyle{ m>0}\) nie może się rozpędzić do prędkości światła. Z prędkością światła poruszać się mogą tylko cząstki posiadające zerową masę. W wielu miejscach znaleźć możesz informacje o tym, że cząstki o \(\displaystyle{ m^2<0}\) (tzw. tachiony) mogą cofać się w czasie, ale co to dokładnie oznacza opisałem tu: link.
Jeszcze coś było o tunelach czasoprzestrzennych i jakimś obrocie kosmosu, że będzie wtedy czas szedł do tyłu, ale nie wiem o o chodzi.
W każdym przypadku rozwiązań równań Einsteina czas "idzie" wszędzie w tę samą stronę. Tunele czasoprzestrzenne i inne nietypowe rozwiązania (np. zamknięte krzywe czasopodobne, które to najbardziej odpowiadają "podróżom w czasie") wymagają bardzo egzotycznych warunków i większość fizyków uważa, że takie warunki we Wszechświecie nigdzie nie występują. Ogólnie konsensus wśród fizyków wygląda tak, że podróże w czasie są uważane za niemożliwe (pomijając to, że każdy z nas porusza się w przód w czasie w tempie 1 sekunda na sekundę ) i nikt poważny się nimi nie zajmuje.
Na jednym filmie było też coś takiego. Jeden bohater został na statku kosmicznym, a inni bohaterowie polecieli na planetę i ten co został na statku strasznie się postarzał, a tamci co zostali na planecie nie. Dlaczego?
Chodzi pewnie o "paradoks" bliźniąt. Kilka razy już o tym pisałem, więc zapodam przykładowe linki link 1 [url=https://www.matematyka.pl/428089.htm]link 2[/url] [url=https://www.matematyka.pl/436729.htm]link 3[/url]
ODPOWIEDZ