[c++] Wyznaczenie 5-tej liczby w tablicy n-elementowej

Mikus933
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Inowrocław
Podziękował: 9 razy

[c++] Wyznaczenie 5-tej liczby w tablicy n-elementowej

Post autor: Mikus933 »

Witam. Mam problem z zadaniem, w którym muszę wyznaczyć 5 co do wartości liczbę w tablicy n-elementowej. Nie należy sortować liczb w tablicy ani wyrzucać ich z niej. Działamy na zakresie integer. Proszę o szybką pomoc.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

[c++] Wyznaczenie 5-tej liczby w tablicy n-elementowej

Post autor: Kartezjusz »

Tworzymy tablicę pięcioelementową.
Na początku biorę pierwsze \(\displaystyle{ 5}\) liczb. potem porównuję z najmniejszą z nich szóstą liczbę( sortować nie muszę, ale parami prównywać mogę w celu wyznaczenia najmniejszej liczby). Jeśli szósta liczba będzie mniejsza . Nie zmieniamy nic. Idziemy dalej, jeśli jest większa podmieniamy tę najmnieszą liczbę z szóstą i wracamy do początku. Robimy to do momentu aż nie wyczerpią się elementy tablicy
Mikus933
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Inowrocław
Podziękował: 9 razy

[c++] Wyznaczenie 5-tej liczby w tablicy n-elementowej

Post autor: Mikus933 »

Kartezjusz pisze:Tworzymy tablicę pięcioelementową.
Na początku biorę pierwsze \(\displaystyle{ 5}\) liczb. potem porównuję z najmniejszą z nich szóstą liczbę( sortować nie muszę, ale parami prównywać mogę w celu wyznaczenia najmniejszej liczby). Jeśli szósta liczba będzie mniejsza . Nie zmieniamy nic. Idziemy dalej, jeśli jest większa podmieniamy tę najmnieszą liczbę z szóstą i wracamy do początku. Robimy to do momentu aż nie wyczerpią się elementy tablicy
To tak, rozumiem że wybieram 5 liczb do innej tablicy i porównuję ją z szóstą w kolejności. Kiedy ta szósta będzie mniejsza, to omijam ją i biorę siódmą i porównuje z poprzednimi pięcioma i szukam największej ? Nie rozumiem... A co jeżeli ta największa liczba jest w tych pierwszych pięciu ? A co jak w zawsze wyznaczy największa liczbę z tych 5ciu ? i będzie powiedzmy 1000 takich 5ątek więc 1000 największych z tych piątek. Trochę nie zrozumiałem tego co napisałeś, sorry :p, mógłbyś jaśniej ?
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

[c++] Wyznaczenie 5-tej liczby w tablicy n-elementowej

Post autor: Afish »

Trzymasz w tablicy 5 potencjalnie największych liczb, jak znajdziesz jakąś, która jest większa od najmniejszej z tych pięciu, to je wymieniasz i kontynuujesz. Na końcu zostajesz z pięcioma największymi, więc najmniejsza z nich jest piątym elementem.

ODPOWIEDZ