Excel , punkt przeciecia serii ( 6 funkcji liniowych )

adam787
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 18 lis 2006, o 14:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

Excel , punkt przeciecia serii ( 6 funkcji liniowych )

Post autor: adam787 »

Ma ktoś pomysł jak znaleść punkt przeciecia 6 funckji liniowych w excelu... potrzebne mi to do wyznaczenia ogniskowej metodą graficzną....mam szesc wartosci x i szesc wartsci y , czyli w sumie tworza 6 funckji liniowych , ale nie umiem znalesc ich wspolnego punktu przeciecia...
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Excel , punkt przeciecia serii ( 6 funkcji liniowych )

Post autor: rtuszyns »

Jeżeli wiesz, że wszystkie przecinają się w jednym dokładnie punkcie, to wystarczy znaleźć rozwiązanie równania:
\(\displaystyle{ f_i(x)=f_j(x)}\)

gdzie: \(\displaystyle{ f_k(x)}\) to wzór prostej postaci \(\displaystyle{ f_k(x)=a_kx+b_k}\)

Wyznaczamy z tego współrzędną \(\displaystyle{ x}\) i wstawiamy do którejkolwiek z naszych funkcji. Wtedy uzyskamy współrzędną \(\displaystyle{ y}\).
Punkt o współrzędnych \(\displaystyle{ P=(x;y)}\) jest szukanym punktem przecięcia

Jeżeli chodzi o Excela , to na podstawie tego co napisałem spróbuj coś zrobić. Ja pomyślę jak to zoptymalizować i wrzucić do Excela.
adam787
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 58
Rejestracja: 18 lis 2006, o 14:08
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy

Excel , punkt przeciecia serii ( 6 funkcji liniowych )

Post autor: adam787 »

troszke tego nie rozumiem ale pokombinuje zawsze musze troszke pomyslec , pozniej stwierdzam ze to proste problem jednak w tym ze musialbym to zrobic raczej w excelu ale jesli zrobie tak jak mowisz (dojde do tego ) to i tak bede uratowany , dziekowa
ODPOWIEDZ