zadanie z MAINa

Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

zadanie z MAINa

Post autor: Dumel »

jest takie zadanko:

Kod: Zaznacz cały

http://www.main.edu.pl/user.phtml?op=showtask&task=wyl&con=OI9
mógłby mnie ktoś oświecić jakim cudem wynikiem może być "NIE" ?
ja to robie tak:
rozpatruje kolejno jak dzieciaki odpadają z gry, licze osobno minimalną ilość wypowiedzianych sylab w każdej kolejce a potem licze NWW całości, więc na moje oko nie idzie tu nignie wcisnąć odpowiedzi "NIE"
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

zadanie z MAINa

Post autor: kadiii »

Weźmy np. taki zestaw:

Kod: Zaznacz cały

4
4 1 2 3 
A teraz krótkie wyjaśnienie - Mamy parzystą liczbę dzieci na starcie, a więc parzystość dzieci jest zachowana w każdym cyklu(tzn. parzystość ilości sylab, która musi mieć słowo aby dane dziecko wypadło z gry). jeżeli, jak w przykładzie powyżej, chcemy żeby wypadło najpierw dziecko nr 2 to oznacza, że wyliczanka będzie miała parzystą liczbę sylab. Teraz powiedzmy wypada 3 dziecko, to nie ma wpływu akurat. I teraz mamy dwójkę dzieci: 1 i 4. Zaczynamy od 4, bo ostatnio wypadło z gry 3. Ale tutaj parzystość cyklu też jest zachowana, a my chcemy żeby wypadło najpierw dziecko 4 co przy parzystej ilości sylab słowa jest niemożliwe. Odpowiedź jest więc "NIE". Ogólnie, jeśli zaczynamy od parzystej ilości dzieci, ich kolejność wypadania jest w pewnym stopniu predystynowana, jeśli gra ma się zakończyć.
ODPOWIEDZ