Przebieg funkcji wielu zmiennych

matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Przebieg funkcji wielu zmiennych

Post autor: matemix »

Czy ma ktoś pomysł, bądź program który umożliwiłby zobrazowanie poniższych funkcji wielu zmiennych (wszystkie zmienne należą do liczb naturalnych)?



Czy ma ktoś lepszy pomysł?
Ostatnio zmieniony 4 lip 2008, o 14:28 przez matemix, łącznie zmieniany 8 razy.
Hokage
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2008, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Przebieg funkcji wielu zmiennych

Post autor: Hokage »

nie wiem co rozumiesz przez zobrazowanie. ogólnie wykresy funkcji więcej niż trzech zmiennych to nie jest prosta sprawa

Ale jak chcesz zobaczyć jak funkcja zmienia się w zależności od danego parametru przy ustalonych pozostałych to polecam pakiet Mathematica i funkcję ParametricPlot
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Przebieg funkcji wielu zmiennych

Post autor: matemix »

nie wiem co rozumiesz przez zobrazowanie.
Po prostu szukam miejsc zerowych owych funkcji. Przydałyby mi się ich wykresy, bo znalezienie analityczne takich miejsc jest poza moimi umiejętnościami.
Ale jak chcesz zobaczyć jak funkcja zmienia się w zależności od danego parametru przy ustalonych pozostałych to polecam pakiet Mathematica i funkcję ParametricPlot
A czy można tam dostać wykresy np. 19 zmiennych, bo i takich potrzebuję? Coś mi się wydaje, że nie. A zobaczenie jak funkcja się zmienia przy zadeklarowanej pozostałej ilości zmiennych mnie nie urządza w sytuacji kiedy poszukuję miejsc zerowych które mogą występować przy naprawdę nieprzewidywalnej konfiguracji zmiennych.
Hokage
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 27 cze 2008, o 11:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Przebieg funkcji wielu zmiennych

Post autor: Hokage »

Jak szukasz tylko miejsc zerowych to rozwiąż numerycznie jakimś pakietem matematycznym.

Albo napisz sobie program w Visual Basicu w najgorszym wypadku będziesz miał złożoność \(\displaystyle{ O(c^n)}\)

Z wykresami 19 jest ten problem, że czasoprzestrzeń jest czterowymiarowa...
matemix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 465
Rejestracja: 10 cze 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Przebieg funkcji wielu zmiennych

Post autor: matemix »

Albo napisz sobie program w Visual Basicu w najgorszym wypadku będziesz miał złożoność
Nie potrafię... W ogóle nie znam programu, coś tam jedynie o nim słyszałem.
Jak szukasz tylko miejsc zerowych to rozwiąż numerycznie jakimś pakietem matematycznym.
A jaki polecasz? I czy pakiet matematyczny nie okaże się zawodny przy wielkościach większych niż liczby 16 cyfrowe? Nie wiem jak działają takie programy, ale przecież nie zbada mi zakresu zmienności np. zmiennej m od zera do nieskończoności, a jeśli miejsce zerowe będzie dla m=googolplexian?
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Przebieg funkcji wielu zmiennych

Post autor: spajder »

te programy są całkiem sprytne i chyba nie mają ograniczonej dokładności. Wolne: przede wszystkim Octave, Komercyjne (i baaaardzo drogie): Mathematica, Maple, MatLab. Oczywiście to nie wszystkie, jest ich duuuuużo więcej, ale wymieniłem kilka najpopularniejszych. Do każdego jednak będziesz musiał przeczytać jakiś tutorial, bo każdy obsługuje jakiś swój język.
ODPOWIEDZ