[Algorytmy] Krzyżówki fill-a-pix

hera13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2014, o 17:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

[Algorytmy] Krzyżówki fill-a-pix

Post autor: hera13 »

hej, mam do zrobienia dwie krzyżówki fill-a-pix.
Generalnie pierwszy raz słyszę o czymś takim i jakbyście mieli jakieś wskazówki, przykłady jak to robić, to byłabym ogromnie wdzięczna
Treść do 1 obrazka: Rozwiąż obrazek. Wypisz 10 układów pozwalających zacząć pusty obrazek.
Treść do 2 obrazka: Rozwiąż obrazek. Wypisz 10 ciekawych układów występujących w trakcie rozwiązywania.

Obrazek 1
AU
AU
e9653bcfe6ed09abgen.png (192.8 KiB) Przejrzano 150 razy
Obrazek 2
AU
AU
50fe78ce8a627523gen.png (153.9 KiB) Przejrzano 150 razy
Ostatnio zmieniony 30 maja 2014, o 18:32 przez hera13, łącznie zmieniany 1 raz.
ravgirl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 29 gru 2013, o 17:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 64 razy

Krzyżówki fill-a-pix (algorytmy i złożoności)

Post autor: ravgirl »

Liczby oznaczają, ile zamalowanych pól jest w kwadracie 3x3 otaczającym tę liczbę. Zacząć można np. oznaczając puste pola (otoczenie 0) i od pełnych (9, 6 przy ścianie, 4 w rogu).

hera13
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2014, o 17:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Krzyżówki fill-a-pix (algorytmy i złożoności)

Post autor: hera13 »

zaczęłam rozwiązywać tą krzyżówkę z drugiego obrazka, bo ta pierwsza strasznie mnie przeraża :O
pozaznaczałam puste pola przy 0-ach, oraz przy 6-ce leżącej na krawędzi obrazka. Jeszcze coś tam wymyśliłam i póki co to mam coś takiego:
AU
AU
ae7e87be9228fc7egen.jpg (92.31 KiB) Przejrzano 150 razy
Jakieś pomysły co dalej?

Co do pierwszego zadania, jak rozumieć rozpisanie układów? Tzn jak mam to napisać? Że można rozpocząć rozwiązywanie tej krzyżówki od zakreślenia X przy zerach? Nie do końca rozumiem
ravgirl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 171
Rejestracja: 29 gru 2013, o 17:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Pruszków
Pomógł: 64 razy

[Algorytmy] Krzyżówki fill-a-pix

Post autor: ravgirl »

Pierwsza, mimo, że większa, może okazać się prostsza do rozwiązania

Zaznaczyłam dla wygody puste pola na żółto:

Teraz to już trzeba trochę bardziej kombinować. Np. jak spojrzysz na prostokąt zaznaczony na czerwono i rozpatrzysz 4 i 3 leżące w środku.
Dla czwórki: brakuje jeszcze dwóch zamalowanych pól i jednego pustego.
Dla trójki: jednego zamalowanego i dwóch pustych.
Jeśli się zastanowić jak mogą być rozłożone, to można dojść do wniosku, że w górnym wierszu czerwonego prostokąta: 1. kwadracik musi być zamalowany, a 4. pusty. W przeciwnym przypadku coś by się nam nie zgadzało. Dwa środkowe kwadraciki można określić później. Czyli na pewno można zrobić tak:

I szukać dalej - np. spojrzeć na dwójkę po lewej, albo czwórkę po prawej. Od razu mówię, że nie rozwiązywałam całego

Co do odpowiedzi na pytania - pierwszy raz się w ogóle spotykam z tego typu zadaniami. Ale myślę, że będzie dobrze, jeżeli opiszesz że w takiej i takiej sytuacji (z obrazkiem, jeśli nie opis nie będzie wystarczająco jasny) można oznaczyć dane pole (pola) jako puste albo zamalowane.
ODPOWIEDZ