[MATLAB] Łączenie histogramów obrazów

jeth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2010, o 12:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy

[MATLAB] Łączenie histogramów obrazów

Post autor: jeth »

Witam,

Moje pytanie dotyczy łączenia histogramów dwóch obrazów - zrzut ekranu: . Celem jest, aby histogram zdjęcia HISTOGRAM-MATCHED był taki sam, jak w zdjęciu TARGET. Problem jednak w tym, że widać, że te histogramy nie są wizualnie takie same, a jedynie "podobne". Czy ktoś może wie, dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? Korzystam z dwóch Matlabowych implementacji:

Kod: Zaznacz cały

matchHistograms
i wbudowanej

Kod: Zaznacz cały

imhistmatch()
i w obu przypadkach sprawa wygląda podobnie.

W kilku miejscach w sieci znalazłem, że to normalne, że gdy chce się łączyć histogramy, to nie będą one tak samo wyglądać. Niestety nie było żadnych wyjaśnień, dlaczego i tego właśnie nie rozumiem.

Pozdrawiam
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

[MATLAB] Łączenie histogramów obrazów

Post autor: SlotaWoj »

A co to jest łączenie histogramów?
Histogram przedstawia rozkład pewnej cechy obrazu. W jaki sposób na podstawie histogramu jednego obrazu chcesz modyfikować histogram innego obrazu?
jeth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 20 mar 2010, o 12:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy

[MATLAB] Łączenie histogramów obrazów

Post autor: jeth »

Myślałem o takiej (prostej) transformacji, w której próbujemy "dopasować" histogram jednego zdjęcia do drugiego (oczywiście kosztem wyglądu wizualnego zdjęcia) tak, aby histogram tego dopasowywanego zdjęcia wyglądał identycznie, jak w przypadku tego, do którego chcemy dopasować. Czyli przykładowo: jeśli na zdjęciu1 jest \(\displaystyle{ x}\) pikseli czarnych, a na zdjęciu2 jest ich \(\displaystyle{ y}\), to chcąc dopasować histogram zdjęcia1 do zdjęcia2 musimy 'zmodyfikować' liczbę pikseli na zdjęciu1 tak, aby było ich \(\displaystyle{ y}\), itd.

Na tę chwilę chyba najbardziej interesuje mnie, dlaczego istniejące metody (pomimo, że w załączonym przykładzie widać "zbrzydnięcie" zdjęcia HISTOGRAM-MATCHED) nie dają identycznych histogramów.
ODPOWIEDZ