Duchy w Accesie

Awatar użytkownika
Sibble
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 paź 2004, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Duchy w Accesie

Post autor: Sibble »

Witam.
Dostałem ostatnio projekt zaliczeniowy - mam wykonać bazę danych duchów w Polsce. Jedno z założeń jest takie, że każdy duch może mieć dowolnie wiele atrybutów (kule na lańcuchu, ognie piekielne, zwierzęta rozmaite), a z drugiej strony każdy atrybut może być wykożystywany przez wiele duchów (tzn może być wiele duchów, które włóczą się z ołowianą kulą).
Mam więc w Accesie tabelki Duch, Atrybuty, oraz pośrednią tabelę Duch_ma_Atrybut, która pozwala mi na złączenie ich po kluczach głównych.
Problem pojawia się podczas robienia formularza do przeglądania duchów - jako, że duch może mieć kilka atrybutów, wyświetlam je w podformularzu. Problem w tym, że nie bardzo wiem, jak napisać kwerendę dla tego podformularza. Chciałbym zczytać imię ducha (PK w tabeli Duch) i wybrać po nim atrybuty (eg.

Kod: Zaznacz cały

SELECT atrybut
FROM Atrybuty NATURAL JOIN Duch_ma_Atrybut NATURAL JOIN Duch
WHERE Atrybuty.atrybut=Duch_ma_Atrybut.atrybut AND Duch.imie=Duch_ma_Atrybut.imie
;
), tylko nie mam pojęcia, jak to zrobić.

Może ktoś wie?
A może gdzies w kwerendzie można zwyczajnie wpisać kod SQL, tylko ja jeszcze teog nie odkryłem?[/color]
Ostatnio zmieniony 12 cze 2005, o 19:20 przez Sibble, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
abrasax
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 844
Rejestracja: 20 maja 2005, o 13:19
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Zabrze
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 161 razy

Duchy w Accesie

Post autor: abrasax »

Zmień widok kwerendy z widok projekt na widok SQL (ikonka w lewym górnym rogu lub pod prawym przyciskiem myszy na szarym polu formularza kwerendy)
Awatar użytkownika
Sibble
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 paź 2004, o 19:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Duchy w Accesie

Post autor: Sibble »

Pytanie numer dwa: jak zrobić działającą kwerendę akltualizującą i podpiąc ją pod formularz?
Do aktualizacji danych w tabeli chcę wykorzystać taki sam formularz, jak do dodawania, tylko nijak nie daję rady podpiąć pod niego kwerendy.
Pytanie numer trzy: jak wyżej, tylko kwerenda usuwająca...
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Duchy w Accesie

Post autor: marshal »

chodzi ci o skladnie takiej kwerendy w sql'u?

jesli chodzi o uaktualnienie to masz
UPDATE tabela SET atrybut=... WHERE ..
kasowanie
DELETE FROM tabela WHERE atrybut=costam
kaarol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 211
Rejestracja: 17 lis 2004, o 23:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koło Wadowic
Pomógł: 2 razy

Duchy w Accesie

Post autor: kaarol »

sa tak zwane kwerendy aktualizujące które nanoszą poprawki. NA pasku lub w menu górnym masz kwerendy i tam wybierz kwerende uaktualniajacą czy aktywna cos takiego. Pote podepnij pod formularz i bedzie działac jak znajde troszke czasu to moze dzis ci cos napisze.
ODPOWIEDZ