3 stany, 8 bitów

Merki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 17 lis 2009, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec

3 stany, 8 bitów

Post autor: Merki »

Witam,

mam pewną zagwozdkę do rozwiązania. Mianowicie, chciałbym napisać program, który automatycznie załącza mi na wyjściach po dwa różne przekaźniki - jeden zwierałby do plusa zasilania (logiczna "1"), drugi do minusa zasilania ("0" logiczne). Wyjść takich jest w sumie 8 (czyli łącznie 16 przekaźników), dodatkowo jest również opcja nie załączenia ani tego ani tego przekaźnika (czyli stan nieustalony).

I w tym momencie mam problem z napisaniem programu, tak, aby był on jak najprostszy i oczywiście działał niezawodnie. Myślałem nad przepisywaniem liczby na wyjścia np. mając generowaną liczbę 255 mam wysterowane wszystkie 8 wyjść (11111111). Jednak problem pojawia się (przynajmniej dla mnie), gdyż możliwy jest również stan "nie-zero" i "nie-jeden". Nie wiem jakiej liczbie mogłaby odpowiadać kombinacja np. 11X00X11 gdzie X oznacza właśnie ów stan nieustalony. Logika mówi mi, że na 8 wyjściach maksymalnie mogę uzyskać 255 kombinacji (\(\displaystyle{ 2^{8}}\)), jednak mając trzy kombinacje rozszerza się to dość znacznie ( \(\displaystyle{ 3^{8}}\)). I nie wiem czy jest wogóle jakiś sposób zapisania takiej ilości kombinacji na 8 bitach? Jak wogóle można traktować taki stan gdy nie jest załączony ani jeden ani drugi przekaźnik? Czy moja logika, że wtedy jest to stan nieustalony (obojętny) jest w tym wypadku słuszna?

Dla znających bardziej temat i zainteresowanych: chodzi o dekoder w odbiorniku. Kod jaki generuje nadajnik musi się pokrywać z kodem odbiornika, jeżeli żaden z nich nie jest znany to myślę, że jedną z opcji jest "siłowe" szukanie kodu (w moim przypadku jest to jedyna opcja).

Czy jest ktoś w stanie pomóc?
ODPOWIEDZ