Wzór na sumę wektorów

Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Wzór na sumę wektorów

Post autor: Ania221 »

W ten sposób nie ujmiesz tego w jeden wzór.
Musisz się trzymać jakiejś reguły w wyznaczaniu tego kąta.
W geometrii analitycznej kąt jest skierowany i narasta w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Jeżeli chcesz mieć odchylenie od pionu, to dla potrzeb tego przypadku możesz kąt zerowy przyjąć dla wektora "zwisającego" strzałką w dół. (jak ciężarek na sznurku).
I wtedy mamy odchylenie "na wschód" jako kąt narastający dodatnio, a odchylenie "na zachód" jako kąt narastający ujemnie.
Lub konsekwentnie, tylko i wyłącznie kąt narastający przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
tomkoder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 8 gru 2013, o 12:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 19 razy

Wzór na sumę wektorów

Post autor: tomkoder »

Hoieg pisze:Może powtórzę to co napisałem nt. kątów bo widzę że troche źle mnie zrozumieliście.
Hmmm kto kogo źle zrozumiał?
U Ciebie odchylenie jest w pionie, ale (posiłkując się rysunkiem Ani221) po obrocie o \(\displaystyle{ 90^o}\) w górę otrzymujemy zwykły układ współrzędnych gdzie odchylenie jest nie od pionu a od poziomu. Kąty i długości zostaną zachowane więc nie robi to różnicy.
Jeśli chcesz bardzo matematycznie i całkowicie zbędnie to zastosuj wzór na \(\displaystyle{ x';y'}\) stąd przyjmując \(\displaystyle{ \beta =90^o}\)

Czy Ty to w ogóle sobie narysowałeś?????

Te osie i pion to tylko kwestia nomenklatury.
Ukł. wsp w ogóle nie musisz używać - on jest tylko pomocniczy żeby było łatwiej wszytko zrozumieć (co chyba nie nastąpiło).

NARYSUJ sobie te dwa wektory na kartce wraz z pionową osią.
Teraz nazwij tę oś \(\displaystyle{ X}\) i narysuj jej na górze strzałkę.
DORYSUJ sobie teraz prostą prostopadłą do Twojej osi \(\displaystyle{ X}\) przecinającą ją w punkcie początku wektorów. Nazwij tę prostą osią \(\displaystyle{ Y}\). Dorysuj jej strzałkę po lewej stronie.
Wykonaj obliczenia.

Jeśli nie wierzysz że są poprawne to obróć kartkę o \(\displaystyle{ 90^o}\) w kierunku ruchu wskazówek zegara.
Wykonaj obliczenia ponownie.
Porównaj wyniki.

W tym co zaproponowała Ci Ania221 masz w ogóle tylko jedną oś (od której mierzysz odchylenie) i nic więcej nie używasz. Wiec już całkowicie od Ciebie zależy jak ją sobie ustawisz - czy pionowo czy na skos.
Hoieg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 sty 2014, o 12:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Planeta Ziemia
Podziękował: 3 razy

Wzór na sumę wektorów

Post autor: Hoieg »

Znalazłem już taki wzór o jaki mi chodziło. Dziękuję za pomoc.
Hoieg
ODPOWIEDZ