jak opisać łamaną i prostą w programie?

arkads
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2005, o 12:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląskie

jak opisać łamaną i prostą w programie?

Post autor: arkads »

Chciałem napisać program który oblicza kilka rzeczy na podstawie łamanej złożonej z kilku odcinków (różnej ilości) opisującej przekrój rzeki oraz prostej poziomej reprezentującej zwierciadło wody. Lustro wody przecina sie z łamaną w conajmniej dwóch punktach i tworzy zamkniętą powierzchnię (może też przecinać sie w 4 punktach i tworzy dwie powierzchnie itd.). Łamana jest zawsze ta sama a lustro może się zmieniać. Obliczyć należy pole powierzchni, obwód zwilżony = obwód - lustro wody (odległość w poziomie pomiędzy puntami przeciecia). I to tyle.

Jak matematycznie najlepiej opisać takie działania żeby stworzyc program.

Wstepnie prymitywnie myślałem żeby stworzyc tablice reprezentującą łamaną i tablice lustra wody nastepnie porónując ich współrzedne x (wartości w wierszach) stworzyc tablice zawierająca współrzedne odcinkow przecinających sie i dalej wyznaczyć punkty przeciecia. itd. podobnym tokiem myślenie postepować.

Może było by lepsze rozwiązanie. Nie nauczyłem się praktycznego zastosowania matematyki. Liznąłem trochę na studiach ale wiadomo - czego się nie uzywa na co dzień to się zapomina. Potrzebuje wskazania drogi a resztę to juz sobie doczytam.

pozdrawiam
ODPOWIEDZ