Entropia gazu i układu

Przemiany termodynamiczne. Bilans cieplny. Teoria molekularno-kinetyczna. Fizyka statystyczna.
Intech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 20 sty 2017, o 14:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Entropia gazu i układu

Post autor: Intech »

Witam, mam problem z rozwiązaniem takiego zadania:
Układ składa się z chłodnicy o temperaturze \(\displaystyle{ T}\) oraz cylindra z tłokiem. Cylinder wypełniony jest gazem doskonałym, który kurczy się od objętości \(\displaystyle{ V_1}\) do \(\displaystyle{ V_2}\) . W wyniku kontaktu termodynamicznego z chłodnicą. Mam obliczyć zmianę entropii gazu i całego układu zakładając, że proces jest odnawialny, a ilość gazu to \(\displaystyle{ 1\:mol}\) .

Wiem, że zmiana entropii to zmiana ciepła przez temperaturę.
Ciepło to suma pracy i energii wewnętrznej. Wydaję mi się, że pracę mogę policzyć następująco:
\(\displaystyle{ W=\int_{V_1}^{V_2}pdV =nRT \int_{V_1}^{V_2} \frac{1}{V}dV =\ln \left( \frac{V_2}{V_1} \right)}\)
Mam \(\displaystyle{ V_1}\) i \(\displaystyle{ V_2}\) , więc powinien móc to obliczyć. Gorzej ze zmianą energii.
Można ją zdaję się wyrazić tak:
\(\displaystyle{ \Delta U=n \cdot C_V \cdot \Delta T}\)
Z tym, że ja mam tylko jedno \(\displaystyle{ T}\). Musiałbym jakoś zdobyć \(\displaystyle{ T_2}\) i chyba mógłbym to policzyć.
Proszę o zweryfikowanie tego co już zrobiłem i podpowiedź co dalej.
Ostatnio zmieniony 2 lut 2018, o 04:26 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Niechlujny LateX.
ODPOWIEDZ