[c] Podglad bledu w programie

soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: soku11 »

WITAM!
Pisze sobie swoj programik i pojawia sie w nim problem. Mam pewna funkcje, ktora wyszukuje numerek w drzewie binarnym. Jak uruchamiam swoj programik to na poacztku dziala ona dobrze, tj. znajduje ta wartosc przechodzac przez cale drzewo. Jednak za 10 wywolaniem tej funkcji zamiast zwrocic wskaznik na dobra galaz zwraca wskaznik gdzies na inny, bledny. Konczy prace 'w trakcie'. I tutaj moje pytanie. Czy istnieje jakis program, taktyka, patent, aby zobaczyc, jak ten programik dziala 'od srodka', zebym mogl mniej wiecej zlokalizowac miejsce bledu?? Dodam, ze blad to "Aplikacja wykonala nieprawidlowo operacje...". Z gory dzieki za pomoc! POZDRO
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: Szemek »

W programach konsolowych z reguły dostawiam linijki i wyświetlam sobie zmienne przed i po wykonaniu. Czasem korzystam z wbudowanego debuggera i śledzę zmiany w wykonaniu.

Warto korzystać z debuggera, bo dosyć często można syzbko rozpoznać z jakiego powodu następuje błąd.
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: soku11 »

Co do wpisywania printfem to standardowa metoda i niestety tutaj sie nie sprawdza. Tzn wiem, ze poprostu pozniej przestaje odnajdywac te cyfry zwracajac jakis inny wskaznik :/ Mam dev-cpp czy est tam jakis debugger i co to jest Sory za lamerskie pytanie ale nigdy z tego nie korzytalem POZDRO
MGT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 7 lis 2006, o 12:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Pomógł: 20 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: MGT »

pod windowsem preferuję debuggowenie w VS - polecam
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: soku11 »

No ok, ale ja pisze pod dev-cpp... Jak tam sledzic dzialnie programu, wartosci zmiennych,itd?? POZDRO
smiechowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 cze 2007, o 11:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łostowice
Pomógł: 146 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: smiechowiec »

Jak możesz to wklej Twój kod, to dobierzemy najlepszą metodę na znalezienie błędu.

MGT, dev-cpp jest darmowy, a VS to aplikacja komercyjna, choć niektóre wersje np. express są darmowe to często wymagają rejestracji i mają większe wymagania sprzętowe niż tradycyjny gcc.
luka52
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8601
Rejestracja: 1 maja 2006, o 20:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 1816 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: luka52 »

GDB - czyli GNU debugger. Ale gdzie znaleźć windowsową wersję (niby jest), to nie wiem
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: soku11 »

Dobra poradzilem sobie Z 300 printfow i poszlo Blad glupi, a wszystko psul. Plusy rozdane. BTW. Problem poruszalem w innym temacie i tylko jedna osoba chociaz sie zainteresowala BTW2. Probowalem tego gdb, ale nie potrafie tam nic zrobic . Temat do wyrzucenia. POZDRO
Awatar użytkownika
Sokół
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 17 wrz 2006, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zielona Góra
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 55 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: Sokół »

soku11 pisze:No ok, ale ja pisze pod dev-cpp... Jak tam sledzic dzialnie programu, wartosci zmiennych,itd?? POZDRO
w devie debuger nazywa się "odpluskwiacz" . To taka jakby graficzna nakładka na wspomniany GDB. Dev-C++ 5 Beta 9.2 (4.9.9.2) posiada GDB w wersji 5.2.1.

dlaczego temat do wyrzucenia? Niech będzie dla potomnych; ktoś może mieć podobny problem
soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: soku11 »

Sokół pisze:
soku11 pisze:No ok, ale ja pisze pod dev-cpp... Jak tam sledzic dzialnie programu, wartosci zmiennych,itd?? POZDRO
w devie debuger nazywa się "odpluskwiacz" . To taka jakby graficzna nakładka na wspomniany GDB. Dev-C++ 5 Beta 9.2 (4.9.9.2) posiada GDB w wersji 5.2.1.

dlaczego temat do wyrzucenia? Niech będzie dla potomnych; ktoś może mieć podobny problem
Ja mam wersje 4.9.9.2 Jak sie wlacza tego GDB i obsluguje?? Bo moze sie na przyszlosc przyda... Szukalem na necie, ale oni tam tylko pisza, ze to lipa zeby uzywac debuggera z VS, itd POZDRO
smiechowiec
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 374
Rejestracja: 21 cze 2007, o 11:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łostowice
Pomógł: 146 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: smiechowiec »

Dla programistów dev-cpp polecam środowisko oparte na tych samych plikach z wbudowanym debugerem
Inną zaletą tego środowiska jest to, że po zakończeniu program nie znika, a czeka na wciśnięcie klawisza.



soku11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6607
Rejestracja: 16 sty 2007, o 19:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 1823 razy

[c] Podglad bledu w programie

Post autor: soku11 »

To chyba najlepsza jak dotad rada :) Naprawde wielkie dzieki dla ciebie za poswiecony czas :P Wytlumaczone bardzo lopatologicznie - czyli tak jak potrzeba. Oczywiscie bardzo zasluzone 'pomogl' :) POZDRO!
ODPOWIEDZ