Problem z dyskami twardymi

astrall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 26 sie 2004, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Problem z dyskami twardymi

Post autor: astrall »

Czy ktos sie orientuje czy mozna zmienic kolejnosc oznaczenia literowego dyskow twardych w Windows98? Problem polega na tym iz dotad mialem jeden fizyczny dysk podzielony na dwie partycje - C i D. Wszystko bylo ok, dopoki nie podlaczylem swojego starego twardziela (z jedna partycja). Literka D zostala przypisana nowemu (staremu) dyskowi, a dotychczasowa partycja D przeniosla sie na E. Troche mi to komplikuje zycie, bo wszelkie skroty i programy ktore odnosily sie do D troszke teraz nie dzialaja...
Zaznaczam ze probowalem zmieniac kolejnosc fizycznego podlaczenia dyskow do plyty glownej i nic to nie daje...
Z gory dziekuje za pomoc....
kej.ef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 162
Rejestracja: 14 sie 2004, o 19:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mathland
Podziękował: 2 razy

Problem z dyskami twardymi

Post autor: kej.ef »

Nie wiem może przez fdisk (jest na każdej dyskietce startowej) dałoby się coś zrobić, choć nie wiem czy nie wymagałoby to sformatowania dysku (a tego pewnie nie chcesz). Lecz nie wiem czy na pewno fdisk cos pomoze, tak sobie pomyslałem, ze moze...
astrall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 26 sie 2004, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Problem z dyskami twardymi

Post autor: astrall »

Ostatnio pare razy korzystalem z fdiska i niestety nie zauwazylem tam niczego takiego... :(
Ale dzieki za dobre checi :)
event
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 9 lip 2004, o 00:41

Problem z dyskami twardymi

Post autor: event »

sproboj programem"Partition Magic"
Gość

Problem z dyskami twardymi

Post autor: Gość »

event pisze:sproboj programem"Partition Magic"
Probowalem i................. nic :/
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskami twardymi

Post autor: marshal »

a amsz plyte glowna z macierzami?
astrall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 26 sie 2004, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Problem z dyskami twardymi

Post autor: astrall »

a amsz plyte glowna z macierzami?
Hmm... zakladajac ze gdybym mial to bym wiedzial, odpowiadam ze nie mam. Tak w ogole to nigdy o takich plytach nie slyszalem...
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskami twardymi

Post autor: marshal »

plyta z macierzami to taka ktora oprocz dwoch gniazd ide ma dwa dodatkowe tzw macierze wlasnie... jesli takie u siebie namierzasz to daj znac.
astrall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 26 sie 2004, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Problem z dyskami twardymi

Post autor: astrall »

Niestety plyta ma tylko gniazda IDE. Obawiam sie ze nic z tym nie mozna zrobic. Po prostu Windows98 jest nieco, delikatnie mowiac, glupim systemem. Nie dosc ze Musi instalowac sie na pierwszej partycji, to jeszcze tak glupio zarzadza dyskami. Najlepszy sposob numerowania dyskow jest chyba w linuksie. Dysk ma nazwe zalezna od tego do ktorego kontrolera jest wpiety. Pirimary Master - hda, primary slave - hdb itd... z reszta pewnie wiecie... Wszystko jest przejrzyste i jasne.... Ech... No nic... Chyba przerzuce sie na inny system :)
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskami twardymi

Post autor: marshal »

hmm... rozumiem...
czyli domyslam sie ze na pimary masz wpiety dysk glowny (master) i drugi dysk (slave), zworki masz ustawione poprawnie (tzn master na master a slave na slave - jezeli masz ustawione cable select to koniecznei ot zmien :]), na secondary masz podpiety cd ew nagryware

teraz mi powiedz ktory dysk masz wpiety na koniec kabla i czy probowales zamieniac miejscami?
astrall
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 26 sie 2004, o 17:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Problem z dyskami twardymi

Post autor: astrall »

Od razu powiem ze zworek nie mam zwyczaju ruszac, jesli naped jest poprawnie wykrywany. Moze to i blad. Wiem ze jeden dysk byl na cable select. Jeszcze pokombinuje z tymi zworkami. chociaz wydaje mi sie ze to taka glupia maniera windowsa ze pokazuje najpierw pierwsze partycje wszystkich dyskow a potem reszte...
Po tym calym kombinowaniu sam juz nie wiem jak sa te dyski wpiete. Teraz to w ogole wyjalem ten drugi... Jak bede mial chwile to jeszcze sprobuje cos z tym zrobic. Na razie dzieki za pomoc.
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Problem z dyskami twardymi

Post autor: marshal »

Ustaw sobie tak:

Glowny dysk ze zworka wpieta na pozycje 'master' wepnij na koniec tasmy wlaczonej do pirmary ide.

Dysk dodatkowy ze zworka wpieta na 'slave' wepnij w srodkowa wtyczke na tasmie primary.

Jesli to nie pomoze, to bedziemy myslec dalej :]
Thunderlord
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 30 cze 2004, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: From HELL

Problem z dyskami twardymi

Post autor: Thunderlord »

Witam!
Grzebanie w zworkach nic w tej sytuacji nie zmieni,
a żądany efekt można uzyskać bardzo łatwo:
mój komputer->właściwości->Menedżer urządzeń->Stacje dysków->
w tym miejscu wybiersz nowo dołączony dysk,
potem właściwości
tam w zakładce ustawienia jest coś takiego jak zarezerwowane litery dysków
dla nowego dysku ustawiasz sobie zakres od E do E i potwierdzasz
czasami konieczne też jest ustawienie zakresów dla starego dysku, ale nie zawsze
mam nadzieje że to ci pomoże - u mnie działa
vmarcin

Problem z dyskami twardymi

Post autor: vmarcin »

mysle ze powinienes inaczej podlaczyc te 2 dyski. dotyczyc to moze zarowno tasm pinowych jak i ustawien biosu.
RedFalcon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 14 wrz 2004, o 16:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Dzów
Podziękował: 7 razy

Problem z dyskami twardymi

Post autor: RedFalcon »

System Windows porządkuje dyski wg. schematu "podstawowy później logiczny".
Miałeś partycję C podstawową a D logiczną ( bez sektora startowego ). Po podpięciu dysku dodatkowego z partycją podstawową Windows uszeregował on ją obok tej pierwszej. Aby to zmienić musiałbyś np. na tym drugim dysku usunąć partycję podstawową i utworzyć ją jako logiczną.

Systemy Win9x mogą się instalować tylko na partycjach podstawowych, natomiast NT i Linux itd. - wszędzie.
ODPOWIEDZ