Jednostki miary, iloczyn

render12

Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Witam

Takie pytanie mam.
Czy iloczyn jednostek ma jakąś fizyczną interpretację chodzi mi o to np. newton krotnie metr?
Czy interpretacja przemienności tego iloczynu ma jakiś wpływ na interpretację?
I jeszcze jedno jak interpretować metr krotnie 1 i przemienność iloczynu 1 krotnie metr to ma sens, a to pierwsze?

Jak to jest według was?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Jednostki miary, iloczyn

Post autor: AiDi »

render12 pisze: Czy iloczyn jednostek ma jakąś fizyczną interpretację chodzi mi o to np. newton krotnie metr?
Nie wiem co masz na myśli mówiąc o "fizycznej interpretacji", ale żadnej nie wiadomo jakiej nie ma.
Czy interpretacja przemienności tego iloczynu ma jakiś wpływ na interpretację?
Nie.
I jeszcze jedno jak interpretować metr krotnie 1 i przemienność iloczynu 1 krotnie metr to ma sens, a to pierwsze?
A jak interpretować \(\displaystyle{ \pi\cdot\sqrt{2}}\)? Co masz na myśli pisząc "interpretować"?
render12

Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Witam
Mówiąc interpretować nam na myśli praktyczny sens .
Czyli pi krotnie liczba.
Metr krotnie liczba \(\displaystyle{ m\cdot 1}\) jak interpretować praktycznie?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: AiDi »

W takim sensie w jakim Ty chcesz to interpretować to się nie da. Jednostki to nie liczby, więc nawet nie należy oczekiwać że interpretacja "krotnościowa" się na nie w ogólności przełoży. Jedyne co się da interpretować to 'liczba razy jednostka', jako krotność wzorca miary danej wielkości fizycznej.
render12

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

A w jakim sensie da się to interpretować? Jeżeli jednostka nie jest liczbą to jak możliwe jest wykonanie iloczynu?
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: AiDi »

render12 pisze:A w jakim sensie da się to interpretować?
Przecież napisałem.
Jeżeli jednostka nie jest liczbą to jak możliwe jest wykonanie iloczynu?
Są różne rodzaje "iloczynów". Iloczyn liczby i jednostki jest świetnym przykładem innego iloczynu niż iloczyn liczb. Dorabianie do tego jakiejś liczbowej interpretacji na siłę to tylko strata czasu.
render12

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Ja uważam że jednostka jest liczbą jednostkową czyli jedynką.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: kruszewski »

Jednostka zerem pisał Majakowski.
Zatem 1=0 ?

W naukach mniej abstrakcyjnych niż poezja i matematyka jest termin ( jaki termin? zapłaty rachunku? stawienia się do poboru? nauki u majstra?):
analiza wymiarowa która bada poprawność wzorów fizycznych pod względem wymiarowym ( tu należy rozumieć jednostek miar).
Jednostka miary wielkości fizycznej to nie jednostka w sensie jedna sztuka czego tam. Podobnie jedność to też nie jedność rozumiana w sensie zespolenia. Tak i krok nie zawsze jest marszowym.
Stąd rada, jeżeli nie zachodzi możliwość niezrozumienia o czym jest mowa można użyć skróconej fomy nazwy, określenia pojęcia. Jeżeli zaś istnieje choćby cień wątpliwości, cień możliwości nieporozumienia należy użyć pełnej definicyjnej nazwy wielkości fizycznej i jej miary.
W.Kr.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2017, o 11:53 przez kruszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3841
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: AiDi »

render12 pisze:Ja uważam że jednostka jest liczbą jednostkową czyli jedynką.
To źle uważasz i nie rozumiesz chyba o czym prowadzisz dyskusję.
render12

Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Wykonywanie iloczynu to jedno a interpretacja tego to drugie.
Wykonując iloczyn 3 * 200 zł ma sens krotnościowy. Natomiast 200 zł * 3 ty tylko wykonanie iloczynu bez możliwej sensownej interpretacji, która sprowadzi się do iloczynu krotności liczby i złotówki.

Jednostkę mogę traktować jako liczbę.

Trudno, że się ze mną nie zgadasz. Kończę ten temat.
render12

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Jeszcze w tym temacie.
Jak uważacie czy poprawnym jest zapisać np. 1600 zł*0,7 i interpretować to od końca 0,7 części z 1600zł(bo jak inaczej w kontekście wyliczania części netto płacy, akurat taki przykład)? Jeśli formalnie iloczyn wykonuje się od pierwszego wyrazu tzn. Pierwszy wyraz krotnie drugi, tyle że jaką to będzie mieć interpretację? Sens ma 0.7 krotnie 1600zł w kontekście wyliczania płacy, tak myśli się zapisując działanie wyliczenia płacy.

-- 12 cze 2018, o 17:22 --

Taki oto przykład, tego o czym pisałem wyżej.
Co uważacie na temat komentarzy?

... zemyslenie

Nie rozumiem w czym ma problem Pani ~ech_tam11i, aby policzyć 130km/h * 0,5h w kontekście A*B oznacza, że A razy dano element B? Formalnie takiego zapisu uczy się w szkołach i wydaje się być poprawny, może ta Pani zapisać B*A i oznaczać będzie B razy dano element A. Jeśli Pani ~ech_tam11 nie umie przestawić elementów to rozumiem jej problem. No chyba, że nie ma formalnie przyjętego zapisu iloczynu i jego wykonywania a ja się mylę.

Pozdro-- 13 cze 2018, o 17:29 --Bardzo proszę o komentarz.
render12

Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Proszę o zdanie forumowiczów
render12

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Czy jeśli powiem 3 razy 2 to oznacza to formalnie trzykrotnie 2, czy dwukrotnie 3?
Obie wersje jak by się zastanowić mogą wynikać z tego powiedzenia, chcę dwukrotnie trzy, lub trzykrotnie dwa, zależy jak kto sobie to powiedzenie zinterpretuje, bo można to rozmieć dwojako, pytanie czy jest formalna interpretacja tego pod tym względem?

Pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: janusz47 »

Oddzielnie wykonujemy działania na wartościach liczbowych wielkości fizycznych, chemicznych, biologicznych,...kierując się prawami arytmetyki ,oddzielnie na jednostkach tych wielkości, odnosząc się do praw fizycznych, chemicznych, biologicznych i innych.

Równość \(\displaystyle{ 3\cdot 2 = 2\cdot 3 }\) wynika z własności przemienności mnożenia.
render12

Re: Jednostki miary, iloczyn

Post autor: render12 »

Takie pytanie, definicja jednostki miary to:
"określona miara danej wielkości służąca za miarę podstawową, czyli wzorzec do ilościowego wyrażania innych miar danej wielkości metodą porównania tych miar, za pomocą liczb. Wartość liczbową takiej miary wzorcowej przyjmuje się umownie (w danym układzie jednostek miar), jako równą jedności, stąd jej nazwa – jednostka miary"

Co to znaczy, że wartość liczbowa takiej miary umownie przyjmuje się równą 1? A mogło być umownie 2?
ODPOWIEDZ