[Algorytmy] Dynamiczne struktury danych

Transatlantyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2014, o 15:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ziemia

[Algorytmy] Dynamiczne struktury danych

Post autor: Transatlantyk »

Witam,

Mam do napisania program:
"Który umożliwia znalezienie najkrótszej trasy między dwoma miastami. Miasta połączone są drogami o pewnej długości. Drogi są jednokierunkowe. Plik mapy dróg ma następującą postać:
W każdej linii podana jest jedna droga:

Kod: Zaznacz cały

<miasto początkowe> <miasto końcowe> <odległość>
Drugim plikiem wejściowym jest plik z trasami do wyznaczenia. Każda linia pliku zawiera jedną trasę w postaci:

Kod: Zaznacz cały

<miasto początkowe> <miasto końcowe>
Wynikiem działania programu jest plik wyjściowy z wyznaczonymi trasami, tzn. podana jest nazwa trasy, całkowita długość, a potem poszczególne odcinki z długościami"

W programie mam wykorzystać dynamiczne struktury danych (na wykładach ograniczyliśmy się do list, stosów i drzew).

Proszę o wskazówki dot programu, od czego zacząć, którą strukturę najlepiej wykorzystać.. z powodu choroby ominęłam 9 tyg zajęć na uczelni (Iszy rok informatyki, z którą wcześniej nie miałam nic doczynienia ale świetnie ogarniam matematykę, więc przytępa znowu nie jestem (;)
Po prostu zostało mi parę dni do zaliczenia tego (maks 5) a są też inne przedmioty i choć chciałabym, to nie zdążę sama przerobić tematu.

Ktoś chętny? Albo przynajmniej podpowiedzcie jakiś kurs, tylko błagam, nie Pana Mirka Zelenta, nie potrafię go słuchać i nie w języku angielskim, bo wiadomo, w fachowy nie zdążyłam się wdrożyć
Ostatnio zmieniony 28 sty 2017, o 23:25 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
kwaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 10 gru 2016, o 12:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Daleko
Podziękował: 4 razy

[Algorytmy] Dynamiczne struktury danych

Post autor: kwaw »

Miasta będą wierzchołkami grafu skierowanego.

Poczytaj o algorytmie BFS.
Transatlantyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 52
Rejestracja: 30 cze 2014, o 15:08
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ziemia

[Algorytmy] Dynamiczne struktury danych

Post autor: Transatlantyk »

Ok, zapoznałam się z grafami, ale jak w ogóle zacząć? Jak pobierać i gdzie zapisywać konkretne dane z plików? Jak np pierwszą linijkę pierwszego pliku wejściowego podzielić ze stringa (bo chyba w taki typ najlepiej ją 'wkleić') a potem rozdzielić to na miasto pocz, miasto końc i odległość? I rozumiem istotę grafu ale nie potrafię znaleźć nigdzie zrozumiałego tutoriala jak go napisać (moja wiedza jest bardzo, bardzo mała ale szybko się uczę). Zapłaczę się nad tym jak nie dostanę więcej wskazówek a przynajmniej jak wykonać pierwszy krok...
ODPOWIEDZ