c++ gotoxy(... , ...)

Awatar użytkownika
bisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 572
Rejestracja: 13 paź 2004, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 27 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: bisz »

jest komenda znana powszechnie jako gotoxy(liczba,liczba)
ale cos mi w moim cepie nie dziala, undeclared function, niewiem, jaki naglowek trza zeby to dzialalo ? czy to moze komenda do klasycznego C i w cpp nie dziala ?
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 74 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Fibik »

Ta funkcja jest w conio.h, ustawia kursor w oknie tekstowym (nie można jej używać w trybie graficznym).
Awatar użytkownika
bisz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 572
Rejestracja: 13 paź 2004, o 18:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 27 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: bisz »

uzywam dev-cpp mam zaincludowane conio.h i nie dziala , undeclared function, od biedy to sobie moge te funkcje napisac, a takie pytanie mam, mozna uzywac w niej argumentow ujemnych ?np pierw wyswietlic gdzies w srodku a potem powyzej tego srodka i tak do gory
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 74 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Fibik »

napisz tak:
#include

Sprawdz jeszcze czy masz ten plik w katalogu 'Twój_Katalog_C\include'

Współrzędne ekranu idą od punktu (0,0), który jest w górnym lewym rogu,
czyli oś Y idzie w dół.
Podstawowy tryb tekstowy ma wymiary 80x25, czyli dolny prawy róg to (79,24),
a środek jest w (40,12).
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Undre »

Pudło ...

funkcja gotoxy(int,int) nie występuje w standardzie i dlatego nie ma jej w conio.h - sam mam deva i nie raz sprawdzałem plik nagłówkowy w celu zobaczenia co tam dokładnie jest. To że Fibik ma to w conio.h jak dla mnie oznacza, że używa Borlandowskiego kompilatora pod DOSa ( plik bc.exe ) gdzie fkcja gotoxy i kilka innych zostało dorzuconych dla wygody. Jeśli odpali wersje na Winde (bcw.exe) z przykrością odkryje że GoToXY wyparowało

pozdro

PS już odpisywałem co do clrscr(), powiem więc, że we wspomnianym przeze mnie pliku odnajdziesz również funkcję gotoxy działającą w Devie ( tylko załącz dobrze oba pliki - .h i .cpp )
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 74 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Fibik »

U Borlanda w Windows jest gotoxy i clrscr też.
A tego dev coś tam, to kiedyś zainstalowałem - kompletny szmelc, zero dokumentacji... fe.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Undre »

Zwracam honor ... gotoxy i clrscr akurat fruwa, ale textcolor już nie bardzo ... po prostu mi sie pomyliły fkcje ... niemniej ... Co to za wyznacznik dokumentacja ? Mało materiałów w sieci ? A Google ? Zresztą jak sie brać za infe to książkę chyba można kupić ... a nawet jak ni ma kasy to eBooków jest tyle, że stary dysk bym zapchał. Niemniej wolę knigi bo wystarczy mi psucia wzroku przy samym programowaniu. Fakt faktem jednak, że i gotoxy i clrscr są udogodnieniami Borlanda i nie ma ich w standardzie.
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 74 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Fibik »

Dokumentacja składni języka, ani obsługi edytora (zakładając, że jest prymitywny) nie jest konieczna.
W przypadku języka C mamy setki standardowych funkcji, których nie można znać na pamięć, i dlatego musimy mieć bezpośredni dostęp do dokumentacji - i to nie tylko każdej funkcji oddzielnie, ale są tu niezbędne podziały na grupy, zależnie od zastosowania: obliczenia (matematyka, konwersja), obróbka tekstów, pliki, ekran, klawiatura, itd.
Książka jest zbyt 'wolna w działaniu', dobra na początek, gdy się bawimy w pisanie programów do sortowania 10 liczb (metodą polifazową :mrgreen: ).
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Undre »

Borland pod DOSa (zakładam, że w nim robisz większość, skoro używasz tych funkcji wspomnianych wcześniej) w działaniu na nowszych windowsach jest po prostu samobójstwem.

Co do książek - książka od helpa w kompilatorze jak dla mnie zawsze będzie lepsza - powtarzam - tym sposobem oszczędzam wzrok, zależnie zaś od tego jaką się skombinuje książkę, można mieć ten podział na grupy o którym wspominasz - cała filozofia leży w kupnie odpowiedniej. Poza tym mam wrażenie, że takich informacji jak np w książce "Optimizing C++" Steve'a Oualline'a w dokumentacji nie znajdziesz ... także więcej szacunku dla książek :P
Co do dokumentacji - jak dla mnie ważne ile wiem a nie ile jest w helpie, bo jak mówi pewne przysłowie umiem liczyć więc liczę na siebie. Jesli zaś chodzi o wykaz funkcji np w math.h to zawsze mogę zajrzeć w plik nagłówkowy, nie da się ukryć że są tam wypunktowane tematycznie (odkrywcze).
Fibik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 953
Rejestracja: 27 wrz 2005, o 22:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 74 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Fibik »

W dosie to już nikt nie programuje.
Chyba nie widziałeś nigdy headerów dla Windows; o mfc, mshtml, gdiplus, opengl to już nawet boję się gadać.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

c++ gotoxy(... , ...)

Post autor: Undre »

Tak w sumie to w dokumentacji Borlanda tego chyba nie ma ? A jak już mowa o dokumentacji to ja stawiam na MSDN, a nie helpy w kompilatorach

Anyway proponuję skończyć ten motyw, bo zrobiliśmy sobie niezły offtopic tutaj, a wszystko o wspomnianych na samym początku funkcjach zostało już raczej powiedziane. Myślę, żę się z tym zgodzisz. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ