[Turbo Pascal] Tablice - odejmowanie wierszy

zizu09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2010, o 13:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

[Turbo Pascal] Tablice - odejmowanie wierszy

Post autor: zizu09 »

Witam, od razu zaznaczę, że nie chcę tu gotowego programu, chcę tylko wskazówki jak się w ogóle zabrać za takie zadanie. Mam podstawy z tablic, potrafię zrobić już sporą część zadanego materiału, ale te zadania po prostu mnie przerasta.. Może jest łatwe, ale nie wiem jak to przeskoczyć. Muszę wylosować elementy do tablicy dwuwymiarowej i odjąć wierszy i-ty od k-tego. Proszę o jakąś choć drobną wskazówkę. Wszystko jest fajnie do momentu, gdy trzeba napisać fragment programu z odjęciem jednego wiersza od drugiego... Czy muszę stworzyć jakąś nową osobną tablicę i do niej wpisywać wyniki odejmowania?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Turbo Pascal] Tablice - odejmowanie wierszy

Post autor: Althorion »

Nowa tablica brzmi sensownie, jeśli chcesz gdzieś zachować wynik i nie niszczyć starej tablicy. Jeśli na starej tablicy Ci nie zależy, możesz zapisywać różnice w i-tym czy k-tym wierszu. Jeśli natomiast wyniki te nie są Ci do niczego potrzebne, to możesz je też po prostu wypisywać na ekran.
zizu09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 30 sty 2010, o 13:51
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy

[Turbo Pascal] Tablice - odejmowanie wierszy

Post autor: zizu09 »

No właśnie pierw muszę wyprowadzić na ekran pierwotną tablicę - tuż po losowaniu elementów i tablicę "zmodyfikowaną" - po odejmowaniu. Głównie to już nie chodzi o sam problem zapisu tablicy i jej późniejszego wyświetlenia tylko o sam fakt odjęcia jednego wiersza od drugiego. Nie wiem jak przeprowadzić taką operację w obrębie 1 tablicy. :/ Kasowanie wiersza ok, ale odjęcie jednego od drugiego - nie bardzo. Nie wiem czy ktoś byłby w stanie pomóc z jakąś poradą, ale cóż. Warto zapytać
Awatar użytkownika
Althorion
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4541
Rejestracja: 5 kwie 2009, o 18:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 662 razy

[Turbo Pascal] Tablice - odejmowanie wierszy

Post autor: Althorion »

Komórka po komórce, w pętli.
ODPOWIEDZ