dev C++ początki

Gabrys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 7 sty 2008, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

dev C++ początki

Post autor: Gabrys666 »

Witam

Kto mi powie gdzie popełniam błąd (ale nie ortograficzny ) w ponirzszym programie. Wiem, że czeba urzyć funkcji continue; ale gdzie bym jej nie umieścił zawsze lub prawie zawsze program po kompilacji nie robi tego co bym pragnoł.

A program powinien:
-poprosić o dwie liczby (prosi)
-wyświetlić liczby parzyste z podanego zakresu (wyświetla)
-wyświetlić liczby nieparzyste z podanego zakresu (nie wyświetla)

Czyli jak zmusić żeby wyświetlił po liczbach parzystych nieparzyste


#include
#include
#include

int main(int argc, char *argv[])

{
int liczba1, liczba2;

cout > liczba1;
cout > liczba2;

for (liczba1; liczba1 < liczba2; liczba1++)
{
if ((liczba1%2)==0)continue;
{
cout
adek05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 3 kwie 2007, o 18:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Biała Podlaska
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 68 razy

dev C++ początki

Post autor: adek05 »

Z tego co widzę, to problem Twój polega na złej implementacji algorytmu.
W pętlach nie korzystaj ze zmiennych globalnych, które mają pełnić funkcje zmiennych sterujących.
Powinno być tak:

Do tego mam pytanie, czy są to przedziały otwarte, czy domknięte. Jeśli domknięte to w warunkach pętli powinny być nierówności słabe, czyli =
Gabrys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 7 sty 2008, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

dev C++ początki

Post autor: Gabrys666 »

To jakie przedziały są w tym programie nie ma znaczenia na tym etapie (dopiero się ucze C). Dzięki za bardzo dużą (jak dla mnie) pomoc. A miał bym proźbę czy mugłbyś rozpisać w jakiś sposób tę linie kodu:
for (i = liczba1; i < liczba2; i++)
O co w niej chodzi co konkretnego ona robi.
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

dev C++ początki

Post autor: soku11 »

Gabrys666 pisze:To jakie przedziały są w tym programie nie ma znaczenia na tym etapie (dopiero się ucze C). Dzięki za bardzo dużą (jak dla mnie) pomoc. A miał bym proźbę czy mugłbyś rozpisać w jakiś sposób tę linie kodu:
for (i = liczba1; i < liczba2; i++)
O co w niej chodzi co konkretnego ona robi.
To co napisales nie jest w C tylko cpp. Biblioteki tez zle dodales bo dodaje sie

Kod: Zaznacz cały

stdio.h
dla jezyka C oraz

Kod: Zaznacz cały

iostrem
dla Cpp. Jesli chodzi o ten kod to jest to najzwyklejsza petla ze zmienna i, ktora sie zmienia od liczba1 do liczba2. Jesli nie wiesz tak elementarnych rzeczy to radze najpierw poczytac a pozniej programowac... POZDRO
Gabrys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 7 sty 2008, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

dev C++ początki

Post autor: Gabrys666 »

Wole uczyć się tak jak teraz (przeczytam pisze) przynajmniej widze (z reguły) co sie dzieje pozatym wychodze z załorzenia, co z tego że przeczytam książke na temat "jazda na rowerze" jak i tak puki na niego nie wsiąde i nie porzegnam się z jedyneczkami to nie naucze się na nim jeździć .

A i dzięki za pomoc.
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

dev C++ początki

Post autor: soku11 »

Gabrys666 pisze:Wole uczyć się tak jak teraz (przeczytam pisze) przynajmniej widze (z reguły) co sie dzieje pozatym wychodze z załorzenia, co z tego że przeczytam książke na temat "jazda na rowerze" jak i tak puki na niego nie wsiąde i nie porzegnam się z jedyneczkami to nie naucze się na nim jeździć .

A i dzięki za pomoc.
No przeciez nie chodzi o to bys tylko czytal Przeciez mozesz przeczytac troche, jak dojdziesz do przykladu analizujesz go, piszesz sam podobny programik i czytasz dalej Przynajmniej ja tak robilem... POZDRO
Gabrys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 7 sty 2008, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

dev C++ początki

Post autor: Gabrys666 »

Dokładnie tak robie
Znalazłem sobie przyjemny kursik na necie i na nim bazuje no ale nie wszystko jest tam dokońca dla mnie logiczne zwłaszcza że autor czesto pisze o dość dla mnie istotnych rzeczach pare "lekcji" dalej nie zawsze wspominając o tym.
A powyższy program to efekt pewnego rozdziału
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

dev C++ początki

Post autor: Undre »

1) programowanie to nie jazda na rowerze, tu się myśli a nie bazuje na swoich instynktach ( typu równowagi )
2) znalazłeś sobie kursik na necie - na ile on jest elokwentny, skoro sam stwierdzasz, że jest nieco rozbebeszony i musisz po nim skakać, aby się w czymkolwiek połapać ?

Znajdź sobie lepsze źródło informacji. Programy zaś pisz od najprostszych ( gdzie niuansem będzie pojedyncza linijka kodu np ) a nie hop do przodu w coś, czego w całości do końca nie ogarniasz - stracisz o wiele więcej czasu próbując odnaleźć się między liniami programu niż jakbyś szedł krok po kroku.
Gabrys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 7 sty 2008, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

dev C++ początki

Post autor: Gabrys666 »

dzieki za dobra rade, a nauke oczywiscie zaczolem od bardzo ambitnego programu typu "hello world" . Niestety w internecie jest malo polsko jezycznych kursow C++ pisanych przystepnym jezykiem i do tego bazujacych na srodowisku dev C++
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

dev C++ początki

Post autor: kadiii »

W twoim przypadku Gabrys666 proponuję zacząć od Pascala. Jak zrozumiesz sens działania podstawowych elementów algorytmiki, a nie na zasadzie wiedzy, że dana linijka spowoduje dany skutek, wrócisz do C++. A i oczywiście jakiś równoległy kurs ortografii też by się przydał .
Gabrys666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 7 sty 2008, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 2 razy

dev C++ początki

Post autor: Gabrys666 »

Przegladalem wiele forow zanim zdecydowalem sie na C++ a nie na Pascal-a
Do nauki C++ a nie Pascal-a przekonalo mnie stwierdzenie w skrucie:
...dla poczatkujacego wszystkie jezyki sa tak samo trudne ... nie warto uczyc sie pascala zeby potem przy C++ oduczac sie z niego nawykow...
Apropo ortografi:

https://matematyka.pl/viewtopic.php?t=56812#225013
Awatar użytkownika
kadiii
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 642
Rejestracja: 20 gru 2005, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 130 razy

dev C++ początki

Post autor: kadiii »

Jak dla mnie to dla ciebie pascal byłby jednak lepszy. I o jakich niby nawykach piszesz? Języki Pascal i C powstały w podobnym okresie(coś lata 70 chyba), więc gramatyka języka jest bardzo podobna. Język Pascal przypomina jednak bardziej zapis ze schematów blokowych i łatwiej go rozrysowac na kartce(co tobie bardzo polecam). A co do ortografii- uzywaj jakiś narzędzi językowych, a nie, że jesteś dyslektyk, to my mamy patrzeć jak kaleczysz język ojczysty(to nie jest złośliwa uwaga). Pozdro
smiechowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 cze 2007, o 11:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łostowice
Pomógł: 146 razy

dev C++ początki

Post autor: smiechowiec »

Jeśli chodzi o ułatwienie poprawności językowej, bo literówki każdemu mogą się przydarzyć, to polecam polską wersję przeglądarki FireFox z polskim słownikiem.
Wyrazy budzące wątpliwość zostają podkreślone na czerwono podobnie jak w edytorach tekstu.
Po kliknięciu prawym klawiszem na takim wyrazie pojawia się lista podpowiedzi, co sprawi, że klawiatura giętka lepiej wyrazi myśl, która pojawiła się w głowie
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

dev C++ początki

Post autor: Mariusz M »

#include
#include

int main(){
int i,liczba1,liczba2;
cout
ODPOWIEDZ