Sprawdzenie Prawa Malusa

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
Kontoroo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2018, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Sprawdzenie Prawa Malusa

Post autor: Kontoroo »

Witam,
na ćwiczeniach z fizyki miałem Prawo Malusa. Miałem pięciokrotnie zmierzyć
\(\displaystyle{ L_{1}}\) - odległość między laserem, a polaryzatorem;
\(\displaystyle{ L_{2}}\) - odległość między polaryzatorem, a analizatorem;
\(\displaystyle{ L_{3}}\) - odległość między analizatorem, a detektorem światła. I tu pojawia się pierwsze pytani - z tych pomiarów mam po prostu wyliczyć średnią arytmetyczną dla \(\displaystyle{ L_1,L_2,L_3}\)? Następnie miałem zmierzyć natężenie światła zmieniając ustawienie analizatora co 10 stopni kątowych od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ 360}\) i zrobić to trzykrotnie notując natężenie miernika. Wyniki wyszły różne, a wykładowca zasugerował bym odrzucił 3 pomiar, ponieważ odstaje od pomiarów pierwszego oraz drugiego. Tabelka prezentuje się tak -

Kod: Zaznacz cały

https://i.imgur.com/q1wdLWc.png
Mam za zadanie na podstawie danych zebranych w tabeli sporządzić wykres zmian natężenia światła (wyrażonego w woltach) od kąta obrotu analizatora (wyrażonego w stopniach kątowych) wyznaczyć maksymalną (\(\displaystyle{ V_{max}}\)) i minimalną (\(\displaystyle{ V_{min}}\)) wartość napięcia i dokonać przeskalowania wykresu tak, aby wartości na osi rzędnych (Y) mieściły się w zakresie \(\displaystyle{ 0-1}\)(przemnożyć wartości z pierwszego wykresu \(\displaystyle{ \cdot 0,1}\)?) oraz dopasować przebieg funkcji \(\displaystyle{ f( \alpha ) = \cos^{2}}\) do danych eksperymentalnych.
Próbowałem coś znaleźć samemu, lecz ile stron tyle różnych rozwiązań tego ćwiczenia, a chciałbym uporać się z nim jakoś sensownie by nie musieć nanosić wiele poprawek dlatego proszę o wskazówki od czego zacząć oraz jakieś wzory, których powinienem użyć.
Z góry bardzo dziękuję za wszystkie rady.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2018, o 12:51 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Sprawdzenie Prawa Malusa

Post autor: korki_fizyka »

Kontoroo pisze:Witam,
na ćwiczeniach z fizyki miałem Prawo Malusa. Miałem pięciokrotnie zmierzyć
\(\displaystyle{ L_{1}}\) - odległość między laserem, a polaryzatorem;
\(\displaystyle{ L_{2}}\) - odległość między polaryzatorem, a analizatorem;
\(\displaystyle{ L_{3}}\) - odległość między analizatorem, a detektorem światła. I tu pojawia się pierwsze pytani - z tych pomiarów mam po prostu wyliczyć średnią arytmetyczną dla L1,L2,L3?
Zależy po co zmierzyłeś te odległości i jaki jest właściwie tytuł tego ćwiczenia
Kontoroo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2018, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Sprawdzenie Prawa Malusa

Post autor: Kontoroo »

Już prawie wszystko zrobiłem tylko teraz muszę dopasować przebieg funkcji \(\displaystyle{ f( \alpha ) = \cos^{2}}\) do danych eksperymentalnych. Wykres punktowy prezentuje się tak

Kod: Zaznacz cały

https://i.imgur.com/tqu5qPB.png

I nie wiem jak mam przekształcić \(\displaystyle{ f( \alpha )}\) by dopasować ją do tego wykresu?
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Sprawdzenie Prawa Malusa

Post autor: korki_fizyka »

Wyszedł ci \(\displaystyle{ \cos\alpha}\) a nie \(\displaystyle{ (\cos\alpha)^2}\).
Kontoroo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 25 paź 2018, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Sprawdzenie Prawa Malusa

Post autor: Kontoroo »

Ale wykres nie osiąga wartości ujemnych, a najmniejsza wartości to 0,02?
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

Re: Sprawdzenie Prawa Malusa

Post autor: korki_fizyka »

Nie wiem co dokładnie robiłeś, na pierwszy rzut oka to kosinusoida ale jeśli wg Ciebie to \(\displaystyle{ (\cos\alpha)^2}\), to ma ona 4 ekstrema: 2 maksima i 2 minima w okresie.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2018, o 10:14 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ