Siatka dyfrakcyjna

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Siatka dyfrakcyjna

Post autor: Niepokonana »

Dzień dobry

Proszę bardzo o pomoc, mam to na jutro, a nie za bardzo rozumiem, jak to zrobić. Proszę o podpowiedzi. Mogę się pomylić w treści o parę znaków, bo moja pani wysłała zdjęcie i ciężko rozczytać, ale spróbuję.

Na siatkę dyfrakcyjną mającą \(\displaystyle{ 400}\) szczelin na \(\displaystyle{ 1mm}\) pada wiązka światła monochromatycznego. Na ekranie oddalonym o \(\displaystyle{ l=30cm}\) widoczne są prążki interferencyjne. Odległość prążków czwartego rzędu od prążków zerowego rzędu wynosi \(\displaystyle{ x=10,680?}\) (nie wiem, jaka to jednostka, nie mogę tego rozczytać). Jaka jest długość fali światła padającego na siatkę. O jaki kąt ugnie się to światło, jeżeli siatkę zanurzymy w wodzie, tworząc prążki pierwszego rzędu? \(\displaystyle{ c_{w}=2,25\cdot 10^{8} \frac{m}{s} }\)
Ile maksymalnie będziemy obserwować prążków w powietrzu, a ile w wodzie/
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Siatka dyfrakcyjna

Post autor: korki_fizyka »

Twoja "pani" jest po prostu do dupy albo Ty czegoś nie zakumałaś.
stała siatki \(\displaystyle{ d = \frac{1\ mm}{400} =2,5\cdot 10^{-6} m}\),
a dalej warunek na wzmocnienie:
\(\displaystyle{ n\lambda = d \sin\alpha}\),
\(\displaystyle{ n_{max} }\) dla \(\displaystyle{ \alpha = 90^o => \sin\alpha = 1}\)
oraz
\(\displaystyle{ \tg\alpha = \frac{x}{l}}\)

maksymalna ilość prążków: \(\displaystyle{ 2n_{max} +1 }\)

pokombinuj dalej sama chyba,że już Ci się nie chce, bo jutro rozdają laurki maturalne ;)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Siatka dyfrakcyjna

Post autor: Niepokonana »

Po pierwsze zgadzam się, że moja eks właścicielka jest heterą (takie zadanie dostałam, a o co w nim chodzi, to nie wiem), po drugie ja już nie będę się uczyć fizyki na poważnie, bo jej nie lubię po 6 latach fizyki w szkole (możesz się śmiać, że jesteś mądrzejszy, bo niby coś tam ogarniasz z fizyki, ale mam w poważaniu twoje zdanie), po trzecie nie lubię cię, idź sobie.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Siatka dyfrakcyjna

Post autor: korki_fizyka »

Czyli jednak ci się nie chce. Nie suponuj mi słów, których nie napisałem. Ciągle masz jakieś kompleksy, musisz się z nich wyleczyć albo...wyrosnąć. Ja tu zostanę chyba, że mnie wyrzucą albo przeniosą nasze ostatnie teksty do Hyde Parku. Życzę Ci powodzenia na nowej, oby dojrzalszej drodze życia i żegnam ozięble!
ODPOWIEDZ