Jaki jest przelicznik lux - wat/m^2

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
Awatar użytkownika
k221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 23 sie 2015, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 22 razy

Jaki jest przelicznik lux - wat/m^2

Post autor: k221 »

Cześć, mam problem bo muszę przeliczyć wartości z lux na W/m^2 i mam pytanie jak to się przelicza, bo w jednych źródłach znalazłem informację że to jest 1:1, a np. na tej stronie:

Kod: Zaznacz cały

https://www.translatorscafe.com/unit-converter/pl/illumination/1-11/
już wartości są różne. Interesuje mnie konkretnie przeliczenie dla światła słonecznego, światła żarówki i światła z świetlówki.
BB-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Re: Jaki jest przelicznik lux - wat/m^2

Post autor: BB-2 »

W tym wątku -> 435508.htm dostałem odpowiedź, że podobno nie da się tego zamieniać.

Ale jak o tym czytałem, to da się zamienić te jednostki z definicji kandeli ale dla światła monochromatycznego o długości fali \(\displaystyle{ 555nm}\). Taką zamianę masz w tym konwerterze, do którego wstawiłeś link.

Dla światła dziennego istnieje takie przeliczenie, że \(\displaystyle{ 0,0079frac{W}{ m^{2} }= 1lx}\).

Znalazłem też taki doświadczalny wzór, gdzie zamienia się te jednostki:

\(\displaystyle{ G=0,72 cdot E^{0,625}}\)

Wziąłem go z instrukcji do laboratorium z Politechniki Śląskiej. Tylko, że wzór nie wiadomo skąd jest ten wzór i do czego. Jak napisałem do nich maila, skąd jest ten wzór i kiedy można go stosować to tylko zapytali się mnie czy jestem ich studentem a następnie olali

Wracając do tematu, to chyba trzeba znać widmo promieniowania, żeby coś w ogóle dało się przeliczać. Najlepiej będzie jak zapytasz się prowadzącego zajęcia jak to zrobić.
Awatar użytkownika
k221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 23 sie 2015, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 22 razy

Re: Jaki jest przelicznik lux - wat/m^2

Post autor: k221 »

Dzięki, to fajnie, że u mnie na laborkach z fizyki dali luxometr (prosty, mierzy tylko w licach) do wykonania ćwiczenia gdzie mam wyliczyć sprawność fotoogniwa do której potrzebuję W/m^2 , a żarówka to jakiś halogen, no ale patrząc po tematach nie tylko u mnie
ODPOWIEDZ