Jak zacząć naukę?

Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: pawlo392 »

Nie dawno pisałem tutaj na forum że planuje rozszerzoną fizykę i matematykę zdawać za rok na maturze. O ile o matematykę jestem jakoś spokojniejszy o tyle fizyka śni mi się po nocach..
Zmotywowałem się do nauki, wszystko jest odpowiednie kartki, ulubiony długopis, zbiór Kruczka. I jest problem...
Otwieram na pierwszym dziale i nic nie wiem nawet jak zacząć. Szkoła do której chodzę była najgorszym wyborem w życiu.. Ale nic nie teraz nie zrobię..Ale do rzeczy. Jak mam zacząć? Wiem głupie pytanie ale chole**ie mi zależy..
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1591
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: Gouranga »

Jeśli chodzi o zadania z fizyki to warto sobie wyrobić taki nawyk, żeby wypisać co mamy dane i czego szukamy. Następnie wypisać wzór na to czego szukamy i wtedy się patrzy czy coś z danych da się wpisać do tego wzoru albo zmontować z jakimś innym wzorem.
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: dwumian »

Oczywiście taki nawyk może być pomocny tylko wtedy, gdy zależy nam na niezrozumieniu na czym polega fizyka i bezmyślnym rozwiązywaniu zadań (niestety często poprawnym/skutecznym - na początku).

Jeśli się jest w totalne kropce (zaćmienie na sprawdzanie) i nie wiadomo od czego zacząć to faktycznie, ostatecznie można się pokusić o takie środki. Ja jednak jak najszybciej polecałbym zmieniać taktykę, zwłaszcza gdy "nie boisz się aż tak o matematykę".

Niestety ciężko tutaj ocenić Twoje aktualne predyspozycje do rozwiązywania zadanek z fizyki i wybór tej albo innej metody.

Pozwolę sobie tutaj wstawić poradnik napisany przez administratora zaprzyjaźnionego forum fizycznego -

Kod: Zaznacz cały

http://fizyczny.net/add_files/Poradnik.pdf


Powodzenia!
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: AiDi »

dwumian pisze:Oczywiście taki nawyk może być pomocny tylko wtedy, gdy zależy nam na niezrozumieniu na czym polega fizyka i bezmyślnym rozwiązywaniu zadań
A mógłbyś powiedzieć dlaczego wypisywanie danych ma do tego doprowadzić? Brzmi absurdalnie.
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: dwumian »

Gouranga pisze:Jeśli chodzi o zadania z fizyki to warto sobie wyrobić taki nawyk, żeby wypisać co mamy dane i czego szukamy. Następnie wypisać wzór na to czego szukamy i wtedy się patrzy czy coś z danych da się wpisać do tego wzoru albo zmontować z jakimś innym wzorem.
Wypisanie danych samo w sobie nie jest niczym złym, ja skupiłem się na czynności wyżej pogrubionej. Schematyczne stosowanie wzorów bez ich minimalnego zrozumienia - to jest absurd. Przecież istotą fizyki nie jest sama żonglerka owymi wzorami. Nie sądzę by czynności (nie poparte zrozumieniem problemu fizycznego), które pozwoliłem sobie zacytować, były wartym do przyswojenia nawykiem.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: AiDi »

Schematyczne stosowanie wzorów bez ich minimalnego zrozumienia - to jest absurd.
Fakt, ale przecież Guaranga nic o tym nie pisze. Sam sobie to dopowiedziałeś.
Awatar użytkownika
dwumian
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 197
Rejestracja: 20 mar 2011, o 14:29
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 34 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: dwumian »

Gouranga pisze:(...)zmontować z jakimś innym wzorem.
Widocznie tylko dla mnie ta wypowiedź ma nacechowanie czynności, które potępiłem w poprzednich postach. Najważniejsze, że się zrozumieliśmy i zgadzamy w rozważanej kwestii.

Jawne nakłanianie do rozwiązywania zadań bez zrozumienia byłoby czystą głupotą i nikt nie nabrałby się na to
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: AiDi »

Ja to sądzę, że bez zrozumienia to większości zadań po prostu rozwiązać się nie da
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: Spektralny »

AiDi pisze:Ja to sądzę, że bez zrozumienia to większości zadań po prostu rozwiązać się nie da
Liczyć pochodne używając wzorów potrafi niemal każdy -- mało kto jednak rozumie czym jest różniczkowanie. Na politechnikach większość studentów nie rozumie zadań, które rozwiązują.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: AiDi »

To inna sprawa, bo dają im zadania, które należą właśnie do tej mniejszości.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: kruszewski »

Który z nich odpowie na pytanie: dla czego równania równowagi przyrównujemy do zera?
Ja to pytanie zadawałem moim uczniom jako pierwsze z pytań z mechaniki. Ale zawsze wcześniej je objaśniałem.
W.Kr.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: pawlo392 »

Ale powiem wam wszystkim ze tutaj chodzi o maturę. A wiemy jak matura w dzisiejszych czasach wygląda. I raczej egzaminatorzy nie będą się zastanawiać czy ktoś rozumie to co napisał czy nie. Oczywiście, nie chodzi mi o to żeby tylko "odbębnić" maturę, dostać się na wymarzone studia i koniec.. Absolutnie nie.. Zrozumieć fizykę i matematykę tak naprawdę dogłębnie to jest coś niesamowitego. Ale można być kompletnym idiotą i jakoś maturę napisać. A tak a propos, w moich okolicach jest liceum którego nazwy nie wymienię. Jest ono przez większość omijane szerokim łukiem, ale też wielu ostatecznie tam idzie po gimnazjum. Dostanie się absolutnie każdy. Nauczyciele walczą o każdego, żeby tylko szkoła miała więcej uczniów. I w zeszłym roku na maturze pewnemu uczniowi wypadła ściąga , komisja kazała podnieść i pisać dalej. Co więcej, była duża komunikacja między zdającymi, a także możliwość wyjścia na korytarz i skorzystania z internetu. Są to wiarygodne informacje. I gdzie tutaj sprawiedliwość egzaminów maturalnych ?
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1591
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: Gouranga »

pawlo392, w takiej sytuacji cała komisja powinna zostać pozbawiona pracy i prawa do wykonywania zawodu nauczyciela a uczeń ze ściągą usunięty ze szkoły z naganą oczywiście bez świadectwa jej ukończenia (z wykształceniem podstawowym). Przynajmniej ja taką bym wymierzył karę dla nich.
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Jak zacząć naukę?

Post autor: pawlo392 »

Gouranga pisze:pawlo392, w takiej sytuacji cała komisja powinna zostać pozbawiona pracy i prawa do wykonywania zawodu nauczyciela a uczeń ze ściągą usunięty ze szkoły z naganą oczywiście bez świadectwa jej ukończenia (z wykształceniem podstawowym). Przynajmniej ja taką bym wymierzył karę dla nich.
Oczywiście się z Tobą zgadzam. Ale muszę Ci powiedzieć, że każdemu to było "na rękę". Ogółem szkoła osiągnęła dobry wynik w kraju. Nauczyciele byli jak najbardziej dumni. A uczeń zadowolony że zdał na dobrym poziomie.
ODPOWIEDZ