objetość sześcianu

Szczególna i ogólna teoria względności. Zjawiska relatywistyczne.
wahadło
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 28 paź 2006, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 21 razy

objetość sześcianu

Post autor: wahadło »

Objętość sześcianu spoczywającego w układzie laboratoryjnym wynosi \(\displaystyle{ 1,0 m^3.}\)
Ile będzie wynosić objetość sześcianu ,gdy będzie się on poruszał z prędkością 1/2 c ?

Zadanie wydaję się banalne,ale mi nie wychodzi poprawny wynik (ma wyjść \(\displaystyle{ 0,865 m^3}\))

a-długość boku sześcianu
\(\displaystyle{ a^3 =1

;a=1}\)
Korzystam ze znanego wzoru na zmianę długości pręta (relatywistyka)
i mnożę tą długość razy 3 (obliczając w ten sposób objetość) i mi nie wychodzi ...zgodnie z odpowiedzią...

Mam prośbę jakkomuś wyszło poprawnie to mogły wskazać błąd ,albo najlepiej to obliczyć ..
palazi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 21:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łapy/Białystok
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 37 razy

objetość sześcianu

Post autor: palazi »

Bo podczas poruszania się zmienia sie tylko długośc jednego boku, a nie wszystkich trzech (tak jak ty to policzyłaś) - tzn przypuszcam ze chodzi o przypadek, gdy sześcian porusza sie równolegle do jednej ze swoich krawędzi. I tak oto z sześcianu powstaje prostopadłoscian i wtedy wynik z odp. sie zgadza.
wahadło
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 42
Rejestracja: 28 paź 2006, o 12:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 21 razy

objetość sześcianu

Post autor: wahadło »

teraz wyszło...ale mam jeszcze kolejne pytanie z relatywistyki...

Chodzi o to, kiedy mamy do czynienia z efektami relatywistycznymi ?....Odpowiedź jest zwykle taka,że gdy mamy do czynienia z prędkościami porónywalnymi z prędkościami światła...ale konkretnie to kiedy jest ,gdy mamy 0,0001 c (?) ,a efektów relatywistycznych nie ma gdy prędkość wynosi np. 0,000001 c (?)..czyli w pewnym sensie chodzi o to co to znaczy porównywalna z prędkością światła...
Od jakiej konkretnej wartości prędkości zaczynają się efekty relatywistyczne...(?)
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

objetość sześcianu

Post autor: g »

efekty relatywistyczne sa zawsze. tylko najczesciej sa male, mniejsze od bledu pomiarowego predkosci, wiec sie ich nie bierze pod uwage.
Kris-0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 24 gru 2006, o 11:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 82 razy

objetość sześcianu

Post autor: Kris-0 »

Porzucamy mechanikę klasyczną gdy prędkości są rzędu 0.1c i wyższe
ODPOWIEDZ