chcę, ale nie wiem jak - OI

arigo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 852
Rejestracja: 23 paź 2004, o 10:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Pomógł: 28 razy

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: arigo »

ksiazki ksiazkami podstawowa sprawa jest praktyka i obycie z podobnymi zagadnieniami
półpasiec
Gość Specjalny
Gość Specjalny
Posty: 534
Rejestracja: 8 lip 2004, o 17:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 17 razy

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: półpasiec »

wez sobie lepiej 'matematyke dyskretna' i 'kombinatoryke' Wilenkina poczytaj, bo jak nie bedziesz wiedzial jak liczyc, to ci zadna implementacja nie pomoze
wejdz na te stronke niezla jest
no i sobie powysylaj pare zadan tutaj
no i jak cos nie wychodzi to sprobuj zgapic co nieco ze strony oi i tamtejszych niebieskich ksiazek
kaarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: 17 lis 2004, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koło Wadowic
Pomógł: 2 razy

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: kaarol »

Według mnie dodatek matematyczny który jest w Wprowadzeniu do algorytmów spokojnie wystarczy jesli sie ma opanowany materiał z pierwszej klasy, pozatym jesli bedzie umiał liczyć a nie zapisze programu dobrze to nic z tego nie wyjdzie. A na Oi z tego co pamietam to za zdeklarowanie zmiennych i ogolny zarys programu było toszke punktów.
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: Undre »

Pierwszy link podany przez Reksia jest tutaj zbawienny, czy kupować Marciniaka .. no nie wiem ja bym żałował kasy bo dogłębna analiza Pascala mija się z celem. Co do wypowiedzi (cytuję) "dobry programista w każdym języku sobie poradzi " - mam nadzieję, że żartowałeś ... Jeśli i tak idziesz w stronę olimpiady (domyślam się że z infą wiążesz przyszłość skoro tak) to weź się za C++ którego prędzej czy później i tak będziesz musiał się uczyć wybijając zarazem Pascala z głowy - Pascal jest okej żeby zrozumieć istotę programowania, ale nie żeby poważnie programować.

Pozdrawiam
rObO87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 588
Rejestracja: 16 sty 2005, o 20:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 4 razy

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: rObO87 »

za C++ i tak się wezmę prędzej czy później, ale póki co siedze w Pascalu, dosyć dobrze już go przyswoiłem i z nim będe próbował sił na OI.

[ Dodano: Czw Lip 07, 2005 8:08 pm ]
tak się zastanawiam, czy do OI wystarczy oprócz bardzo solidnej wiedzy z algorytmów, także podstawowa znajomość danego języka, czy też język trzeba nieźle umieć?
kaarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: 17 lis 2004, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koło Wadowic
Pomógł: 2 razy

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: kaarol »

Oj troszke sie z pascalem mozesz tam pomeczyc
iwan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 lip 2005, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Węgrów

chcę, ale nie wiem jak - OI

Post autor: iwan »

Sama znajomość języka Ci nie wystarczy. Musisz poznać trochę algorytmiki.
Proponuję grubą księgę pt. "Wprowadzenie do algorytmów" Cormena, Leisersona
i Rivesta. Jednak przede wszystkim trzeba umięć rozwiązywać zadania. Oczywiście
jest wiele serwerów do wysyłania zadań w "Ciekawych odsyłaczach" na witrynie OI.
Jeśli znasz angielski albo hiszpański, to polecam USACO Training Program Gateway.
Jest to długi kurs z zadaniami i różnymi wykładami dla przygotowujących się do olimpiad informatycznych zrobiony przez specjalistów.
ODPOWIEDZ