Natężenie oświetlenia a nasłonecznienie

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
BB-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Natężenie oświetlenia a nasłonecznienie

Post autor: BB-2 »

Mam pytanie co do natężenia oświetlenia podawanego z jednostką \(\displaystyle{ 1 lx}\) i nasłonecznienia w \(\displaystyle{ \frac{W}{ m^{2} }}\). W jaki sposób da się przeliczyć te jednostki?

Pytanie kieruje w związku z charakterystykami prądowo - napięciowymi dla ogniw fotowoltaicznych, które wyglądają identycznie dla obu jednostek. Natomiast szukając w internecie odpowiedzi na to pytanie, nie specjalnie znalazłem taką, która by odpowiadała na jakiej podstawie da się przekształcać te jednostki.

Oświetlenie przy przekształcaniu tych jednostek, daje światło niemonochromatyczne - jeżeli to istotne.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Natężenie oświetlenia a nasłonecznienie

Post autor: janusz47 »

\(\displaystyle{ 1\frac{Wb}{m^2}= \frac{kg\cdot m^2\cdot s^2}{m^2\cdot A} = \frac{kg\cdot s^2}{ A}}\)

jest to jednostka natężenia strumienia magnetycznego.

\(\displaystyle{ 1lx = \frac{cd\cdot sr}{m^2}}\)

jest jednostką natężenia naświetlenia.

Nie spotkałem zamiany jednej jednostki na drugą.
BB-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Re: Natężenie oświetlenia a nasłonecznienie

Post autor: BB-2 »

Trochę nie rozumiem. Pytałem nie o \(\displaystyle{ \frac{Wb}{m^2}}\) ale o \(\displaystyle{ \frac{W}{ m^{2} }}\) - nie weber tylko wat.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Natężenie oświetlenia a nasłonecznienie

Post autor: janusz47 »

Wtedy mamy jednostkę natężenia strumienia energii:

\(\displaystyle{ 1 \frac{W}{m^2} = 1\frac{J}{s\cdot m^2} = 1 \frac{kg \cdot m^2}{s^3\cdot m^2}= 1\frac{kg}{s^3}}\)

Porównując ją z jednostką luksa - nie widzę powiązania.
BB-2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 19 mar 2016, o 09:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 6 razy

Re: Natężenie oświetlenia a nasłonecznienie

Post autor: BB-2 »

W niektórych miejscach spotkałem się z przeliczaniem tych jednostek. Więc myślałem, że da się to jako powiązać.

Między innymi, że dla światła monochromatycznego o długości fali \(\displaystyle{ 555 nm}\). Gdzie:
\(\displaystyle{ 1 lx = \frac{1 lm}{1 m^{2} }=\frac{1 cd \cdot 1 sr}{1 m^{2} }}\).

Dla wspomnianego wyżej światła monochromatycznego \(\displaystyle{ 1 cd}\) odpowiada \(\displaystyle{ \frac{1}{683} \frac{W}{sr}}\) (zależność z definicji kandeli).

Na takiej podstawie myślałem, że istnieje jakiś sposób na przeliczenie tych jednostek.
ODPOWIEDZ