c++

W jakim programie programujesz?

pascal 6.0
1
2%
pascal 6.0
1
2%
deplhi 3.0
1
2%
deplhi 3.0
1
2%
c++ Compiler
0
Brak głosów
c++ Compiler
0
Brak głosów
c++ Buldier
3
7%
c++ Buldier
3
7%
dev-c++
7
16%
dev-c++
7
16%
w czymś innym!
10
23%
w czymś innym!
10
23%
 
Liczba głosów: 44

Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

c++

Post autor: Zielony »

C++ Compiler,
czy
C++ Buldier
jest potrzebny,
żeby móc swobodnie
programować?
Czemu C++ Buldier jest tak podobny do delphi??


To mój pierwszy post na tym forum,
ale sądzę, że już niedługo będzie ich dużo więcej!
Gerwazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 wrz 2004, o 23:05

c++

Post autor: Gerwazy »

Sory, ale muszę się przyczepić, bo ankieta jest dupna

Pierwsze primo: pascal 6.0
Ale co pascal? Bo pascal to język - nie program. No i co 6.0? Nie słyszałem o szóstej wersji pascala.

Drugie primo: c++ compiler
No jak kompilator to kompilator, nie program do programowania. Program sobie piszesz nawet w notepadzie, a kompilujesz kompilatorem.

I w ogóle co to jest za określenie "program do programowania"?
Na takie cuda techniki wołamy "edytory lub środowiska programistyczne"
ZIELONY pisze:C++ Compiler,
czy
C++ Buldier
jest potrzebny,
żeby móc swobodnie
programować?
Wszystko jedno. Możesz swobodnie programować posiadając sam kompilator, jak i całego Buildera. Zależy co rozumiesz pod pojęciem "swobodnie".
Kompilatorowi podajesz źródła, a on ci oddaje program wykonywalny.
Builder to już całe środowisko RAD. I zawiera oczywiście kompilator (jak również debugger). Jeśli chcesz za pomocą 5 kliknięć myszką stworzyć przeglądarkę grafiki to Builder. Ale jeżeli chcesz programować w czystym API to wystarczy ci sam kompilator.

ZIELONY pisze:Czemu C++ Buldier jest tak podobny do delphi??
Bo robi go ta sama firma. Bo Builder wywodzi się z Delphi, tylko bardzo ogólnie mówiąc zmienili język programowania i wszystko co z tym związane. Zauważ że wszystkie (chyba wszystkie) komponenty VCL w Builderze pochodzą z Delphi, były pisane w Object Pascalu i posiadają związane w nim ograniczenia, które uniemożliwiają czasami lepsze wykorzystanie obiektowości języka C++ w Builderze.

ZIELONY pisze:To mój pierwszy post na tym forum,
ale sądzę, że już niedługo będzie ich dużo więcej!
Tylko nie rób więcej takich głupich sond.


Odpowiadając na pytanie z ankiety, dałem "w czymś innym", bo używam Anjuty + Glade, oczywiście pod Linuksem.

.
Gość

c++

Post autor: Gość »

o pięknie się zaczyna...

Sorki za taką głupią sondę!

Jestem tu nowy i to może dlatego?
Ale podpadłem!

Apropo linuxa, chodzi bez problemów?
Słuszałem, że się "sypie" czasem i już wtedy nic się nieda zrobić..
Żeczywiście tak jest?

Dzięki za krytyczne i sensowne zkomentowanie mojego posta!
Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

c++

Post autor: Zielony »

LAMERSTWO^2 !!!

Nawet się nie zalogowałem! Ten "Gość" Wyżej to też ja...
Gerwazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 wrz 2004, o 23:05

c++

Post autor: Gerwazy »

Anonymous pisze:Apropo linuxa, chodzi bez problemów?
Słuszałem, że się "sypie" czasem i już wtedy nic się nieda zrobić..
Żeczywiście tak jest?
Hmm... Trudno jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Czy mógłbyś rozwinąć nieco skrót myślowy "sypie"?

Jeśli chodzi o moje doświadczenie z Linuksem, to powiem tylko, że nigdy jeszcze nie miałem sytuacji, żeby się już nic nie dało zrobić. A sporo eksperymentuję. Owszem, czasami zdarza się, że coś nie działa tak, jak powinno, ale wówczas jest to raczej moja wina. W takich sytuacjach muszę poświęcić nieco więcej czasu na dopieszczenie lub poprawienie tego, co popsułem lub niedorobiłem. Ale nigdy nie było tak, żeby nie można było nic zrobić. No i oczywiście kopie bezpieczeństwa - to podstawa.

ZIELONY pisze:LAMERSTWO^2 !!!
Jak dobrze rozumiem - to jest samokrytyka?

.
Gość

c++

Post autor: Gość »

Tak to była samokrytyka....zapomniałem się zalogować i jak zobaczyłem, że się wyświetliło, że napisałem jako gość to.... nieważne.

"Sypie" już sam odgadłeś...tzn. chciałem,żeby ktoś powiedział czy żeczywiście warto mieć LINUXa.

Cholera teraz się zająłem DEVem-C++em i mam jakieś głupawe problemy...znasz się na tym?

hmm...to pytanie chyba skieruję gdzie indziej, bo Ty działasz w Linuxie,a niema(hyba)DEVa pod linuxa.

Ludzie gdzie powinny się znajdować wszystkie pliki typu *.hprzy typowej instalacji DEVa 4.9.8.0.?

Pozdrowienia!
Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

c++

Post autor: Zielony »

nie chcę się powtarzać,ale..AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

coś się spie****ło z logowaniem,czy jak?
Gambit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 123
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łowicz
Podziękował: 2 razy

c++

Post autor: Gambit »

Heh, ankieta rzeczywiście trochę śmiesznie wyszła :) (Chodzi Ci w końcu o język programowania, kompilator, czy środowisko?) Jeżeli chcesz uczyć się C++ zajrzyj do archiwum grupy pl.comp.lang.c (choćby przez ) - tam tematy typu "jak zacząć?", "jakie środowisko wybrać?" itp. napewno były wałkowane tysiące razy. Good advice: tylko pamiętaj, aby napewno najpierw zajrzeć do archiwum grupy, a potem jeżeli nie znajdziesz w nim odpowiedzi na swoje pytanie, zadać je na grupie. Usenet'owcy raczej nie traktują zbyt dobrze osób, które zadają pytania wałkowane na grupie wiele razy.
Gerwazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 wrz 2004, o 23:05

c++

Post autor: Gerwazy »

Anonymous pisze:chciałem,żeby ktoś powiedział czy żeczywiście warto mieć LINUXa.
Owszem, rzeczywiście warto mieć Linuksa.

Anonymous pisze:hmm...to pytanie chyba skieruję gdzie indziej, bo Ty działasz w Linuxie,a niema(hyba)DEVa pod linuxa.
Skoro używam Linuksa, to znaczy, że nie używam Dev-C++ pod Windows? :) Hehe, muszę niestety Cię zawieść i powiem, że Windowsów też używam. Jeśli chodzi o Deva pod Linuksa, to jako środowisko programistyczne nie ma go. Był projekt takiego Deva, ale chyba skończył się jakoś w 2001. I dobrze moim zdaniem, bo to nie potrzebne. :D Sytuacja jest raczej odwrotna - to kompilator i biblioteki z Linuksa (a ogólniej uniksowe) zostały przeniesione do Windows. Dev-C++ zawiera kompilator MinGW, który jest pochodną GCC. Można rzecz jasna podpiąć inny kompilator, np. Borlanda. Jeśli chodzi o biblioteki, to np. GTK+ lub wxWidgets. Ale można ich używać również z innymi środowiskami, np. Visual C++. Tak więc widzisz, Dev pod Linuksa jest nie potrzebny, bo stamtąd niejako pochodzi, a środowisk (czy po prostu edytorów) programistycznych jest sporo pod Linuksem, choćby VIM. :lol:
Sory za przydługi esej, ale lepiej żebyś miał tego świadomość.

Anonymous pisze:Ludzie gdzie powinny się znajdować wszystkie pliki typu *.hprzy typowej instalacji DEVa 4.9.8.0.?
W katalogu include. U mnie na przykład jest to 'D:\Dev-Cpp\include'.
Możesz to zmienić, dodać nowe katalogi lub usunąć jakieś w opcji 'Narzędzia->Opcje kompilatora' zakładka 'Katalogi' podzakładki 'Pliki nagłówkowe C/C++'.

ZIELONY pisze:nie chcę się powtarzać,ale..AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

coś się spie****ło z logowaniem,czy jak?
Czy mógłbyś po zalogowaniu sprawdzać, czy cię zalogowało? Wystarczy spojrzeć na górę strony. Powinno być 'Wyloguj [ ZIELONY ]' zamiast 'Zaloguj'.

I jeszcze jedna prośba. Postaraj się pisać po polsku. Zwróć uwagę na swoją interpunkcję i ortografię.

.
Zielony
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 93
Rejestracja: 11 wrz 2004, o 14:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

c++

Post autor: Zielony »

Sytuacja jest raczej odwrotna - to kompilator i biblioteki z Linuksa (a ogólniej uniksowe) zostały przeniesione do Windows. Dev-C++ zawiera kompilator MinGW, który jest pochodną GCC. Można rzecz jasna podpiąć inny kompilator, np. Borlanda. Jeśli chodzi o biblioteki, to np. GTK+ lub wxWidgets.
Moje pytania:
1.co to są biblioteki?
Tzn. nie chodzi mi tu o taką szkolną bibliotekę, bo tu wiem o co chodzi...
miałem i w podstawówce i w liceum takie biblioteki...

ale mi chodzi o te same o których piszesz.

2.ściągnąłem zipem spakowany jakiś fajny(podobno)mały programik(ze źródłem)napisany w C++ no i chciałem go z DEVa skompilować i uruchomić, ale rzucał mi się(DEV)o pliki z rozszerzeniem *.h ... zauważyłem, że w tym folderze zipa było kilka takich plików, wydedukowałem, że są one potrzebne w działaniu tego programu, wyszukałem sobie gdzie się takie pliki znajdują(tam gdzie pisałeś Gerwazy)no i przegrałem tam te 3 pliki(*.h), ale nic to nie dało...
Tak wogóle to te pliki *.h przypominają mi moduły z Pascala, czy to jest rzeczywiście odpowiednik?


Z logowaniem mam problem, bo zazwyczaj, żeby się tak serio zalogować muszę to robić 2 razy... może to przez to, że mój nick składa się z samych z dużych liter?

Za interpunkcję i ortografię i flexję itp. to serdeczne SORY, ale zawsze z polaka(brrr) miałem tylko 3.
Gerwazy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 2 wrz 2004, o 23:05

c++

Post autor: Gerwazy »

ZIELONY pisze:1.co to są biblioteki?
Biblioteki to dość ogólnie mówiąc takie kolekcje różnych funkcji. Np. mamy standardową bibliotekę C i C++ (i to w nich są takie rzeczy jak printf() czy cin). Ale można tworzyć też własne biblioteki, np. obsługujące wyświetlanie okienek - GTK+. Aby można było używać danej biblioteki w swoim kodzie należy umieścić pragmę #include. To w nich są wszystkie prototypy funkcji i inne rzeczy. Sama biblioteka jest plikiem obiektowym, czyli już skompilowanym i jest tylko włączana w program. Albo też i nie, bo biblioteki dzieli się na statyczne i dynamiczne. Te dynamiczne są dołączane dopiero w trakcie uruchamiania programu.

ZIELONY pisze:2.ściągnąłem zipem spakowany jakiś fajny(podobno)mały programik
To zamiast opowiadać historię nieudanej kompilacji, podaj link to tych źródeł (no, chyba, że to ściśle tajne, to wtedy zrozumiem). Bo tak to chyba nikt ci nie pomoże.
Ale zaznaczam od razu, że jakimś specjalistą od DEVa to ja nie jestem, więc jeśli to jakiś problem z DEVem, to niczego nie obiecuję. Zresztą i tak niczego nie obiecuję .

ZIELONY pisze:Z logowaniem mam problem, bo zazwyczaj, żeby się tak serio zalogować muszę to robić 2 razy...
Może to być problem zmiany domeny. Jeśli logujesz się spod matematyka.pl, a potem przekierowuje cię na forex.itl.pl, to wtedy tracisz sesję. Radzę przed każdym wysłaniem wiadomości sprawdzić, czy jest się zalogowanym (u góry strony).

ZIELONY pisze:Za interpunkcję i ortografię i flexję itp. to serdeczne SORY, ale zawsze z polaka(brrr) miałem tylko 3.
To cię nie usprawiedliwia. Jesteś po prostu leń. Nawet nie chce ci się spojrzeć na to, coś nabazgrał. Wystarczy, że raz przeczytasz, a z pewnością wyłapiesz 3/4 błędów. Bo wiesz... to boli w oczy. Nie chodzi o literówki, tylko o chaotycznie napisany tekst.

.
ODPOWIEDZ