Wyznaczanie współczynnika załamania przy użyciu mikroskopu

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
Studenciakdssasa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2019, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznaczanie współczynnika załamania przy użyciu mikroskopu

Post autor: Studenciakdssasa »

Potrzebuje pomocy z jednym pytaniem odnoszącym się do wyznaczania współczynnika załamania za pomocą mikroskopu. W zadaniu muszę obliczyć współczynnik załamania, i jest tam \(\displaystyle{ \frac{v_{1} }{v_{2} }}\) i to odpowiada \(\displaystyle{ \sin \alpha}\) przez \(\displaystyle{ \sin \beta}\) . I teraz się pojawiają schody. Jest możliwość obliczenia tego przy pomocy wzoru \(\displaystyle{ \frac{h}{d}}\) gdzie \(\displaystyle{ d}\) to grubość płytki, a \(\displaystyle{ h}\) to grubość pozorna (i te dane jestem w stanie zdobyć samodzielnie). Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie to że muszę odpowiedzieć na jedno ostatnie pytanie na którym poległem. Dzięki temu zostanę dopuszczony do przeprowadzenia badania. Mianowicie muszę powiedzieć jak ustawić kąt padania promienia/światła czy co tam jest (tak twierdzi prowadzący) na szklaną płytkę z grubą rysą tak aby kąt padania na rysę/płytkę był bliski zeru. Dzięki temu będzie mogła zajść zależność, że \(\displaystyle{ \sin \alpha}\) odpowiada \(\displaystyle{ \tg \alpha}\) i \(\displaystyle{ \sin \beta}\) odpowiada \(\displaystyle{ \tg \beta}\) (tylko przy znikomym kącie bliskim zeru), a te zaś są równe kolejno \(\displaystyle{ h}\) oraz \(\displaystyle{ d}\). Szukałem w książkach, instrukcjach od mikroskopów oraz pytałem się osób, które znają się na fizyce, ale nikt i nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi. Może ktoś robił takie coś? Odpowiedź typu "skoro w zadaniu tak jest to musi już być ustawione" nie wchodzi w grę bo już próbowałem

P.S. Jeśli już było gdzieś to a ja przeoczyłem to przekierujcie mnie do posta.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2019, o 19:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Wyznaczanie współczynnika załamania przy użyciu mikrosko

Post autor: korki_fizyka »

... xQHfgtZbp8
Studenciakdssasa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2019, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Wyznaczanie współczynnika załamania przy użyciu mikroskopu

Post autor: Studenciakdssasa »

Naprawdę pomocne (sarkazm). Szkoda, że nie ma tam nic o ustawianiu kąta padania promienia.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Wyznaczanie współczynnika załamania przy użyciu mikrosko

Post autor: korki_fizyka »

W takim razie zajrzyj do H.Hofmokl, A.Zawadzki - Laboratorium fizyczne, PWN '64, str. 220
tytuł ćwiczenia:"Wyznaczanie współczynnika załamania przez pomiar pozornej grubości płytki za pomocą mikroskopu".
ODPOWIEDZ